Niedawno FIM ogłosił ilość miejsc jaka przypadła poszczególnym krajom w rywalizacji o udział w cyklu Speedway Grand Prix w 2025 roku. Ogółem w czterech rundach kwalifikacyjnych wystartuje 64 zawodników. Mimo dominacji w ostatnich latach, Polacy dostali tylko pięć miejsc. Marnym pocieszeniem jest to, iż więcej miejsc od naszych zawodników nie dostał nikt. Tyle samo reprezentantów co my w eliminacjach będą mieli: Szwedzi, Duńczycy, Australijczycy, Niemcy i Czesi. Po cztery miejsca dostali Brytyjczycy, Słoweńcy, Ukraińcy i Francuzi. Po trzy Amerykanie, Łotysze i Włosi, a po dwa Argentyńczycy i Finowie. Austria, Słowacja, Węgry, Norwegia i Rumunia, w eliminacjach do SGP 2025 będą miały po jednym zawodniku.

Swoich przedstawicieli w rywalizacji o udział w mistrzostwach świata w 2025 roku nie mają Holendrzy, Hiszpanie czy też zawodnicy z Nowej Zelandii. Oczywiście w dalszym ciągu w zawodach pod egidą FIM nie mogą rywalizować Rosjanie i Białorusini.

Terminarz turniejów eliminacyjnych do SGP 2025:
20 maja 2024 (Węgry) Debreczyn (udział dwóch Polaków)
20 maja 2024 (Niemcy) Abensberg (z 1 jednym naszym zawodnikiem)
25 maja 2024 (Słowacja) Żarnowica (wystąpi 1 Polak)
25 maja 2024 (Włochy) Lonigo (udział jednego naszego zawodnika).

Z każdego turnieju awans do Grand Prix Challenge uzyska po czterech najlepszych żużlowców. 4 października w Pardubicach 16 zawodników powalczy o trzy miejsca gwarantujące udział w SGP 2025. Jest jedno zastrzeżenie. Jeżeli z eliminacji awansu nie uzyska żaden z czeskich żużlowców, wówczas z jednego turnieju eliminacyjnego przepustki do Pardubic uzyska tylko trzech najlepszych zawodników.

O tym, który z naszych reprezentantów wystąpi w eliminacjach do SGP zadecyduje nasz „Narodowy” Rafał Dobrucki. Prawo do udziału w tych turniejach ma trzech żużlowców z SGP: Bartosz Zmarzlik, Szymon Woźniak i Dominik Kubera. Czterokrotny indywidualny mistrz świata do tej pory rezygnował z możliwości startu w eliminacjach o SGP. Zazwyczaj w eliminacjach do SGP występowali żużlowcy, którzy uzyskiwali najlepsze wyniki w Finale Złotego Kasku.

Na pewno chętnych do udziału w eliminacjach do Speedway Grand Prix jest wielu.