Cieszy fakt, iż w Świętochłowicach są osoby, którym zależy na odbudowie żużla w tym mieście. Na stadionie OSiR Skałka mogą odbywać się imprezy żużlowe. Teraz kolej na wybudowanie trybun. Zapraszamy na relacje z podpisania umowy na budowę trybun na tym obiekcie, jak ukazała się na stronie speedwayów.pl.

We wtorek 19.03.br. w pawilonie OSiR Skałka, podpisano pierwszą umowę dotyczącą trybun na stadionie im. Pawła Waloszka.

Prezydent Miasta Daniel Beger, jego zastępca Sławomir Pośpiech, przedstawiciel MS Śląsk Krzysztof Bas oraz dziennikarze byli świadkami podpisania umowy pomiędzy Dyrektor OSiR Skałka Elżbietą Augustyn – Komandera a wiceprezesem An – Archi Group Tomaszem Kacprowiczem na aktualizację projektu trybun. Tu trzeba coś kibicom wyjaśnić. Otóż, przebudowa toru, jego kształtu a także zmiany w przepisach i inne rzeczy miały wpływa na projekt sprzed lat. Dlatego pierwszą, rzeczą jaka obecna dyrekcja ośrodka i miasto musiały zrobić to je zaktualizować. Dlatego powstała ta umowa.

Jeszcze przed podpisaniem umowy, dyrektor OSiRu powiedziała – Powoli nasz stadion jak i cały ośrodek pięknieje, jest nowe boisko, w remoncie są kasy stadionu, teraz czas na nowe trybuny. Możemy się tylko wszyscy cieszyć, że remonty i przebudowy idą w dobrym kierunku i będą służyć nie tylko klubom ale i naszym mieszkańcom. Już mamy pełnowymiarowe boisko z sztuczną murawą i oświetleniem, czy też zadaszone lodowisko. Dzisiejsza umowa poprawi warunki kibicom w obserwowaniu imprez na najważniejszym obiekcie.

Już po podpisaniu umowy Prezydent Miasta Daniela Beger nie krył zadowolenia z podpisania umowy: –  Zmiana projektu ma mieć dwa etapy, pierwszy etap to budowa dwóch trybun na 1000 miejsc i drugi obejmujący trybuny na całym obiekcie. Jeżeli tylko otrzymamy gotowe plany pierwszego etapu, który teraz nas najbardziej interesuje, od razu organizujemy przetarg na budowę –

Czy liczy Pan, że ten pierwszy etap zakończy się w tym roku – Tak, obecnie postęp techniczny pozwala budować takie obiekty z prefabrykatów. To przyspiesza i uprasza proces budowy. Wierzę, że szybko otrzymamy potrzebne plany i ruszymy z przetargiem. Trybuny mają pomieścić do 1000 kibiców, będziemy chcieli organizować imprezy masowe. Poznamy też koszty budowy, a to pozwoli planować dalszą rozbudowę trybun. Chcemy organizować nie tylko turnieje żużlowe, ale imprezy rangi Mistrzostw Polski i to jeszcze w tym roku.

Tomasz Kacprowicz, przedstawiciel An-Archi Group, zapytany dlaczego trzeba zmienić plany i ile to potrwa odpowiedział – Nastąpiła przebudowa toru, jego kształtu, co z kolei wymusza przeprojektowanie trybun. Trzeba wykonać nowe uzgodnienia, załatwić nowe pozwolenia. To jest dość skomplikowana procedura. Całość, czyli projekt nowych trybun dla całego obiektu powinniśmy wykonać do pół roku. Mamy to podzielone na etapy aby można było budować zgodnie z zabezpieczonymi środkami i planami. – Wcześniej przyznał, że w ich firmie są kibice żużla i cieszy go powrót na świętochłowicki obiekt. Czy dokumentacja obejmuje park maszyn? – Nie, obecna dokumentacja, plany nadal obowiązują i są wiążące.

Sławomir Pośpiech dodał – Będziemy mieli pierwsze trybuny i plany na kolejne, to pomoże je rozbudowywać zgodnie z frekwencją na stadionie. Będzie duża frekwencja na imprezach to będziemy trybuny dobudowywać.

I na koniec nie mogło zabraknąć rozmowy z Krzysztofem BasemWiadomo, że najważniejsza jest liga. Wierzę, że ruszymy, może już 2026 roku, bo cała nasza praca może przepaść. W tym sezonie szkolenie młodzieży, naszego zawodnika w klasie 250 zgłaszamy do wszystkich imprez PZM a staramy się by znalazł miejsce w drużynie na rozgrywki Ekstraligi 250 ccm. Kolejnych zawodników będziemy chcieli spokojnie doprowadzić do licencji. Dla mnie najważniejsi zawsze są i będę wychowankowie. Może przy starcie ligi, juniorów będziemy mieli swoich? Chciałbym, bo zawodników do jazdy zawsze znajdziemy. Wychowankowie zawsze przyciągają do klubu kibiców, rodziny, znajomych, znajomi może mają firmy, może będą chcieli wesprzeć zawodnika.

Inwestycje na „Skałce” imponują, niedawno oddano do użytku tor żużlowy, teraz boisko z sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Buduje się hala sportowa i już wkrótce mają być nowe trybuny na stadionie, gdzie obecnie trwa remont kas. Nic tylko czekać na pierwsze imprezy bez ograniczeń kibiców.

Zdjęcia:  Dorota Wiśniewska