Wielkia Brytania (gospodarz zawodów finałowych), Polska, Szwecja, Dania, Australia, Łotwa i Francja już w najbliższą sobotę 16 i niedzielę 17 października zmierzą się w finale FIM Monster Energy Speedway of Nations, który zostanie rozegrany w Manchesterze na torze National Speedway Stadium.

Menadżerowie wszystkich drużyn uczestniczących w finale podali składy na te zawody. Każdy z nich miał prawo powołać łącznie pięciu zawodników na półfinałowe rozgrywki Speedway of Nations. Podobnie jak przed półfinałem, tak i teraz spośród wybranej piątki trenerzy musieli podać trzy nazwiska (w tym jedno dla zawodnika u21) na finał w Manchesterze.

Jak już pisaliśmy w reprezentacji Polski wystąpią Bartosz Zmarzlik – wicemistrz świata, Jakub Miśkowiak – mistrz świata juniorów oraz Maciej Janowski – podwójny drużynowy mistrz – ze Spartą i Dackarną, czwarty zawodnik globu w tym sezonie. Podobnie jak w SGP 2022 – zabrakło miejsca dla Dominika Kubery.

Gospodarze turnieju do walki o zwycięstwo w finale SoN posyłają swoich uczestników SGP – Taia Woffindena i Roberta Lamberta. Zawodnikiem do lat 21 jest Tom Brennan – indywidualny mistrz Anglii do lat 21, zawodnik miejscowego Belle Vue. Uznania w oczach menadżerów nie znalazł lider miejscowej drużyny, zawodnik Sparty – Daniel Bewley.

Australijczycy, zwycięzcy drugiego półfinału SoN, stawiają na byłego IMŚ – Jasona Doyla oraz Maxa Fricke, który w przeszłości był zawodnikiem Belle Vue. Zawodnikiem do 21 roku życia w skaldzie kangurów jest Keynan Rew.

Duńczycy w finale wystąpią w takim samym zestawieniu jak na Łotwie. O zwycięstwo powalczą, Mikkel Michelsen – dwukrotny mistrz Europy oraz Leon Madsen jako seniorzy. Wspierać ich będzie indywidualny wicemistrz świata juniorów Mads Hansen.

W reprezentacji Szwecji nie wystąpi Fredrik Lindgren, który z powodu kontuzji ręki zakończył już sezon. Formację seniorską będą stanowić zatem Jacob Thorsell oraz Pontus Aspgren. Młodzieżowcem jest Philip Helstrom-Bangs.

 Były mistrz Europy Andrzej Lebiediew w finale SoN poprowadzi drużynę Łotwy. W składzie znalazł się też Oleg Mihaiłow – brązowy medalista Mistrzostw Świata U-21 z 2020r. Skład uzupełni Francis Gusts – Mistrz Europy do lat 19. 

W drużynie Francji, debiutującej w rozgrywkach SoN wystąpią David Bellego i Dimitri Berge. Steven Goret wystąpi na pozycji zawodnika u-21.

Transmisja telewizyjna:
16.10.br – sobota: godz. 16:30 Canal+ Premium
17.10.br – niedziela: godz. 16:30 Canal+ Sport 2

Speedway of Nations – zasady rywalizacji w finale 

Rywalizacja odbywa się między siedmioma drużynami narodowymi, Które awansowały do finału SoN z półfinałów na Łotwie (poza gospodarzami). Każdą z drużyn reprezentuje dwóch zawodników. Trzeci musi mieć 21 lat (lub mniej) i jest rezerwowym. Może być wprowadzony w dowolnym momencie rywalizacji. Każda para jeździ przeciwko sobie jeden raz. Łączna suma punktów każdej „dwójki” zostanie wykorzystana do ustalenia wyniku końcowego.

W drugim dniu  rywalizacji rozegranych zostanie kolejnych 21 wyścigów drugiej finałowej fazy zasadniczej. Najlepszy duet po 42 wyścigach awansuje bezpośrednio do wielkiego finału Speedway of Nations. W 43. wyścigu finałowym zmierzą się 2. i 3. para po dwóch zasadniczych fazach finałowych (42 wyścigi). Zwycięzca 43. wyścigu awansuje do 44. biegu (wielkiego finału). Wygrany sięgnie po złoty medal Speedway of Nations.

 MONSTER ENERGY FIM SPEEDWAY OF NATIONS – SKŁADY DRUŻYN:

WIELKA BRYTANIA:
1 Tai Woffinden (kpt),
2 Robert Lambert,
3 Tom Brennan (U21).
 

POLSKA:
1 Bartosz Zmarzlik (kpt),
2 Maciej Janowski,
3 Jakub Miskowiak (U21).
 

SZWECJA:
1 Pontus Aspgren (kpt),
2 Jacob Thorssell,
3 Philip Hellstrom-Bangs (U21).
 

DANIA:
1 Leon Madsen (kpt),
2 Mikkel Michelsen,
3 Mads Hansen (U21).
 

AUSTRALIA:
1 Jason Doyle (kpt),
2 Max Fricke,
3 Keynan Rew (U21).
 

ŁOTWA:
1 Andrzej Lebiediew(kpt),
2 Oleg Mihaiłow,
3 Francis Gusts (U21).
 

FRANCJA:
1 David Bellego (kpt),
2 Dimitri Berge,
3 Steven Goret (U21).
 

Oto jak prezentuje się układ drużyn walczących w finale SoN w poszczególne dni.

MONSTER ENERGY SON FINAŁ -DZIEŃ 1 (SOBOTA) WYLOSOWANE ZESTAWIENIE:
A – WIELKA BRYTANIA
B – ŁOTWA
C – POLSKA
D – AUSTRALIA
E – SZWECJA
F – FRANCJA
G – DANIA
 

MONSTER ENERGY SON FINAŁ – DZIEŃ 2 (NIEDZIELA) WYLOSOWANE ZESTAWIENIE:
A – ŁOTWA
B – SZWECJA
C – AUSTRALIA
D – FRANCJA
E – WIELKA BRYTANIA
F – POLSKA
G – DANIA