Nasz były doskonały żużlowiec a także były już „Narodowy” stanowczo twierdzi, iż talent obroni się sam i nie potrzebuje dodatkowych zapisów regulaminowych ułatwiających starty w PGE Ekstralidze. Jako przykład podaje czasy, w których sam startował. Zarówno on jak i np. nieżyjący już Zenon Plech nie potrzebowali ułatwień regulaminowych, by móc startować w pierwszej drużynie i rywalizować o drużynowe mistrzostwo Polski.

Wiele innych osób związanych ze speedwayem twierdzi wręcz – jeśli PGE Ekstraliga jest najlepszą żużlową ligą świata – to niech w niej startują najlepsi zawodnicy, którzy nie potrzebują wsparcia regulaminu, by w tej lidze występować.

Na razie jednak mamy przepisy, które ułatwiają starty zawodnikom do 21 lat oraz do 24.

W sezonie 2024 dziewięciu żużlowców rozpocznie swoje starty w kategorii seniorskiej. W minionym roku występowali oni w rozgrywkach PGE Ekstraligi, U24 Ekstraligi, METALKAS 2. Ekstraligi oraz Krajowej Ligi Żużlowej, czy w rozgrywkach SGP2, które wyłaniały najlepszego młodzieżowca globu.

W gronie zawodników z rocznika 2002, którzy w minionym sezonie rywalizowali na torach PGE Ekstraligi jest Indywidualny Mistrz Świata Juniorów Mateusz Cierniak zdobywający punkty dla OLREN OIL MOTORU Lublin. Dwukrotny zwycięzca SGP2 na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce wystąpił w 20 spotkaniach, w których zdobył 133 punkty i 19 bonusów, co złożyło się na średnią biegową 1.831.

Nieco gorszą, lecz równie wysoką średnią biegową może pochwalić się Bartłomiej Kowalski. Brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, w PGE Ekstralidze wywalczył 117 “oczek” oraz 10 bonusów i uzyskał średnią biegową 1.716. Ponadto zawodnik BETARD SPARTY Wrocław zdobył złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Ostatnim żużlowcem startującym w PGE Ekstralidze, który zakończył starty w gronie młodzieżowców jest Kacper Pludra. Zawodnik ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz w minionych rozgrywkach PGE Ekstraligi wystąpił w 14 meczach, w których zdobył 60 punktów i 12 bonusów, co dało mu średnią biegową 1.393. Każdy z wymienionych zawodników będzie miał okazję do potwierdzenia swojej przydatności w dotychczasowych drużynach, jako zawodnicy występujący na pozycji U24.

Swoją szansę w U24 Ekstralidze otrzyma za to Dawid Rempała, który związał się z MOTOREM Lublin. Wychowanek UNII Tarnów, miniony sezon spędził na poziomie METALKAS 2. Ekstraligi (wcześniej 1. LŻ). Niestety niezbyt częste okazje do startów zaowocowały 24 punktami, zdobytymi w 39 biegach w barwach FALUBAZU Zielonej Góry, co przełożyło się na średnią biegową 0,744.

Podobnie jak Rempała, swój ostatni sezon jako junior na zapleczu PGE Ekstraligi spędził jego były klubowy kolega – Michał Curzytek. Zawodnik ten, jednak miał okazję do częstszych występów w FALUBAZIE Zielona Góra. Rzeszowianin, wystąpił w 20 spotkaniach METALKAS 2. Ekstraligi i w 75 wyścigach zdobył 101 punktów i 29 bonusów, osiągając średnią biegową równą 1,600. W przyszłym sezonie również będzie zdobywał punkty dla zielonogórskiego klubu, jednak tym razem okazje do zdobywania doświadczenia będzie miał przede wszystkim w U24 Ekstralidze oraz w PGE Ekstralidze.

Dziewięciu zawodników, którzy w bieżącym roku mają 22 lata i kluby w których będą w bieżącym sezonie startować:

  1. Mateusz Cierniak (Platinum Motor Lublin),
  2. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław),
  3. Kacper Pludra (ZOOleszcz GKM Grudziądz),
  4. Dawid Rempała (Platinum Motor Lublin),
  5. Michał Curzytek (Falubaz Zielona Góra),
  6. Mateusz Dul (Invest House Plus PSŻ Poznań),
  7. Kacper Mateusz Grzelak (OK. Bedmet Kolejarz Opole),
  8. Ernest Matjusonoks (Platinum Motor Lublin),
  9. Ricards Ansviesulis (Cellfast Wilki Krosno)

Źródło: ekstraliga.pl
Zdjęcie: Bogielczyk Foto