Międzynarodowa Federacja Sportów Motorowych (FIM) opublikowała listę z informacją ilu zawodników z poszczególnych krajów wystartuje w przyszłorocznych eliminacjach do mistrzostw świata wszystkich SGP, a także SON2. Cechą szczególną niektórych list jest to, że pozostawiono wolne miejsca.

Mianowicie flaga kraju i skrót związku, pozostają puste, ale zawodnicy są nominowani do zawodów. Według informacji Slag Blasters żużlowcy bez flagi będą rosyjskimi zawodnikami. FIM prawdopodobnie potraktuje rosyjskich żużlowców w taki sam sposób, jak potraktował Rosjan Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) podczas Zimowych Igrzysk w PyeongChang 2018 i Letnich Igrzysk  w Tokio w 2020 r. którzy brali udział w tych imprezach jako „Olimpijscy sportowcy z Rosji”. (Rosjanie nie mogli używać własnej flagi narodowej ani hymnu na igrzyskach olimpijskich.)

Jednak – dla wielu kibiców żużla – na szczęście te informacje nie potwierdziły się.

Przy okazji gali FIM we włoskim Rimini (2-3 grudnia 2022) odbyło się także spotkanie działaczy motorsportowych z całego świata. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FIM podjęto decyzję ws. startów Rosjan w sezonie 2023.

Na stronie FIM możemy przeczytać oficjalne stanowisko federacji motocyklowej w tej sprawie:

Ponownie wyrażamy współczucie i solidarność z wszystkimi, którzy cierpią w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po dokładnym rozważeniu sytuacji, postanowiliśmy utrzymać w mocy nasze decyzje podjęte na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 marca 2022 roku.

Wiadomo wiec, że  Rosjanie w sezonie 2023 nadal nie będą mogli występować na arenie międzynarodowej zarówno w żużlu jak i innych dyscyplinach motorsportu.

Ciekawe jest również to, że Hiszpania może wystawić zawodnika również w kwalifikacjach GP w Lonigo we Włoszech.

Rodzi się zatem pytanie. Komu FIM przydzieli wolne miejsca w kwalifikacjach do SGP 2024, których mamy aż trzy i kto pojedzie w miejsce Hiszpana w Lonigo? W SGP2 mamy nieobsadzone dwa miejsca.

Żaden z turniejów kwalifikacyjnych do SGP, SGP2, czy też SGP3 nie odbędzie się w przyszłym roku w Polsce.

Nasz kraj ma przyznanych tylko 5 miejsc w turniejach kwalifikacyjnych do SGP 2024: 2 w Zarnovicy i po jednym w Lonigo, Abensbergu i Debreczynie. Tyle samo zawodników mogą wystawić w kwalifikacjach Szwedzi, Australijczycy, czy też np. taka potęga żużlowa jak Niemcy.

Termin i miejsce kwalifikacji do SGP 2024:
27 maja 2023 Żarnovica (Słowacja)
27 maja 2023 Lonigo (Włochy)
29 maja 2023 Abensberg (Niemcy)
29 maja 2023 Debreczyn (Węgry)

GP Challenge: 19 sierpień 2023 Gislaved (Szwecja)

W kwalifikacjach rozgrywek SGP2 – indywidualnych mistrzostwach świata juniorów u21, Polska otrzymała od organizatorów 4 miejsca. Dwóch zawodników wystąpi w Vojens, a po jednym w Pardubicach i Krsko. Tutak też FIM przygotowała miejsca dla zawodników rosyjskich – po 1  Krssko i Vojens.

Termin i miejsce kwalifikacji do SGP2 2023:
20 maja Pardubice (Czechy)
20 maja Vojens (Dania)
20 maja Krsko (Chorwacja) Termin i miejsce

W SGP3 zmieniono nieznacznie zasady rozgrywek. W roku 2023 półfinały odbędą się w pierwszej połowie czerwca w Västervik, zaś finał miesiąc później w Målilli. Polska otrzymała 3 miejsca.

Termin i miejsce SGP3 2023:
12 czerwca 2023, półfinał 1 & 2 Västervik (Szwecja)
14 lipca 2023, finał Målilla (Szwecja)

Finał SON2 zaplanowano 11 sierpnia 2023 roku w łotewskiej Rydze. Wezmą w niej udział reprezentanci siedmiu krajów: Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Australii i gospodarzy Łotwy.

Źródło i grafiki: serwis salakszorok.hu