W ostatni weekend (29.08 – 30.08) na torze Aseko Orła Gniezno odbywały się Indywidualne Mistrzostwa Polski w speedrowerze. Ta najważniejsza impreza speedrowerowa w Polsce odbyła się na najkrótszym i bardzo specyficznym torze. Głównym wydarzeniem weekendu było wyłonienie Indywidualnego Mistrza Polski wśród seniorów (kategoria open). Wcześniej IMP weteranów został Wrocławianin Marcin Szymański reprezentujący klub Lwy Avia Częstochowa. Na pewno gnieźnieński tor sprzyjał, trenującym na nim na co dzień gospodarzom. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w sobotnich półfinałach startowało dziewięciu zawodników Aseko Orła. Aż siedmiu z nich awansowało do niedzielnego finału (jeden z nich – Marcin Puk jako rezerwowy).

Jak się okazało zwycięzcy sobotnich półfinałów – Dawid Bas (Śląsk Świętochłowice) oraz Marcin Szymański (Lwy Częstochowa) nie zdobyli medalu IMP. Marcin Szymański był czwarty, a Dawid Bas – piąty. Dwukrotnemu Indywidualnemu Mistrzowi Świata tylko jednego punktu zabrakło by wystąpić w dodatkowym biegu, który wyłaniał medalistów gnieźnieńskich mistrzostw.

Przed zawodami Marcin Szymański stwierdził, iż tor w Gnieźnie, przy tak wyrównanej stawce zawodników, preferuje tych startujących z pól wewnętrznych. Rozstrzygnięcia na torze pokazały, że nie była to „zasłona dymna”.

Po rozegraniu dwudziestu biegów okazało się, iż trzech zawodników, Łukasz Łaniecki (Gniezno), Marcin Kolata (Świętochłowice), Remigiusz Burchardt (Toruń) zgromadziło po szesnaście punktów. Zdobycie tylko szesnastu punktów w zawodach dawało prawo udziału w dodatkowym biegu o tytuł IMP. Świadczy to o bardzo wyrównanej stawce turnieju. Ostatecznie tytuł Indywidualnego Mistrza Polski zdobył reprezentant gospodarzy Łukasz Łaniecki. Drugi był Marcin Kolata, a trzeci Remigiusz Burchardt.

W pierwszej fazie zawodów Remigiusz Burchardt dwa razy startował z toru A i dwa razy zwyciężył w swoich biegach. Później, gdy startował z pól zewnętrznych stracił cztery punkty. Generalnie przy tak wyrównanej stawce i na tak specyficznym torze decydował start. Największe szanse mieli zawodnicy startujący z pól wewnętrznych. Cała trójka medalistów dwa razy, ze swoich pięciu startów, zaczynała swoje biegi z pola najbliżej krawężnika.

O dużym pechu może mówić Marcin Szymański, który w wyniku losowania trzy razy startował z pól zewnętrznych (raz z pola D, dwa razy z pola C). Jednak zabrakło mu tylko jednego punktu, by walczyć o tytuł mistrza Polski. Zajął, najbardziej nielubiane przez sportowców, czwarte miejsce.

Same wyścigi były emocjonujące, choć na dystansie nie było praktycznie wyprzedzeń. Mijanki zdarzały się zazwyczaj po błędach zawodników. Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w biegu X. Na pierwszym wirażu ostatniego okrążenia prowadzący Tomasz Włodarczyk (Lwy) przyblokował atakującego przy krawężniku zawodnika gospodarzy Arkadiusza Szymańskiego. W efekcie tego, zawodnik Orła upadł. Sędzia zawodów dopiero po dłuższej analizie wykluczył znajdującego się na pierwszym miejscu w tym wyścigu Tomasza Włodarczyka.

Aż dwunastu zawodników wygrało przynajmniej jeden bieg w tym finale.

Zawody mimo nie najlepszej pogody oglądała dość licznie zgromadzona publiczność. Swoich fanów mieli min. zawodnicy z Torunia i Świętochłowic.

Wyniki IMP seniorów w Gnieźnie:

MiejsceNrZawodnikKlub Punkty
115Łukasz ŁanieckiAseko Orzeł16 (2,3,3,4,4)
27Marcin KolataŚląsk16 (4,2,4,4,2)
313Remigiusz BurchardtTSŻ16 (4,4,3,2,3)
46Marcin SzymańskiLwy Avia15 (3,1,4,3,4)
53Dawid BasŚląsk13 (4,1,4,4,u)
614Paweł KozłowskiAseko Orzeł12 (3,4,1,1,3)
711Damian NatońskiVictoria12 (2,4,2,3,1)
81Michał NowakAseko Orzeł12 (3,3,1,3,2)
99Paweł CegielskiTSŻ12 (3,1,3,2,3)
102Arkadiusz SzymańskiAseko Orzeł11 (1,2,4,u,4)
118Mateusz LudwiczakSzawer11 (1,3,2,4,1)
124Marcin ParadzińskiTSŻ11 (2,2,2,1,4)
135Mateusz PacekŚląsk11 (2,2,2,3,2)
1416Mariusz MałeckiAseko Orzeł10 (1,4,3,1,1)
1510Wojciech MałeckiAseko Orzeł10 (1,3,1,2,3)
1612Tomasz WłodarczykLwy Avia9 (4,1,w,2,2)

W trakcie weekendowej rywalizacji, oprócz kategorii open i weteran, wyłoniono indywidualnych mistrzów kraju również w kilku innych kategoriach – młodzik, kadet, młodzieżowiec oraz junior.

Finały rozegrane w sobotę:

Mistrzem Polski młodzików został Marcel Świątkowski z Mustanga Żołedowo (20 pkt.), druga była Zuzanna Klett – również z Mustanga (19 pkt.), a trzeci – Paweł Szkudlarek z Wiraża Ostrów Wlkp. (16 pkt.)

Kadeci: 1. Mikołaj Menz (Orzeł Gniezno) 20 pkt., 2. Jakub Sawiński (TSŻ Toruń) 17 pkt + 4, 3. Ksawery Kielaszewski (Szawer Leszno) – 17pkt. + 3

Niedzielne zmagania przyniosły następujące rozstrzygnięcia:

Wśród młodzieżowców – zwyciężył Dawid Bas (Śląsk) – 20 pkt, przed Radosławem Morawiakiem (Mustang) – 18 pkt., oraz Wojciechem Małeckim (Orzeł) – 17 pkt.

W kategorii junior mistrzem Polski został Radosław Morawiak (Mustang) – 20 pkt., drugi był Mikołaj Menz (Orzeł) – 19 pkt., a trzeci Igor Orłowski (Śląsk) – 17 pkt.

Jak już pisaliśmy wśród weteranów najlepszy okazał się Marcin Szymański (Lwy), który wygrał wszystkie swoje biegi finałowe. Drugie miejsce zajął Łukasz Kokott15 pkt, a trzeci był Marcin Puk 13 pkt. – obaj Orzeł.