Jak donosi speedwayekstraliga nie odbędzie się zaplanowany na Niedzielę Wielkanocną 9 kwietnia br. mecz pierwszej rundy PGE Ekstraligi w Lublinie. Przypomnijmy, iż tego dnia w hicie kolejki miały się spotkać drużyny Platinum Motoru Lublin i Betard Sparty Wrocław.

Nowy termin to czwartek 27 kwietnia. Ligowe drużyny będą mieć już za sobą trzy rundy ligowych spotkań (jeśli pogoda na to pozwoli), a drużyna Motoru po dwóch spotkaniach – jednym wyjazdowym i jednym u siebie. Wychodzi więc, że Lublinianie będę już wjeżdżeni w swój tor. Ale nowy termin tego spotkania sprawia, że odbędzie się ono praktycznie bez kibiców Sparty. Jest to kolejny dowód lekceważenia kibiców, którzy chcieliby obejrzeć ten mecz na żywo… Cóż, telewizja rządzi!

Nie od dziś wiadomo, iż „kwiecień plecień poprzpelata, trochę zimy, trochę lata”. Już kilka lat temu mieliśmy z powodu pogody i zaplanowanych wcześniej meczów na południowo wschodnim krańcu Polski odwoływane spotkania w drużynowych mistrzostwach naszego kraju..

Oczywistym jest wiec fakt, iż istnieje ogromne ryzyko, że sytuacja się powtórzy. Ale cóż, władze polskiego żużla nie uczą się na błędach. Planują ligową kolejkę na początku kwietnia właśnie we wschodniej części naszego kraju.

Myślę, że w najlepszej lidze świata nie powinny takie sytuacje mieć miejsca. Nie wygląda to profesjonalnie. A właśnie takiego zachowania -od wszystkich – tylko jak widać nie od siebie – wymagają władze polskiego speedwaya. Jeśli już planowano zacząć sezon od mocnego uderzenia, można by zaplanować mecz Motoru ze Spartą we Wrocławiu. Co prawda w stolicy Dolnego Śląska śnieg w kwietniu to nie rzadkość, ale jak pokazują wieloletnie doświadczenia, zdecydowanie łatwiej tor na Olimpijskim przygotować do ścigania w miesiącach wiosennych, niż ten w Lublinie.

„Cóż – taki mamy klimat” – jak powiadała niegdyś jedna ministra. Ale chyba w naszej żużlowej centrali o tym nie wiedzą. Wiedzą natomiast jak odwołać zaplanowany wcześniej mecz pierwszej kolejki. Trzy kluby zobowiązane zostały do położenia plandek na torze, które mają zabezpieczyć ekstraligowe owale przed opadami deszczu (śniegu?). Ma to zapewnić rozegranie trzech spotkań pierwszej rundy PGE Ekstraligi sezonu 2023.

Żeby nie być gołosłownym. Jeden z kibiców sprawdził prognozy pogody pod względem ilości opadów deszczu w dniach 27.03.br – a 02.04.br. i podzielił się tą informacją. W Lublinie przewidywano średnio nieco ponad 2 mm, a całkiem niedaleko w Rzeszowie ponad 5 mm, przy czym zawody w Rzeszowie 2 kwietnia się odbyły (był to finał MPPK).

Poniżej treść komunikatu 8/2023 PGE Ekstraligi:

W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, które nie pozwoliły na prawidłowe, zgodne z regulaminem przygotowanie toru w Lublinie do treningów i zawodów po okresie zimowym oraz niekorzystnymi prognozami na najbliższe dni, na wniosek organizatora Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. postanowiła odwołać mecz 1. rundy PGE Ekstraligi PLATINUM MOTOR Lublin – BETARD SPARTA Wrocław zaplanowany na 9.04.2023.

Nowy termin to 27.04.2023 (transmisja w CANAL+ Sport 5 i CANAL+ Online). Z kolei pozostałe 3 mecze inauguracyjnej rundy PGE Ekstraligi odbędą się zgodnie z terminarzem. Na torach w Grudziądzu, Lesznie oraz Toruniu zostaną rozłożone plandeki.