Pora na podsumowanie składów pod względem obcokrajowców (nie licząc tych z u-24). Tutaj jakiś rewolucyjnych zmian w tym sezonie nie było. Jeśli już to raczej kosmetyczne. Ze znanych nazwisk z ekstraligi zniknęli dwaj byli Indywidualni Mistrzowie Świata Chris Holder i Nicki Pedersen.

Falubaz Zielona Góra

Rasmus Jensen  -1993  –  DEN   – 2,333 (1)

Tungate odszedł do Rybnika, w związku z tym Zielona Góra została z dwoma obcokrajowcami w tym jednym u-24. Pozostałym zagranicznym seniorem jest zawodnik z 3 średnią biegową w zeszłym sezonie 30 letni Duńczyk Rasmus Jensen. Wiadomo, że o sile zielonogórzan stanowić będą krajowi liderzy. Duńczyk jest zawodnikiem niedoświadczonym jeśli chodzi o najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce. To zupełnie inny poziom – w 1 lidze był w dream teamie bez porażki teraz w zespole z dołu tabeli. Ze względów ilościowych na minus- brak wzmocnień.

*****

GKM Grudziądz

Jason Doyle         – 1985  – AUS  – 1,987

Max Fricke          – 1996  – AUS  – 2,000

Jaimon Lindsey    – 1999 – AUS  -1,622

Ze względu na Kacpra Pludrę, który będzie pełnił rolę zawodnika u-24 GKM mógł zatrudnić 3 obcokrajowców. Trzech Australijczyków będzie decydować o sile zespołu. W miejsce Nickiego Pedersena zatrudniono byłego mistrza świata Jasona Doyla. Uzupełnieniem ma być były zawodnik Unii Leszno Jaimon Lindsey, który nie może już startować jako zawodnik u-24.  Cała trójka to doświadczeni na poziomie ekstraligi zawodnicy. Doyle z Frickiem powinni być pewniakami do jazdy w większości z 15 biegów. Patrząc na formę Nickiego z poprzedniego sezonu zmiana na plus.

*****

Unia Leszno

Andrzej Lebiediew  – 1994  – LAT  – 1,697

Kolejny zespół po beniaminku, który opiera swoją siłę na krajowych zawodnikach, podobnie jak w zeszłym sezonie. Lebiediew będzie musiał zastąpić Chrisa Holdera. Andrzej w przyszłym sezonie zadebiutuje jako pełnoprawny uczestnik cyklu SGP. Miniony sezon miał przeciętny , jeżdżąc w ekipie spadkowicza, lecz w Lesznie może się odbudować. Według mnie na plus.

*****

Stal Gorzów

Anders Thomsen   – 1994   – DEN   –  2,155

Martin Vaculik       -1993    – SLO    – 2,274

Pierwszy z zespołów w których nie dokonano żadnych zmian.  Jeden z mocniejszych duetów obcokrajowców w lidze. Vaculik po znakomitym sezonie – brązowy medal Mistrzostw Świata,  miał 4 średnią biegową w lidze. Obaj poniżej pewnego poziomu raczej nie schodzą i zdecydowanie będą liderami Stali.

*****

Włókniarz Częstochowa

Leon Madsen       –  1988   –  DEN    -2,250

Mikkel Mikkelsen- 1994   –   DEN   – 1,981

Kolejny zespół bez zmian w formacji zagranicznych seniorów. W przypadku drużyny z Grudziądza mowa o trzech Australijczykach, tutaj mamy trzech Duńczyków (w formacji u-24 jest przecież Hansen). W Grand Prix Madsen utrzymał się (5 miejsce), Mikkelsen jechał zdecydowanie słabiej ale dzięki wygraniu SEC zapewnił sobie starty (o tytuł walczył do ostatniego turnieju właśnie z Madsenem). Mocna para chociaż Mikkelsen nierówny. Bez zmian więc bez oceny.

*****

Apator Toruń

Robert Lambert  –  1998  – GB  – 1,902

Również bez zmian. Ze względu na to, iż Sajfutdinov startuje jako krajowy zawodnik, Brytyjczyk jest jedynym obcokrajowcem. Zeszły sezon mieszany. W SGP utrzymał się rzutem na taśme – zajął 6 miejsce  z 4 pkt. przewagi nad Bewleyem. Wciąż perspektywiczny zawodnik. Przed rokiem po skończeniu u-24 jako pełnoprawny senior. Raczej mocny punkt.

*****

Sparta Wrocłąw

Tai Woffinden   –  1990  – GB   – 1,963

Daniel Bewley  –  1999  – GB  –  2,122

Sparta miała ciężki orzech do zgryzienia. Czy postawić na Pitera Pawlickiego, czy trzykrotnego mistrza świata. Wybrali Tajskiego. Będzie zapewne chciał udowodnić, że było warto. W minionym roku totalna sinusoida. W jednym meczu Tajski zdobywał 5-6 pokt, a w następnym komplet. Raczej pewniakiem będzie natomiast Daniel Bewley. Z sezonu na sezon jeżdżący coraz lepie. Również stały uczestnik (podobnie jak Woffinden) cyklu SGP.

Bez zmian w formacji.

*****

Motor Lublin

Fredrig Lindgren  – 1985   –  SWE  – 2,052

Jack Holder          – 1996   –  AUS   -2,080

U mistrzów również bez zmian w formacji zagranicznych seniorów. Jack Holder zrobił bardzo duże postępy zarówno w SGP jak i w lidze. Zajął 4 miejsce w cyklu i do medalu zabrakło mu tylko 2 pkt. Lindgren zdobył natomiast srebrny medal. W GP bardzo mocny duet w lidze też, ale jednak z wpadkami.  Fredka swoje lata ma, Holder to zawodnik rozwojowy. Bez zmian.

*****

W pięciu czyli większości zespołów formacja nie uległa zmianie. Niektórzy zawodnicy potrzebują odbudowania, inni mają swoje lata, niektórzy będą stawiać w cyklu GP. Kto będzie najlepszy? – zobaczymy.

Moja ocena:

1. Stal

2. Sparta

3. Motor

4. GKM

5. Włókniarz

6. Apator

7. Unia

8. Falubaz

Uzasadnienie:
Rasmusen to największy znak zapytania.
Lebiediev jest zdecydowanie najsłabszy.
Lambert po słabszym seoznie w lidze.
Jeśli chodzi o Włókniarz nie zachwycali.
GKM zdecydowanie się wzmocnił – jako jedyny zespól ekstraligowy.
Fredka ma swoje lata, a Holder – ciężko powiedzieć czy powtórzy taki sezon jak miniony.
Taj słabszy już raczej nie będzie, a Bewley się rozwija.
Duet Stali zdecydowanie najmocniejszy i mieli najlepszy sezon.

Zdjęcie: Bogielczyk Foto