W historii żużla trudno przytoczyć przykład większej dominacji jednego kraju jak Duńczyków w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. W okresie tym zawodnicy z tegoż kraju byli niesamowitą potęgą! Jeżeli przeanalizujmy okres od 1985 do 1989 roku to zdobyli oni w przeciągu tych pięciu lat wszystkie złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata (Hans Nielsen w latach 1986, 1987 i 1989 oraz Erik Gundersen w latach 1985 i 1988), czterokrotnie wygrywali w Drużynowych Mistrzostwach Świata (oprócz roku 1989, gdy ulegli w Anglii gospodarzom) oraz wygrali za każdym razem w Mistrzostwach Świata Par.

Hans Nielsen, Ole Olsen, Eric Gundersen

Jest to wyczyn niesamowity, godny wielkiego podziwu! W przytoczonym okresie potęgę duńskiego żużla budowali tacy zawodnicy jak wspomniani Hans Nielsen i Erik Gundersen a także Jan Osvald Pedersen, Tommy Knudsen, John Jorgensen, Gert Handberg czy Brian Karger.

Tommy Knudsen

Wydaje się iż szczyt potęgi duńskiego żużla przypada na rok 1988. Wówczas zawodnicy z tegoż kraju zdobyli komplet medali IMŚ (złoto – Erik Gundersen, srebro – Hans Nielsen, brąz – Jan Osvald Pedersen). Nawet biorąc pod uwagę fakt iż finał był w duńskim Vojens wynik ten musi budzić wielkie uznanie. Ponadto Duńczycy w roku 1988 wygrali oczywiście „drużynówkę” – zdecydowanie, zdobywając 44 punkty, wyprzedzając żużlowców z USA z 32 punktami w dorobku. W Mistrzostwach Świata Par Hans Nielsen oraz Erik Gundersen aż tak nie dominowali, odnieśli jednak zwycięstwo z 45 punktami na koncie (w okresie tym w MŚP startowało w biegach po 6 zawodników, stanowiących trzy pary, obowiązywała punktacja: 5, 4, 3, 2, 1, 0) wyprzedzając Anglików (gospodarzy finału) z dorobkiem 41 punktów.

Jan Osvald Pedersen

Gerd Handberg
John Jorgensen

Brian Karger

.

Hans Nielsen