W 1978 roku czołowi zawodnicy ligi brytyjskiej zostali zaproszeni na tournée do Kuwejtu, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 23 i 24 listopada żużlowcy głównie z Anglii rywalizowali w Kuwejcie w stolicy kraju Al-Kuwait.

To była bodaj pierwsza wizyta żużlowców w krajach Bliskiego Wschodu. Różne źródła podają różną ilość widzów na stadionie. Liczba ta waha się od około tysiąca osób (dane szacowane przez obecnych na zawodach Brytyjczyków) do około sześciu tysięcy widzów na stadionie (dane organizatorów). Brytyjczycy na stałe mieszkający w Kuwejcie próbę pokazania żużla w krajach Bliskiego Wschodu (Egipt, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie) skwitowali krótko: Chociaż imprezę sponsorowaną przez Rothmansa ogłoszono jako sukces, to sami Arabowie większe emocje mieli i mają jadąc autostradą na tę imprezę. Siłą rzeczy nie byli zachwyceni z zawodów żużlowych na stadionie.

Z oczywistych względów speedway w Kuwejcie miał niewielu fanów. Sponsorujący imprezę Rothmans chciał zarobić na reklamie swoich papierosów i postanowiono powtórzyć to tournee jeszcze w 1979 r.

Anglicy na zawody w krajach Bliskiego Wschodu zabrali ze sobą osoby funkcyjne, komentatora, który miał objaśniać zasady rywalizacji na torze, a nawet flagi informujące o przejechanych okrążeniach toru.

Myślano nawet o kontynuacji pokazowych zawodów żużlowych na tamtym terenie. Jednak wojna Iran – Irak, która wybuchał w 1980 wstrzymała te plany.

W zawodach o Wielką Nagrodą Rothmans, rozegranych w dniach 23-24 listopada 1978 r., triumfował Peter Collins, który pokonał Lesa Collinsa i Johna Louisa (wszyscy Anglia).

Z zawodników, którzy w 1978 r. brali udział w tournee po Bliskim Wschodzie w 1978 r jedynie Dave Jessup wystąpił w finale Indywidualnych mistrzostw Świata na Wembley. Ostatecznie Anglik zajął czwarte miejsce przegrywając brązowy medal w biegu barażowym z Amerykaninem Scottem Autreyem. Trzeci w wyścigu dodatkowym i ostatecznie piąty w finale był Jerzy Remabas. Do dziś jest to najlepszy wynik polskiego żużlowca na Wembley w finale IMŚ.

Jak ciężko jest zainteresować speedwayem ludzi w krajach Bliskiego Wschodu niech świadczy fakt, iż od początku istnienia Speedway Grand Prix nawet nie podjęto próby zorganizowania zawodów żużlowych na tamtym terenie. Nowy szef cyklu SGP Fracis Ribeiro na razie nie wspomina o ekspansji z SGP w krajach Bliskiego Wschodu.

Wyniki zawodów rozegranych 23-24 listopada 1978 r w Kuwejcie: 
1. Peter Collins – 28 pkt. 
2. Les Collins – 25 
3. John Louis – 24 
4. Chris Morton – 21 
5. Dave Jessup – 18 
6. Tom Owen – 18 
7. 
Barry Thomas – 17 
8. 
Jim McMillan – 15 
9. John Davies – 13 
10. 
Bernie Leigh – 13 
11
. Craig Pendlebury – 13 
12. Reg Wilson – 12 
13. 
Ian Cartwright – 12 
14. Dave Morton – 5 
15. Richard Greer – 3 
16. Neil Middleditch – 3