Zawsze oczekiwałem od siebie dużo podczas jazdy. Jeśli nie możesz szybko uzyskać oczekiwanej sylwetki lub nie jesteś w stanie fizycznie czegoś zrobić, jest to bardzo frustrujące – powiedział 13 grudnia 2012 r trzykrotny indywidualny mistrz świata Jason Crump, gdy oznajmił światu, że kończy swoją sportową karierę żużlową. 37-letni wówczas Australijczyk stwierdził, iż jazda stawała się dla niego coraz cięższa, a decyzja w żaden sposób nie została zasugerowana przez lekarzy.

Jednak nie wiadomo, czy wówczas tak nie było… Crump przed podjęciem decyzji o zakończeniu kariery, w grudniu 2012 r doznał kontuzji podczas wyścigów na skuterach. Crump złamał rękę i być może to było powodem nagłej decyzji ogłoszonej 13 grudnia 2012 r. o zakończeniu kariery.

Zaskoczeni takim obrotem sprawy byli działacze a także kibice w klubach w których utytułowany Australijczyk występował w sezonie 2012 – a więc w Stali Rzeszów i szwedzkiej Elit Vetlandzie.

Jednak jak się okazało ciągnie wilka do lasu. Jason Crump na sportowej emeryturze wytrzymał… tylko siedem lat. W lutym 2020 r ogłosił, iż wraca do regularnych startów na żużlu jako zawodnik brytyjskiego klubu Ipswich Witches. Jednak ograniczenia spowodowane COVIDem sprawiły, że powrót do ligi brytyjskiej utytułowanego Australijczyka nastąpił w sezonie 2021. W styczniu 2020 r. w turnieju towarzyskim rozegranym na torze w australijskim Gillman zajął trzecie miejsce, przegrywając w finale jedynie z Ryanem Douglasem i Rohanem Tungate’m. 6 sierpnia br. Jason Crump skończył 46 lat. Jego powrót do rywalizacji na żużlowych torach można skwitować stwierdzeniem iż szału nie ma…

W minionym sezonie reprezentując barwy Ipswich w SGB Premiership Australijczyk wystąpił w 11 meczach, Crump wystartował w 48 biegach i zdobył łącznie 63 punkty z 6 bonusami. Daje mu to średnią 1,4375 pkt./bieg. Crump aż 15 razy docierał do mety bez punktu.

Jeżdżąc w Polsce przez 19 sezonów startów tylko w dwóch z nich miał średnią niższą niż 2 punkty. W 1995 r w wieku 20 lat wystąpił tylko w jednym meczu Sparty Wrocław i uzyskał średnią 1,667 pkt/bieg. W 2012 reprezentując barwy Stali Rzeszów uzyskał średnią 1,988 pkt/bieg w 84 biegach.

Średnia Crumpa ze startów w polskiej ekstralidze żużlowej w latach 1994-2012 wynosi 2,307 pkt/bieg.