Ekstraliga żużlowa opublikowała informacje dotyczące zasad rywalizacji drużyn zarówno w PGE Ekstralidze jak i w Speedway 2. Ekstralidze.  Zmiany w systemie rozgrywek o DMP wejdą w życie od sezonu 2025.

W proponowanej zmianie zasad rozstrzygania w obu ligach nie zwiększy się liczba meczów. Play orfy będą dotyczyć czterech pierwszych zespołów. Cztery kolejne w drugiej fazie ligi będą rywalizować w play down. Powracają baraże. Rozegrają je między sobą siódma drużyna PGE Ekstraligi i drugi zespół Speedway 2. Ekstraligi.

Jasnym jest, iż w nowym systemie z obu lig do niższej może spaść piąta drużyna po części zasadniczej sezonu. Czy to dobre rozwiązanie? W przypadku plagi kontuzji w fazie play off w drużynie, która po części zasadniczej zajęła piąte miejsce może dojć do spadku tej ekipy. Daleko nie trzeba szukać. Ogólnie uznawana za faworyta PGE Ekstraligi Betard Sparta Wrocław po części zasadniczej zajmowała pierwsze miejsce. W fazie play off drużynie przytrafiła się prawdziwa plaga kontuzji i zespół ze stolicy Dolnego Śląska ledwo awansował do finału, w którym w starciu z Platinum Motorem nie miał nic do powiedzenia…

Poniżej szczegóły w materiale jaki ukazał się na stronie ekstraliga.pl:

W sezonie 2024 rozgrywki PGE Ekstraligi i nowej Speedway 2. Ekstraligi odbędą się na zasadach znanych z poprzedniego roku, ale już od sezonu 2025 szykuje się radykalna zmiana systemu i 140 meczów w sezonie.

System będzie jednolity dla obu klas rozgrywkowych. Powróci tym samym rywalizacja drużyn w play – off i grup 1-4 po sezonie zasadniczym, a także pojawi się nowy schemat play – down dla zespołów z miejsc 5-8.

Nie przewiduje się poszerzenia PGE Ekstraligi do 10 zespołów, ale wprowadzone zostaną mecze barażowe pomiędzy 2. drużyną Speedway 2. Ekstraligi i 7. PGE Ekstraligi.

Od 2025 roku w sezonie zasadniczym w każdej z ligi rozegranych zostanie 56 meczów w systemie „każdy z każdym” – mecz i rewanż.

Nowe rozwiązanie dotyczące rund play – off i play – down zdecydowanie podniosą rangę każdego z nich, ponieważ po części zasadniczej rozgrywek obie ligi zostaną podzielone na grupy 1-4 i 5-8. Jedyna różnica pomiędzy PGE Ekstraligą a Speedway 2. Ekstraligą będzie polegała na braku w tej drugiej meczu o trzecie miejsce, a także barażu (aktualnie nie jest on przewidywany pomiędzy 7. drużyną Speedway 2. Ekstraligi a 2. drużyną 2. Ligi Żużlowej).

Schemat zmagań w PGE Ekstralidze od 2025:

Schemat zmagań w Speedway 2 Ekstralidze od 2025:

Źródło i grafika: ekstraliga.pl