42 lata temu, 20 czerwca 1981 roku w Chorzowie odbył się Finał Mistrzostw Świata Par. Była to dwunasta edycja imprezy, która zapoczątkowana została w 1970 roku. Polacy jako gospodarz imprezy nie musieli uczestniczyć w eliminacjach.

Sam finał należał do jednych z najbardziej emocjonujących w historii finałów MŚP. Należy zauważyć fakt, iż medalistów między sobą dzieliła różnica tylko jednego punktu. Polskę reprezentowała nasz „eksportowa” (jak wówczas mówiono) para – Edward Jancarz – Zenon Plech.

Z turniejów półfinałowych awans do Chorzowa uzyskały reprezentacje: Danii, USA i Czechosłowacji (z Treviso) oraz RFN, Anglii i Nowej Zelandii z Norden. Odpadły min, duety Szwecji czy Ausralii.

Rezerwę toru stanowił duet Polaków Jerzy Rembas – Józef Kafel.

W wyścigu siódmym tych zawodów doszło do zderzenia między dwoma zawodnikami z RFN. Winnym całej sytuacji uznany został Egon Muller. Jednak obaj niemieccy zawodnicy nie byli zdolni do dalszych startów. W związku z tym druga reprezentacja Polski jako rezerwa toru zastąpiła niemiecką parę po ich wypadku, po którym nie mogli już dalej startować.

W zawodach tych zwyciężyła amerykańska para – Bruce Penhall i Bobby Schwartz. Na drugim miejscu z punktem straty do Amerykanów zawody ukończył duet z Nowej Zelandii  – Ivan Mauger-Larry Ross. Polacy  – Edward Jancarz i Zenon Plech, zdobyli po raz drugi brązowe medale (wcześniej wywalczyli trzecie miejsce w 1979 roku w Vojens). Był to trzeci sezon z kolei, w którym polski duet Jancarz-Plech wracał z medalem MŚP. W 1980 r nasi zawodnicy zajęli drugie miejsce w jugosłowiańskim (a obecnie słoweńskim) Krsko.

Warto odnotować fakt, iż Zenon Plech pokonał w biegu 18. wschodzącą gwiazdę speedwaya Bruce’a Penhalla oraz Bobby’ego Schwartza.