Początki speedrowera datuje się na 1946 rok a jego ojczyzną jest Anglia. Pierwszego Indywidualnego Mistrza Świata wyłoniono w roku 1958 i był nim Holender Martin van der Brakel. Z czasem dyscyplina ta trafiła do innych krajów. Aktualnie speedrower uprawiany jest w Anglii, Polsce, Szkocji, Walii, Australii i USA. Swoich reprezentantów w zawodach międzynarodowych wystawia także Irlandia, są to jednakże zawodnicy trenujący poza tym krajem gdyż kraj ten nie posiada obecnie żadnego używanego toru.

Oprócz tego sport ten uprawia grupa zapaleńców w Japonii, lecz kraj ten nie wystawia na razie swoich reprezentantów w zawodach międzynarodowych. W przeszłości jeżdżono także w Holandii (z tego kraju pochodzi przecież wspomniany pierwszy w historii IMŚ!) oraz w Szwecji i Nowej Zelandii. W ostatnich latach nie słychać niestety o tej dyscyplinie w tych trzech krajach, więc trudno ocenić czy obecnie ktoś uprawia w nich ten piękny sport. Obecnie na świecie funkcjonuje około 50-60 torów speedrowerowych, z czego około połowa znajduje się w Anglii i około tuzin w Polsce.

Cycle Speedway Track,Harford_Park

W naszym kraju pierwsze oficjalne zawody rozegrano w roku 1994. Aktualnie w Polsce oraz Anglii funkcjonują ligi speedrowerowe – na wzór lig żużlowych. Najbardziej utytułowanym polskim zawodnikiem w historii jest Wrocławianin Marcin Szymański – wielokrotny Mistrz Świata – indywidualnie, drużynowo i w parach. Jest jednocześnie jednym z najlepszych zawodników w historii tego sportu!

Marcin Szymański

Najlepszym wykładnikiem poziomu sportowego poszczególnych państw jest rywalizacja pomiędzy sobą ich reprezentacji. Drużynowe Mistrzostwa Świata rozgrywane są od 1983 roku (obecnie co dwa lata) a najwięcej zdobytych tytułów mają Anglicy (11) przed Polakami (5). Anglicy mieli jednak bardzo mocno ułatwione zadanie w walce o prymat w tej konkurencji, gdyż Polacy startują na arenie międzynarodowej dopiero od połowy lat dziewięćdziesiątych.

Trening na torze we Wrocławiu