Po niedawnych wyborach do zarządu PFKS nowi/starzy działacze wprowadzają zmiany w prowadzeniu polskiej kadry speedrowerzystów. Celem integracji zawodników, wszystkie kadry reprezentacji Polski (juniorzy, seniorzy, weterani) będzie prowadził jeden trener. Wszyscy będą należeć do Reprezentacji Polski. Wprowadzono również, wzorem imprez żużlowych, Turniej Zaplecza Kadry. W imprezach tych będą brali udział wyróżniający się w lidze zawodnicy, będący poza Reprezentacją Polski. Najlepsi, będą mieli szansę znaleźć się w szerokiej kadrze narodowej. Nad całością Reprezentacji Polski będzie czuwał nowo powołany koordynator ds. reprezentacji, którym został wiceprezes PFKS, prezes Aseko Orła Gniezno – Paweł Woźny.

Prezentujemy pełną treść komunikatu opublikowanego na stronie Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych:

Nowa jakość Reprezentacji – nowe zasady, koordynator i nowi (?) trenerzy; konkurs na trenerów

W związku ze zmianami osobowymi w składzie Zarządu Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych, ogłasza się konkurs na stanowisko trenera męskiej reprezentacji (seniorów, juniorów i weteranów łącznie) oraz trenera reprezentacji kobiet. Do ubiegania się o stanowisko trenera reprezentacji kandydat musi posiadać uprawnienia instruktora lub trenera sportu speedrowerowego; w przypadku uzyskania tych uprawnień poza strukturami PFKS, należy załączyć dokument potwierdzający posiadane takiego uprawnienia. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do piątku 26.02.2021, na adres biuro.pfks@gmail.com.

Trenerem reprezentacji seniorów, juniorów i weteranów będzie jedna osoba, a nie tak jak dotychczas osobny trener dla każdej z kategorii. Zarząd PFKS pragnie stworzyć jedną szeroką kadrę z wewnętrznym podziałem na kategorie wiekowe, ale pod nazwą ogólną: Reprezentacja Polski.

Ma to na celu zintegrowanie młodszych zawodników ze starszymi, gdzie senior jest w stanie przekazać swoje doświadczenie młodszym kolegom, a młodzi zawodnicy będą czerpać wiedzę i umiejętności poprzez przebywanie ze starszymi kolegami. Zawodnicy powołani do Reprezentacji Polski będą otrzymywać oficjalne powołania poprzez przesłanie odpowiedniego dokumentu do klubu powołanych zawodników.

Zarząd PFKS wybrał również koordynatora ds. reprezentacji, który będzie w stałym kontakcie z nowo wybranymi trenerami reprezentacji. Koordynatorem został wiceprezes Paweł Woźny.

Zarząd od sezonu 2021 wprowadza do terminarza zawody o nazwie: Turniej Zaplecza Kadry.

Ww zawody będą zawodami jednodniowymi, gdzie koordynator i trener reprezentacji będą powoływali na te zawody wyróżniających się zawodników spoza tzw. kadry A (Reprezentacji Polski). W ten sposób dajemy szansę rozwoju, jak również większej liczby startów zawodnikom, którzy występują tylko w lidze, a nie są powoływani do Reprezentacji Polski. Zawodnicy, którzy wygrają pojedynczy turniej, jak również ci zawodnicy, którzy z dobrej strony pokażą się w zawodach będą w przyszłości brani pod uwagę przy powołaniach do Reprezentacji Polski. Zawodnicy, którzy nie przyjmą powołania i odmówią startu w Turnieju Zaplecza Kadry, nie będą brani pod uwagę w następnych turniejach i zgodnie z zapisami RSS mogą się spodziewać konsekwencji dyscyplinarnych.

Zostały ustalone trzy terminy Turnieju Zaplecza Kadry:  06.06.2021 (niedziela) – Świętochłowice, 18.07.2021 (niedziela), 15.08.2021 (niedziela). Jeśli jest klub pragnący zorganizować takie zawody, proszony jest o zgłoszenie takiej chęci do BA.

Od sezonu 2021 planowane jest rozegranie meczów towarzyskich Reprezentacji Polski. Takie mecze będą miały na celu rozpowszechnienie speedrowera w Polsce. Co do terminów i miejsc rozgrywania meczów Reprezentacji koordynator i trener reprezentacji poinformują w momencie ustalenia konkretnych informacji.