Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a potem już będą liczone dni do startu rozgrywek speedrowerowych w nowym sezonie.

Po weryfikacji przez PFKS zgłoszeń drużyn do rozgrywek centralnych w sezonie 2023 w dalszym ciągu będą funkcjonowały dwie ligi:

CS Superliga – wystartuje pięć drużyn:
TSŻ Toruń,
Orzeł Gniezno,
Mustang Żołędowo,
Omega Ostrów Wlkp. oraz
Szawer Leszno

Na drugim poziomie rozgrywek centralnych wystartuje sześć drużyn. Zgłoszona do rywalizacji druga drużyna TSŻ Toruń to będzie zespół Drwęcy Kaszczorek

CS 1. Liga:
Śląsk Świętochłowice,
Drwęca Kaszczorek (Drwęca = TSŻ II),
Victoria Poczesna,
ZKS Zielona Góra,
Lwy Częstochowa oraz
Szawer II Leszno

W związku z powyższym PFKS opublikował informacje dotyczące rozgrywek w nowym sezonie oraz podał zasady „rotacji” zawodników pomiędzy pierwszą a drugą drużyną. W sezonie 2023 dotyczyć do będzie drużyn TSŻ Trouń i Drwęcy Kaszczorek (jako TSŻ II) oraz Szawera Leszno i Szawera II Leszno.

Poniżej informacje ze strony PFKS dotyczące rozgrywek o DMP:

Zasady “rotacji” pomiędzy pierwszą a drugą drużyną, w przypadku zgłoszenia dwóch drużyn do rozgrywek (w ostatnich dwóch sezonach była to Szarża Wrocław, a w nadchodzącym sezonie na takie rozwiązanie zdecydowały się TSŻ i Szawer) – pozostają takie same, jak w minionym sezonie: przed rozpoczęciem rozgrywek na pierwszych pięć rund, po piątej rundzie na rundy 6-10 oraz po dziesiątej na ostatnią część sezonu, zostaną podane po trzy nazwiska zawodników z najwyższymi średnimi biegopunktowymi z każdej drużyny, zarówno pierwszej jak i drugiej, którzy mają prawo startować wyłącznie w drużynie “swojej” wg pierwotnego zgłoszenia / wpisania w arkusz zgłoszeniowy.

Trwają prace nad rozszerzeniem zakresu różnego rodzaju statystyk, niż wyłącznie średnia biegopunktowa. Wartość tych statystyk będzie na bieżąco monitorowana pod kątem ewentualnej zmiany powyższych zasad w przyszłości.

W CS Superlidze wystąpi pięć zespołów, a w CS 1.Lidze sześć – nikt nie zdecydował się zająć wakującego miejsca w CSS po nieprzystąpieniu do rozgrywek ligowych brązowego medalisty DMP 2022, drużyny Szarży. W związku z tym rozgrywki CS 1.Ligi odbędą się wg “normalnego schematu” – dziesięć rund tzw sezonu zasadniczego (każdy z każdym po jednym meczu u siebie i jednym na wyjeździe) plus dwustopniowa faza play-off – półfinały I z IV i II z III oraz dwumecz finałowy i o III miejsce w CS 1.Lidze (poza tytułem II wicemistrza CS 1.L w grę wchodzi kolejność zgłaszania chęci zajęcia wakatu w przypadku niezgłoszenia się do rozgrywek ligowych drużyny mającej prawo startu w CSS 2024). CSS zostanie rozegrana analogicznie do rozgrywek o DMP sezonu 2018 – dziesięć rund “normalnych” (każdy z każdym po 1 razie u siebie i na wyjeździe) oraz tzw trzecia runda, w której drużyny spotkają się po jednym razie, a o tym kto z kim i gdzie zadecyduje kolejność po dziesięciu rundach – schemat ten jest rozpisany w załączonym poniżej kalendarzu (przygotowanym w formie, w jakiej się ukaże na blogu w zakładce “sezon 2023”).

Na sezon 2024 prawo udziału w CSS uzyska triumfator rozgrywek CS 1.L 2023 oraz zwycięzca dwumeczu barażowego rozegranego pomiędzy piątą drużyną CSS 2023 a drugą drużyną CS 1.L 2023. 

Uzupełnienie zapisu regulaminowego w związku z “nietypową formą” rozegrania CSS 2023: w RSS widnieje zapis, który mówi, że zawodnik zagraniczny ma prawo uczestniczyć w rozgrywkach play-off po obecności w 30% pojedynków swojej drużyny. W CS 1.L play-off jest rozgrywany “klasycznie”, więc tu ten zapis regulaminowy jest w pełni czytelny. W CSS trzecia runda w tej kwestii będzie traktowana na zasadach rundy play-off, czyli, żeby zawodnik zagraniczny miał prawo w niej startować musi wystąpić minimum w trzech meczach rund 1-10.

Źródło: PFKS