Prawie 120 dzieci w wieku od 5 do 12 lat wystartowało w sobotę 17 września w Indywidualnych Mistrzostwach Polski żaków, które rozegrano na torze przy ul. Krajewskiego 1 na wrocławskim Sępolnie.

SzarŻaki okazały się mało gościnne i z 12 możliwych do zdobycia medali wywalczyły 4 krążki – po dwa złote i srebrne.

W indywidualnych Mistrzostwach Polski medale zdobywali zawodnicy tylko sześciu klubów. Zdecydowanym zwycięzcą klasyfikacji medalowej imprezy we Wrocławiu została Szarża Wrocław.

Klasyfikacja medalowa Indywidualnych Mistrzostw Polski, Wrocław, 17 września 2022:
1. Szarża Wrocław: 2 złote i 2 srebrne – razem: 4
2. TSŻ Toruń: 1 złoty, 2 brązowe – razem: 3
3. Omega Ostrów Wlkp: 1 złoty, 1 brązowy – razem: 2
4.-5. Orzeł Gniezno: 1 srebrny, razem – 1
4.-5. Mustang Żołędowo: 1 srebrny, razem – 1
6. MS Śląsk Świętochłowice: 1 brązowy, razem – 1

Jesienna aura i związane z tym zachorowania dzieci, sprawiła, iż na imprezę nie dojechało kilkoro wcześniej zgłoszonych uczestników. Z Wrocławian rozchorowali się Róża i Dawid Mutor. Kto wie – być może całe podium w kategorii U6 byłoby zajęte prze Wrocławian, gdyby wystartował Dawid. Mutor to drugi zawodnik finału IPP rozegranego 3 września w Bydgoszczy.

Zdobycze medalowe Szarży wskazują, iż szkolenie dzieci w klubie, który powstał zaledwie dwa lata temu idzie w dobrym kierunku. Speedrower we Wrocławiu odrodził się w 2020 roku od zera. Startujące obecnie w zawodach dzieci wcześniej nie ścigały się rowerami po torze.

Z racji, tego iż o końcowej klasyfikacji medalowej w każdej kategorii wiekowej decydował bieg finałowy z udziałem czterech najlepszych zawodników organizatorzy postanowili ufundować puchary dla wszystkich uczestników wyścigu decydującego o medalach.

Kategoria U6

Zwycięzca w tej kategorii mógł być tylko jeden. Kacper Budziński z Szarży Wrocław jest absolutnym domina torem w bieżącym sezonie. Do triumfu w Indywidualnym Pucharze Polski dorzucił zwycięstwo w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Kacper wygrał wszystkie swoje biegi. Drugie miejsce zajął Dominik Matuszak. Dominik udowodnił, iż ciężką pracą na treningach można osiągnąć wspaniałe wyniki. We Wrocławiu podczas IMP przegrał tylko z kolegą z wrocławskiej drużyny – Kacprem Budzińskim.

Pięcioletni Szymon Woźniak dopiero zaczyna przygodę ze speedrowerem i na pewno zdobył bardzo ważne doświadczenia.

Medaliści i miejsca SzarŻaków:

1. Kacper Budziński (Szarża)
2. Dominik  Matuszak (Szarża)
3. Marcel Pawlak (Omega)

19. Szymon Woźniak (Szarża)

Kategoria U8

Zwycięstwo Jana Bujnowskiego przyszło po ciężkiej walce w finale. Wcześniej Jan wygrał wszystkie swoje biegi w grupie eliminacyjnej. Ósme miejsce Tomasza Górala na pewno nie oddaje jego możliwości i na pewno stać go na lepszy wynik. Tegoroczne IMP zakończył na półfinale.

Debiutujący w imprezie tej rangi Piotr Szlachtowicz, Tomasz Gregorczyk oraz Filip Szostak na pewno nabrali kolejnych doświadczeń w rywalizacji z przeciwnikami z całej Polski. Zaprocentuje to w ich przyszłych startach. Rywalizacja w obu grupach eliminacyjnych była bardzo wyrównana i Filipowi oraz Piotrowi niewiele zabrakło do awansu do półfinału.

Medaliści i miejsca SzarŻaków:

1. Jan Bujnowski (Szarża)
2. Franciszek Stan (Mustang)
3. Antoni Sikorski (TSŻ)  

8. Tomasz Góral (Szarża)
12. Filip Szostak (Sarża) 
13.  Piotr  Szlachtowicz (Szarża)
19. Tomasz Gregorczyk (Szarża)

Kategoria U10

Szarżaki startujący w tej kategorii ścigają się na torze dopiero drugi sezon. Każda rywalizacja Kacpra Kijkowskiego, Wojtka Kowalskiego, Mikołaja Węża, czy Artura Dardzińskiego pokazuje, że Wrocławianom niewiele brakuje by doszlusować do krajowej czołówki żaków w tej kategorii wiekowej.

Medaliści i miejsca SzarŻaków:

1. Paweł Kuświk (Omega)
2. Jakub  Nowak (Orzeł)
3. Antoni Bosak (TSŻ)

12. Wojciech Kowalski (Szarża)
17. Kacper Kijkowski  (Szarża)
22. Mikołaj Wąż (Szarża)
28. Artur  Dardziński (Szarża)

Kategoria U12

Doskonały start zanotował Bartłomiej Fuchs. Po – jak sam stwierdził – niepowodzeniu w finale Indywidualnego Pucharu Polski srebrny medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski jest jego ogromnym sukcesem. Finał kategorii U12 był naprawdę wspaniałym ściganiem. Debiutujący w rywalizacji ogólnopolskiej Antoni Owsianik zanotował bardzo dobry start. Zawodnik Szarży był bardzo szybki na dystansie i na pewno klub będzie miał z niego pociechę.

Medaliści i miejsca SzarŻaków:

1. Dawid Pawski (TSŻ)    
2. Bartłomiej  Fuchs (Szarża         
3. Dariusz Stawowczyk (MS Śląsk)

25. Antoni Owsianik (Szarża)