Poprzedni promotor cyklu Speedway Grand Prix starał się uatrakcyjniać formułę rozgrywek Speedway Grand Prix. Jednym z pomysłów BSI było wprowadzenie w sezonie 2019 kwalifikacje przed każdą rundą SGP.

W czasie piątkowych treningów przed sobotnią rundą SGP zawodnicy oprócz sprawdzenia warunków torowych dodatkowo walczyli o osiągnięcie najlepszego czasu na jedno okrążenie. Najszybszy żużlowiec podczas piątkowego treningu, jako pierwszy wybierał numer startowy na sobotnie zawody. Następnie numery mogli wybrać zawodnicy, którzy uzyskali gorsze czasy w kolejności od najszybszego do najwolniejszego.

Zawodnicy, którzy nie uczestniczyli w oficjalnym treningu przed SGP mieli rozlosowywane numery startowe na rywalizację o tytuł IMŚ, w danych zawodach cyklu.

Wprowadzone przez BSI zmiany kolidowały z niektórymi terminami PGE Ekstraligi, która dwa mecze każdej kolejki ligowej rozgrywa w piątki. Dobrze, że władze SGP odstąpiły od nakładania kar na zawodników, którzy z błahych powodów (a tym miał być piątkowy mecz speedwayekstraligi) opuszczali piątkowy trening.

Nie było to dobre rozwiązanie dla zawodników walczących o tytuł najlepszego zawodnika świata. Piątkowe treningi z powodu rozgrywek ligowych opuścili min. Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik, czy Maciej Janowski. Jak wiemy absencja na oficjalnym treningu przed rundą SGP nie przeszkodziła w 2019 r. Zmarzlikowi w zdobyciu pierwszego tytułu Indywidualnego Mistrza Świata.

Wielu zawodników narzekało również na warunki torowe. Tor podczas piątkowych kwalifikacji był zazwyczaj zupełnie inny niż podczas sobotniej rundy SGP.

W tym sezonie Discovery Sports Events postanowiło zmodyfikować nieco system kwalifikacji czasowych do zawodów. Otóż by uniknąć kolizji terminów ze spotkaniami PGE Ekstraligi, oraz aby uniknąć różnych warunków na torze w regulaminie możemy przeczytać, iż w przypadku większości zawodów cyklu SGP postanowiono oficjalny trening i kwalifikacje czasowe przeprowadzać w sobotę, tego samego dnia co bieżąca runda SGP. Na razie nie sprecyzowano jakich turniejów SGP sobotnie kwalifikacje będą dotyczyć. Ale można założyć, iż tych „kolizyjnych” z PGE Ekstraligą terminów.

Zmieni się też sam sposób przeprowadzania kwalifikacji. Zawodnicy na tor będą wyjeżdżać we trzech, a każdy z żużlowców będzie miał trzy szanse na wykręcenie najlepszego czasu podczas treningu. Tym samym trening będzie się składał z trzech serii po sześć grup zawodników.

Kolejną zmianą jest to, iż dodatkowy bieg będzie rozgrywany jedynie w przypadku wyłonienia zwycięzcy. W pozostałych sytuacjach do ustalenia kolejności w SGP (nawet decydującej o utrzymaniu w całym cyklu) istotna będzie liczba pierwszych i kolejno drugich, trzecich itd. miejsc zajmowanych podczas poszczególnych rund SGP. Jeśli poszczególni zawodnicy będą mieli taką samą ilość tych samych miejsc, to o wyższym miejscu decyduje pozycja zajęta w ostatniej rundzie SGP w sezonie 2022.