Zgodnie z obietnicą firma Discovery, która przejęła po brytyjskiej firmie BSI rolę promotora cyklu Grand Prix, w piątek o godz. 12 ogłosiła plany dotyczące najbliższej przyszłości w najważniejszych żużlowych rozgrywkach na świecie. Efektowna prezentacja planów Discovery Sports Events odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

O zapowiedziach zmian napisał w czwartek na swoim instagramie Tai Woffinden: Właśnie zakończyło się spotkanie Discovery ze wszystkimi zawodnikami Grand Prix. Rzeczy, które planują na przyszły sezon, są niesamowite i jestem tym szczerze podekscytowany. Jeśli chcecie usłyszeć o szczegółach, jutro o godz. 12 śledźcie media społecznościowe FIM i Speedway Grand Prix.

Z okazji dwóch ostatnich rund tegorocznego cyklu w Toruniu, zorganizowano konferencję prasową, aby przedstawić szczegóły tego, co będzie najważniejsze w światowym speedwayu w 2022 r (i nie tylko).

Po 20 latach zmieniamy promotora. Chcemy, by żużel był bardziej dostępną wizualnie dyscypliną, która trafia do większej liczby państw i jest uprawiana przez więcej zawodników, również młodych. Mieliśmy cztery oferty i po długich dyskusjach przystaliśmy na bardzo ambitną propozycję Discovery Sports Events. Wchodzimy w nowoczesne czasy dla żużla i wielkie inwestycje – powiedział Jorge Viegas prezydent FIM.

Przed nami ogromnie ważny weekend dla zawodników, ale to też wyjątkowy dzień dla nas. To początek naszej dziesięcioletniej podróży z żużlem. Pragnę podziękować Paulowi Bellamy’emu i jego ekipie za to wszystko, co udało im się osiągnąć przez te wszystkie lata. Możecie być dumni z tego co osiągnęliście. My zajmiemy się nie tylko kalendarzem, marketingiem, atrakcjami dla kibiców, ale też odpowiadamy za transmisje z zawodów. – powiedział szef Discovery Sports Events Francois Ribeiro.

Jakie zmiany zapowiedziano? Przede wszystkim poinformowano, iż cykl Grand Prix 2022 będzie składał się z 12 turniejów i potrwa od kwietnia do listopada.

Nowy promotor SGP zapowiedział połączenie cyklu Grnad Prix z rozgrywkami dla zawodników u21 i u16. Żużel ma być bardziej dostępny dla dziewcząt i chłopców. Imprezy mają odbywać się nie tylko w Europie, ale również i poza nią. Riberio powiedział wprost, iż SGP powraca do Oceanii i USA.  Nowy szef dba również o wysoki standard miejsc rozgrywek żużlowych. Priorytetem dla nowego promotora ma być SGP, a żużla Będzie jeszcze więcej w telewizji.

Mistrzostwa świata do lat 21 będą teraz nazywane SGP 2, a te do lat 16 SGP 3. To potwierdzenie doniesień medialnych o połączeniu rozgrywek juniorskich z głównymi eventami GP. Poszczególne rundy będą wyglądać sportowo identycznie jak do tej pory – piętnastu stałych uczestników cyklu i jedna dzika karta od organizatora. 20 biegów turnieju zasadniczego, półfinały oraz finał – to pozostaje bez zmian. Discovery chce rozgrywania treningu i kwalifikacji tego samego dnia. Założenie jest takie – o 13:00 przygotowania, a o 19:00 główna impreza. Ma to przyciągnąć widzów na stadiony na dłużej. 

Zawodnicy startujący w cyklu SGP mają zarabiać więcej niż obecnie  – od 85,5 tysiąca dolarów nawet do 150 tysięcy dolarów za rundę. Docelowo ma być 15 rund cyklu turniejów o IMŚ, a sezon ma trwać od marca do listopada.

Ambasadorem cylku Speedway Grand Prix został Tony Rickardsson jeden z byłych najlepszych żużlowców na świecie. Szwed jest szczęśliwy, że może wspierać nowego promotora i zapowiedział, że chce ułatwić dostęp do żużla młodym zawodnikom. Jest podekscytowany wejściem jego ukochanej dyscypliny w nową erę.

Nowy promotor przywrócił rozgrywki Drużynowego pucharu Świata. SWC odbywać się będzie co trzy lata. Pierwsza nowa edycja DPŚ zostanie rozegrana w 2023 r.

Discovery Sport Events ogłosiło kalendarz SGP, SGP 2, SGP 3 oraz SON na rok 2022. 

Kalendarz SGP/IMŚ 2022:
30 kwietnia – Grand Prix w Gorican (Chorwacja)
14 maja – Grand Prix w Warszawie (Polska)
28 maja – Grand Prix w Pradze (Czechy)
4 czerwca – Grand Prix w Teterow (Niemcy)
25 czerwca – Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim (Polska)
9 lipca – Grand Prix w Togliatti (Rosja)
13 sierpnia – Grand Prix w Cardiff (Wielka Brytania)
27 sierpnia – Grand Prix we Wrocławiu (Polska)
10 września – Grand Prix w Vojens (Dania)
17 września – Grand Prix w Malilli (Szwecja)
1 października – Grand Prix w Toruniu (Polska)
5 listopada – Grand Prix Oceanii (miejsce do ustalenia)

Kalendarz SGP2 (dawne IMŚJ):
27 maja – Grand Prix w Pradze (Czechy)
14 sierpnia – Grand Prix w Cardiff (Wielka Brytania)
30 sierpnia – Grand PRix w Toruniu (Polska)

Kalendarz SGP 3 (Mistrzostwa świata do lat 16):
26 sierpnia – Grand Prix we Wrocławiu (Polska)

Kalendarz Speedway of Nations:
Ostatni tydzień czerwca – Esbjerg (Dania)