Pisaliśmy już, iż od sezonu 2025 w obu najwyższych ligach żużlowych będzie funkcjonował zmieniony, pełny system play off. Zarówno w PGE Ekstralidze jak i w Speedway 2 Ekstralidze nowością będzie nie tylko runda play-down (o utrzymanie), ale również wybór rywala w play-off przez drużyny, które zajęły pierwsze i piąte miejsca po rundzie zasadniczej.

Jak podaje przegladsportowy.onet.pl w PGE Ekstralidze i Speedway 2. Ekstralidze przed rundą play off 2025 wyboru rywala dokonają drużyny, które zajęły pierwsze i piąte miejsca po rundzie zasadniczej. Będą to jednocześnie najwyżej rozstawione zespoły w dwóch czwórkach (odpowiednio walczących o medale i utrzymanie). I tak zespół z pierwszego miejsca będzie mógł wybrać rywala spośród zespołów, które zajęły po rundzie zasadniczej miejsca 2, 3 lub 4. Natomiast drużyna z piątej pozycji z miejsc 6, 7 i 8. Tak więc już w półfinale będzie mogło dojść do sytuacji, że na przykład spotkają się w nim dwie najlepsze drużyny po rundzie zasadniczej.

Nie jest to kompletna nowość. Takie rozwiązania stosowano już w ligach żużlowych innych państw.

Fakt, że drużyny będą wybierać rywali w meczach o miejsca 1-4 i 5-8 spowoduje, że zespoły niżej sklasyfikowane niż pierwsza i piąta nie będą miały już żadnego wpływu na to, z kim pojadą w pierwszej rundzie play-off.

Szczegółowe zasady wyboru rywala i procedury z tym związane zostaną opublikowane w regulaminie. Można sobie tylko wyobrazić, że decyzja klubu będzie ogłoszona albo przez klub, albo poprzez samą centralę lub telewizję. Klub ma mieć na to pewien czas. Będzie to zapewne przestrzeń do działań marketingowych, ale też odpowiedzialność na podejmujących decyzję w klubach. Nie ma być natomiast możliwości, że klub nie podejmie decyzji z kim jedzie, a będzie chciał, aby decyzję podjął organ zarządzający. Do wyboru przeciwnika będzie go obligował regulamin.

Wybór rywala na pierwszą rundę play-off nie będzie miał związku z tym, kto będzie gospodarzem pierwszego spotkania. W tym wypadku nadal zostanie zachowana zasada, że pierwszy mecz każdej pary będzie odbywał się na torze drużyny niżej sklasyfikowanej po rundzie zasadniczej, chyba, że powstaną okoliczności nadzwyczajne (np. w jeden weekend na danym torze odbędą się także zawody MŚ lub ME).

Źródło: przegladsportowy.onet.pl

Zdjęcie: Bogielczyk Foto