Duński zawodnik Mikkel Michelsen w rozegranych w sobotę 10 lipca zawodach w Rybniku przypieczętował swoje drugie zwycięstwo Speedway European Championship. Automatycznie został pierwszym zawodnikiem, który zakwalifikował się do SGP 2022.

Michelsen w Rybniku zajął drugie miejsce, przegrywając w finałowym wyścigu z Leonem Madsenem.

Po zakończeniu sobotnich zawodów obaj Duńczycy mieli po 14 punktów, ale to Mikkel miał dwa punkty przewagi w klasyfikacji generalnej SEC nad swoim rodakiem. Tym samym Michelsen został po raz drugi indywidualnym mistrzem Europy (wczesnej tryumfował w SEC w 2019 r) i pierwszym zawodnikiem z kwalifikacją do SGP 2022.

Po części zasadniczej najwięcej punktów mieli Polacy Bartosz Smektala i Patryk Dudek i automatycznie zakwalifikowali się do biegu finałowego rybnickiej rundy SEC. Obaj zgromadzili po 12 punktów, tak samo jak zwycięzca SEC, ale mieli lepszy bilans bezpośrednich starć z Duńczykiem.

Ale Michelsen wygrał bieg o wejście do finału. Drugi był specjalista od takich turniejów – Leon Madsen. Za nimi w tym biegu do mety dojechali Sergej Łogaczov i David Bellego.

Mimo, że Madsen wygrał finał przed Michelsenem, to Michelsenowi drugie miejsce wystarczyło, aby z 53 zostać indywidualnym mistrzem Europy, a Madsen z 51 punktami zdobył srebro drugi rok z rzędu.

Polski zawodnik Piotr Pawlicki zaczynał turniej z 39 punktami wspólnie z Michelsenem będąc wspóliderem całego tegorocznego cyklu SEC. Jednak katastrofalnie zakończył swoje starty w Rybniku, wjeżdżając w swoim piątym starcie w taśmię (19 wyścig dnia). Pawlicki zakończył starty z siedmioma punktami na koncie, co nie wystarczyło, aby dotrzeć do półfinału. Pawlickiemu również nie udało się zdobyć brązowego medalu, gdy Patryk Dudek pokonał go w biegu o brąz, po tym jak obaj uzbierali po 46 punktów po czterech rozegranych turniejach SEC.

Czterech najlepszych zawodników tegorocznego cyklu zapewniło sobie udział w Mistrzostwach Europy na żużlu w 2022. Do tych zawodników dołączył żużlowiec Sparty Wrocław Dan Bewley. Młody Brytyjczyk w biegu o piąte miejsce pokonał Bartosza Smektałę. Obaj zawodnicy uzbierali po 37 punktów i o tym kto będzie uczestnikiem przyszłorocznej SEC musiał zadecydować bieg dodatkowy.

Ubiegłoroczny mistrz Europy Robert Lambert tegoroczny cykl SEC na siódmym miejscu. Ale podobnie jak Madsena, czeka go również sezon SGP 2021, począwszy od przyszłego piątku i soboty w zawodach w Pradze.