Do pierwszego meczu ekstraligi żużlowej sezonu 2020 zostało już tylko osiem dni. Dziś przypominamy o najważniejszej zmianie w rozgrywkach (oprócz oczywiście tych wszystkich obostrzeń oraz zmian związanych z pandemią koronawirusa) dotyczącej nowego układu tabeli biegowej.

Jesienią 2019 przez władze najlepszej żużlowej ligi świata została przedstawiona nowa tabela biegowa zawodów o DMP na żużlu, która obowiązuje w sezonie 2020.

Media wprowadzone zmiany nazwały rewolucyjnymi.

Do tej pory w rozgrywkach żużlowych nie wprowadzano zbyt wielu nowości w programach zawodów.

Ostatnią zmianą w tabeli biegowej ekstraligi żużlowej było przesunięcie w 2013 r. biegu z udziałem juniorów z inauguracyjnego zawody wyścigu na drugi bieg meczu. A wyścigi tylko z udziałem juniorów wprowadzono od sezonu 2004 r., zamiast trzeciego biegu nominowanego.

Dotąd menadżer drużyny „musiał mieć” co najmniej trzech zawodników „prowadzących parę”, zazwyczaj ustawianych pod numerami 1, 3, 5 w drużynie gości, oraz 9, 11, 13 w drużynie gospodarzy. Pary te jeździły niezmiennie przez trzy kolejki spotykając po jednym razie z parami gospodarzy. Do biegu 10 włącznie wszyscy zawodnicy prowadzący pary oraz mający numery 2, 4, 10, 12 (a także jeden z juniorów drużyny) spotykali się po jednym razie z przeciwnikiem.

Nowy układ wyścigów zaakceptowali jesienią 2019 przedstawiciele klubów ekstraligi żużlowej na spotkaniu w siedzibie organizatora rozgrywek ligowych. Wg władz PGE Ekstraligi nowa tabela biegowa daje trenerom więcej możliwości taktycznych i zwiększa rolę zespołu w końcowym wyniku.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany z oficjalnej strony PGE Ekstraligi:

Jednak nie ustrzeżono się pewnych błędów. Nasuwa się pytanie, czy nowa tabela nie była tworzona niechlujnie – niejako „na kolanie” – bo najważniejsza była potrzeba wprowadzenia zmian.

Od jesieni było sporo czasu na ewentualne poprawki nowej tabeli biegowej. Niestety pozostawiono nowy układ biegów – w takiej formie w jakiej pierwotnie została stworzona.

Zawodnicy z numerami 1 oraz 9 spotykają się ze sobą w biegach I, IX oraz XI. W starej wersji nie było możliwości, by zawodnicy od I do XIII biegu jeździli przeciwko sobie więcej niż dwa razy.

Zawodnicy startujący z numerami 5 i 13 ani razu nie walczą przeciwko juniorom rywala.

Żużlowcy mający numer 4 i 12 jadą w meczu „bieg po biegu” – odpowiednio IV i V oraz X i XI. Ktoś może stwierdzić, iż w żużlu to nic nowego że zawodnik startuje w biegach bezpośrednio następujących po sobie. To prawda. Tylko taka sytuacja ma miejsce w zawodach indywidualnych i jest niezmienna od ponad 50 lat. W ligowych zawodach drużynowych jest to nowość.

Nie wszyscy seniorzy będący w składzie meczowym pojadą z każdego pola. Np. zawodnik z numerem 10 ani razu nie startuje z pola D. Natomiast zawodnik drużyny gości z nr 2 startuje z wszystkich pól.

Należy więc zwrócić uwagę na fakt, iż numery startowe w poszczególnych drużynach nie są symetryczne tak jak było do tej pory.

Dodatkowo żużlowcy z numerami 2 i 10 występują w różnych kolorach kasków (dotychczas występował tak tylko jeden z juniorów w drużynie).

Istotnym  faktem jest, iż zmiana tabeli biegowej dotyczy tylko rozgrywek w PGE Ekstralidze. W niższych klasach rozgrywek żużlowych będzie obowiązywać system stosowany w poprzednim sezonie.

Przed nami długo wyczekiwana pierwsza kolejka ekstraligi żużlowej.

Sezon otworzy mecz pomiędzy Spartą Wrocław a Motorem Lublin.

Dla porównania przedstawiamy tabele biegowe obowiązujące do sezonu 2019 oraz nową, która obowiązuje w tym roku.

Proponowane poniżej składy są wybrane przez nas w redakcji. Biorąc pod uwagę potencjały obu drużyn prezentowane zestawienie jest bardzo prawdopodobne. O ostatecznym składzie na mecz zadecydują menadżerowie drużyn.

Nowa tabela biegowa pierwszego meczu sezonu 2020:

Tabela biegowa obowiązująca w sezonie 2019:

Pobierz plik Excel do samodzielnego wpisania składów wg nowej tabeli biegowej.