Philip John Crump urodził się 9 lutego 1952 w Mildurze , w stanie Victoria w Australii. Startując na żużlu w 1976 roku zajął 3 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, które rozegrano na Stadionie Śląskim. W tym samym roku wygrał także Drużynowy Puchar Świata na żużlu z ekipą Australii.

Znany powszechnie jako Crumpy lub The Mildura Marvel , Phil Crump zaczął uprawiać żużel jako nastolatek. W 1970 r, na początku swojej długoletniej kariery, ścigał się na swoim lokalnym torze w Mildura Olympic Park Speedway.

Phil Crump po raz pierwszy wygrał indywidualne mistrzostwa Australii w 1975 roku na słynnym Sydney Showground Speedway. Następne trzy mistrzostwa kraju zdobył: w 1979 roku na swoim torze domowym (Olympic Park), w 1984 roku, ponownie na Olympic Park. Swoje ostatnie mistrzostwo Australii  wywalczył w 1988 roku na Riverview Speedway w Murray Bridge w Australii Południowej. Pięć razy w czempionacie swojego kraju zajmował drugie miejsce (1976, 1977, 1980, 1981 i 1985), a w 1983 roku zajął trzecie miejsce w tych mistrzostwach.

Crump był w wyśmienitej formie podczas indywidualnych mistrzostw Australii w 1983 roku, rozgrywanych w Adelaide 's Speedway Park. Bardzo łatwo wygrał swoje pierwsze trzy wyścigi. Po drodze ustanowił nowy rekord toru na 3 okrążenia. W swoim czwartym starcie zmierzył się z obrońcą tytułu mistrzowskiego – Billy Sandersem, który również do tej pory był niepokonany w zawodach. Ale jak wówczas przekazywano Sanders na torze wyglądał mniej przekonująco niż Crump. W swoim pierwszym starcie, jednego z rywali Gary’ego Guglielmi wyprzedził dopiero na ostatniej prostej.

Najbardziej oczekiwany wyścig wieczora zakończył się na pierwszym okrążeniu. Crump z Sandersem zderzyli się na drugim wirażu tego biegu w wyniku czego Sanders upadł. Sędzia Sam Bass wykluczył z powtórki Crumpa za co otrzymał ogromna porcję gwizdów 8 tysięcznej widowni. Sanders wygrał powtórkę z ogromną przewagą, przy okazji ustanawiając nowy rekord toru. Ostatecznie to on po raz kolejny został Indywidualnym Mistrzem Australii. W wyniku wykluczenia Crump był w tych mistrzostwach trzeci. Oznaczało to, iż nie mógł wystąpić w Finale Zamorskim będącym jedną z eliminacjo do indywidualnych mistrzostw świata.

W 1976 r. Crump zajął drugie miejsce w mistrzostwach swojego kraju. Zwyciężył wówczas aktualny mistrz świata Duńczyk Ole Olsen. Było sporo kontrowersji związanych z występem Duńczyka w finale na Liverpool International Speedway w Sydney w 1976 r. Jednak pomimo protestów innych żużlowców Olsen wziął udział w zawodach. Zarząd Liverpoolu Mike Raymond i Frank Oliveri wiedząc, że światowa gwiazda przyciągnie na stadion w Sydney sporą ilość widzów przeforsował start Olsena w tych mistrzostwach przeznaczonych dla zawodników Australijskich.

Rodzina Crumpów miała dom w Bristolu, w czasie gdy Phil ścigał się w Lidze Brytyjskiej. Starty na Wyspach rozpoczął w 1971 roku w Crewe Kings . Podczas swojej kariery na wyspach jeździł także dla Newport Wasps, Wolverhampton Wolves, Oxford Cheetahs, Hackney Hawks, King’s Lynn Stars, Ipswich Witches, Bristol Bulldogs i Swindon Robins.

W 1974 Crump wygrał zawody „Westernapolis” w Exeter , a później wygrał tę imprezę jeszcze w 1978 i w 1984. Zwyciężył także w pierwszych zawodach Yorkshire Television Trophy na The Boulevard w Hull w 1974 roku.

Po wycofaniu się z ligi brytyjskiej w 1986 roku, Crump, kontynuował karierę w Australii. W 1988 r. wygrał mistrzostwo swojego kraju. Później jeszcze w 1990 r powrócił na jeden sezon na wyspy i w barwach Swindon jeździł wspólnie ze swoim młodym podopiecznym Leigh Adamsem.

Czterokrotny mistrz świata z Nowej Zelandii, Barry Briggs, na początku międzynarodowej kariery Crumpa przewidywał, że Australijczyk będzie przyszłym mistrzem świata.

Phil Crump w swojej karierze brał udział w trzech finałach światowych. Jego pierwszy występ w światowym finale miał miejsce na słynnym stadionie Wembley w 1975 roku, gdzie zdobył 10 punktów i zajął 6. miejsce.

Swoje najlepsze miejsce wywalczył na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 1976 roku, kiedy zajął trzecie miejsce z 12 punktami za Anglikami Peterem Collinsem i Malcolmem Simmonsem. W 1982 r w Los Angeles na Memorial Coliseum Phil Crump wystąpił w IMŚ po raz ostatni. Z 4 punktami zajął bardzo daleką 14 pozycję, co było dla niego ogromnym rozczarowaniem. W czterech pierwszych biegach cztery razy był trzeci. Crump jechał w kontrowersyjnym biegu 14 , w którym spotkali się obrońca tytułu Bruce Penhall ze Stanów Zjednoczonych i Anglik Kenny Carter.

Crump zdobył swoje jedyne mistrzostwo świata , kiedy był członkiem australijskiej drużyny , która w 1976 roku wygrała Drużynowy Puchar Świata na żużlu na White City Stadium w Londynie. Crump był członkiem mistrzowskiego teamu obok kapitana drużyny Johna Boulgera, Billy’ego Sandersa, Phila Herne’a i rezerwowego Garry’ego Middletona. Australia zdobyła w finale 31 punktów, a Crump był najlepszym zawodnikiem swojej ekipy z 11 punktami (w 4 startach). Jeden punkt stracił w biegu 9, w którym do mety przyjechał za szwedzkim mistrzem świata z 1974 roku Andersem Michankiem.

Wspólnie z mistrzem Australii Południowej Boulgerem, Phil Crump zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata Par na Żużlu w 1974 roku, które odbyły się na torze Hyde Road Speedway w Manchesterze w Anglii. W 1975 roku ten sam duet we Wrocławiu zająć piąte miejsce. Crump wraz z Billym Sandersem zajął także czwarte miejsce w 1976 roku w Eskilstunie w Szwecji oraz siódme w finale MŚP w 1977 roku w Manchesterze. Wspólnie z Johnem Titmanem, ponownie zajął czwarte miejsce w finale MŚP w Vojens w Danii w 1979 roku. Ze Stevem Regelingiem w finale MŚP w 1985 w Rybniku był szósty, a rok później w zachodnioniemieckim Pocking zawody ukończył na dziewiątym miejscu.

Mistrzostwa Świata Par w 1986 roku były ostatnim występem Phila Crumpa w światowym finale w jego karierze zawodniczej. Miał wówczas 34 lata.