Dyrektor żużlowego cyklu FIM Speedway Grand Prix, Phil Morris, nie może się doczekać, aby zobaczyć największe gwiazdy tego sportu ścigające się łącznie o 10 punktów Speedway GP w wyścigu sprinterskim, podczas sesji kwalifikacyjnej. W finale sprintów zarówno w Warszawie jak i Cardiff czterech żużlowców (zwycięzcy sprintów eliminacyjnych) będą się ścigać na cztery okrążenia.  

Phil Morris stwierdził: Chcemy zaoferować coś więcej fanom oglądającym SGP zarówno na stadionach jak i w domu, a wyścigi sprinterskie nadają większe znaczenie sesjom kwalifikacyjnym.
Będzie to zupełnie inna sesja, ponieważ będzie chodzi o to, żeby jak najszybciej dopasować motocykl do warunków panujących na torze. Kluczem do sukcesu będzie znalezienie najlepszej prędkości podczas jazdy na jedno okrążenie. Kolejnym testem będzie  rywalizacja czterech zawodników w jednym „finałowym” wyścigu o dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej SGP. Wówczas będzie wiadomo który z tych zawodników jest najbardziej odporny psychicznie.
Zwycięzca zainkasuje dodatkowe 4 punkty do klasyfikacji mistrzostw świata. W tym wyścigu do zgarnięcia jest w sumie 10 punktów, co może mieć duże znaczenie w końcowych  rozrachunku całego cyklu SGP. Te dodatkowe punkty mogą zadecydować o zdobyciu, bądź nie tytułu mistrzowskiego, albo mogą mieć wpływ na to czy któryś z zawodników pozostanie w cyklu SGP na sezon 2025.

Morris uważa, że wylosowanie czterech grup po czterech zawodników z grona 16 żużlowców zapewni wszystkim uczciwą szansę na wejście do wyścigu „finałowego”sprintu, w którym wezmą udział najszybsi zawodnicy z każdej kwalifikacji sprintu – a nie najszybsi czterej zawodnicy z eliminacji w ogóle.

Dyrektor cyklu SGP dodał: Warunki będą takie same dla czterech jeźdźców rywalizujących w poszczególnych biegach. Wierzymy, że będzie to bardziej sprawiedliwe niż po prostu umieszczenie czterech najszybszych zawodników w wyścig sprinterskim. W przeciwnym razie do „finału” sprintu mogą zakwalifikować się np. tylko zawodnicy z pierwszego wyścigu sprinterskiego. Ogólnie wiadomo, że nawierzchnia toru często zmienia się w trakcie sesji kwalifikacyjnej tak samo jak podczas Speedway GP.
Dzięki temu formatowi, w wyniku losowania możesz znaleźć się w biegu z czwórką najlepszych żużlowców mistrzostw świata, więc jest to sprawiedliwe rozwiązanie. W tym formacie nikt nie jest faworyzowany.
W finale pierwszy pole startowe będzie wybierał zawodnik z najlepszym czasem sprintów. Potem pola startowe wybierać będą żużlowcy z kolejnymi czasami. Ostatecznie jest to jeden wyścig z dodatkowymi punktami do zdobycia – 4 za pierwsze miejsce i kolejno, 3,2 oraz 1 punkt dla czwartego na mecie.

Przypominamy, iż sprinty podczas kwalifikacji będą miały  miejsce w piątkowych kwalifikacjach przed Orlen FIM Speedway GP of Poland – Warszawa 11 maja i FIM Speedway GP Wielkiej Brytanii – Cardiff 17 sierpnia.

Bilety na oba wydarzenia są już dostępne online.

KLIKNIJ TUTAJ, aby znaleźć się na SGP w Warszawie i kliknij tutaj by oglądać na żywo SGP w Cardiff.

Źródło: fimspeedway.com