Nasz były doskonały żużlowiec a także były już „Narodowy” stanowczo twierdzi, iż talent obroni się sam i nie potrzebuje dodatkowych zapisów regulaminowych ułatwiających starty w PGE Ekstralidze. Jako przykład podaje czasy, w których sam startował. Zarówno on jak i np. nieżyjący już Zenon Plech nie potrzebowali ułatwień regulaminowych, by móc startować w pierwszej drużynie i rywalizować o drużynowe mistrzostwo Polski.
Wiele innych osób związanych ze speedwayem twierdzi wręcz – jeśli PGE Ekstraliga jest najlepszą żużlową ligą świata – to niech w niej startują najlepsi zawodnicy, którzy nie potrzebują wsparcia regulaminu, by w tej lidze występować.
Na razie jednak mamy przepisy, które ułatwiają starty zawodnikom do 21 lat oraz do 24.
W sezonie 2024 dziewięciu żużlowców rozpocznie swoje starty w kategorii seniorskiej. W minionym roku występowali oni w rozgrywkach PGE Ekstraligi, U24 Ekstraligi, METALKAS 2. Ekstraligi oraz Krajowej Ligi Żużlowej, czy w rozgrywkach SGP2, które wyłaniały najlepszego młodzieżowca globu.
W gronie zawodników z rocznika 2002, którzy w minionym sezonie rywalizowali na torach PGE Ekstraligi jest Indywidualny Mistrz Świata Juniorów Mateusz Cierniak zdobywający punkty dla OLREN OIL MOTORU Lublin. Dwukrotny zwycięzca SGP2 na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce wystąpił w 20 spotkaniach, w których zdobył 133 punkty i 19 bonusów, co złożyło się na średnią biegową 1.831.
Nieco gorszą, lecz równie wysoką średnią biegową może pochwalić się Bartłomiej Kowalski. Brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, w PGE Ekstralidze wywalczył 117 “oczek” oraz 10 bonusów i uzyskał średnią biegową 1.716. Ponadto zawodnik BETARD SPARTY Wrocław zdobył złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.
Ostatnim żużlowcem startującym w PGE Ekstralidze, który zakończył starty w gronie młodzieżowców jest Kacper Pludra. Zawodnik ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz w minionych rozgrywkach PGE Ekstraligi wystąpił w 14 meczach, w których zdobył 60 punktów i 12 bonusów, co dało mu średnią biegową 1.393. Każdy z wymienionych zawodników będzie miał okazję do potwierdzenia swojej przydatności w dotychczasowych drużynach, jako zawodnicy występujący na pozycji U24.
Swoją szansę w U24 Ekstralidze otrzyma za to Dawid Rempała, który związał się z MOTOREM Lublin. Wychowanek UNII Tarnów, miniony sezon spędził na poziomie METALKAS 2. Ekstraligi (wcześniej 1. LŻ). Niestety niezbyt częste okazje do startów zaowocowały 24 punktami, zdobytymi w 39 biegach w barwach FALUBAZU Zielonej Góry, co przełożyło się na średnią biegową 0,744.
Podobnie jak Rempała, swój ostatni sezon jako junior na zapleczu PGE Ekstraligi spędził jego były klubowy kolega – Michał Curzytek. Zawodnik ten, jednak miał okazję do częstszych występów w FALUBAZIE Zielona Góra. Rzeszowianin, wystąpił w 20 spotkaniach METALKAS 2. Ekstraligi i w 75 wyścigach zdobył 101 punktów i 29 bonusów, osiągając średnią biegową równą 1,600. W przyszłym sezonie również będzie zdobywał punkty dla zielonogórskiego klubu, jednak tym razem okazje do zdobywania doświadczenia będzie miał przede wszystkim w U24 Ekstralidze oraz w PGE Ekstralidze.
Dziewięciu zawodników, którzy w bieżącym roku mają 22 lata i kluby w których będą w bieżącym sezonie startować:
- Mateusz Cierniak (Platinum Motor Lublin),
- Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław),
- Kacper Pludra (ZOOleszcz GKM Grudziądz),
- Dawid Rempała (Platinum Motor Lublin),
- Michał Curzytek (Falubaz Zielona Góra),
- Mateusz Dul (Invest House Plus PSŻ Poznań),
- Kacper Mateusz Grzelak (OK. Bedmet Kolejarz Opole),
- Ernest Matjusonoks (Platinum Motor Lublin),
- Ricards Ansviesulis (Cellfast Wilki Krosno)
Źródło: ekstraliga.pl
Zdjęcie: Bogielczyk Foto