Urodzony w West Derby 21 czerwca 1934 roku, Peter Craven był również znany jako „Czarnoksiężnik równowagi” ze względu na to, że podczas pokonywania zakrętów nie dotykał stopami toru.

Zadebiutował na żużlu w wieku 16 lat w drużynie Liverpool Chads, a następnie Fleetwood Flyers. Ale to w Manchesterze stał się światowej sławy zawodnikiem.  Będąc żużlowcem Belle Vue Aces, dwukrotnie zdobył indywidualne mistrzostwo świata na stadionie Wembley.

Kapitan drużyny żużlowej Manchesteru „Belle Vue Aces”, Pete Craven, zmarł w wieku 29 lat we wtorek 24 września 1963 roku w wyniku wypadku, który miał miejsce na stadionie Meadowbank w Edynburgu w Szkocji w piątek 20 września 1963 roku.

Jego pełne imię i nazwisko brzmiało Peter Theodore Craven, ale wszyscy znali go jako „Pete” Craven. Dwukrotny zwycięzca Mistrzostw Świata w 1955 i 1962 roku. Ten tęgi, wesoły, rudowłosy żużlowiec był legendą Belle Vue. Jego kariera wyścigowa rozpoczęła się w 1951 roku w rodzinnym zespole Liverpoolu, a rok później dołączył do drużyny Belle Vue Aces z Manchesteru, pozostając z nią do przedwczesnej śmierci. Jeździł także w reprezentacji Anglii uczestnicząc w zawodach na całym świecie, w tym podczas rywalizacji w Polsce czy Australii.

Pete Craven uległ ciężkiemu wypadkowi podczas zawodów na Wembley zaledwie tydzień przed swoim fatalnym wyścigiem w meczu Monarchs vs. Belle Vue, który odbył się w Edynburgu na Meadowbank Stadium 20 września 1963 roku. Tego wieczora Craven wygrał już swoje pierwsze trzy wyścigi.

Wówczas promotor stadionu Meadowbank, Ian Hoskins, poprosił go, aby w finałowej serii startówprzyjął handicap z 20 jardów, aby dać fanom szansę zobaczenia jego legendarnych umiejętności wyprzedzeń na dystansie. Craven zgodził się, chociaż współczesne raporty z tego meczu podają, że Pete faktycznie rozpoczął swój czwarty bieg na równi z pozostałymi trzema zawodnikami przed taśmą startową. Wśród uczestników tego wyścigu byli jeźdźcy Edinburgh Monarchs, George Hunter i Willie Templeton.

W trakcie biegu Craven minął dwóch z trzech przeciwników. Przed końcem wyścigu, próbował wyprzedzić jeszcze prowadzącego George’a Huntera. Podczas ostatniego okrążenia toczyli rywalizację bark w bark. Nagle Hunter upadł, gdyż w jego motocyklu wystąpiła awaria silnika na prostej przed zakrętem „Hellfire”. Craven wykonał nagły skręt, aby uniknąć uderzenia w upadającego zawodnika. Niestety przy tak dużej szybkości Pete stracił kontrolę nadswoim  motocyklem i poleciał z dużą prędkością w drewnianą bandę.

Pete Craven w wyniku wypadku doznał poważnych obrażeń głowy i nieprzytomny został przewieziony do szpitala Royal Infirmary w Edynburgu. Przy jego łóżki cały czas czuwała rodzina Cravena. Niestety, cztery dni później, we wtorek 24 września 1963 r., o godzinie 21:10 zmarł.

Craven to pierwsza ofiara śmiertelna na żużlu w Szkocji od zakończenia II wojny światowej. Żużlowiec pozostawił żonę Brendę, sześcioletniego syna Roberta i dwuletnią córkę Julie. Na żużlu jeździł także jego starszy brat Brian.

W tym samym tygodniu w Coventry Telegraph w hołdzie wielkiej gwieździe sportów motorowych napisano: „Żużel doznał w tym tygodniu tragicznego ciosu w wyniku śmierci popularnego zawodnika Petera Cravena, mistrza świata z 1955 i 1963 r. oraz kapitana tegorocznej drużyny mistrzów Ligi Narodowej , Belle Vue.

„Zmarł we wtorek w szpitalu Royal Infirmary w Edynburgu w wyniku obrażeń głowy odniesionych w poprzedni piątek, gdy uderzył w barierkę zabezpieczającą po tym, jak skręcił, aby ominąć zawodnika, który upadł na torze Meadowbank.

„Utrata tego wspaniałego zawodnika jest gorzkim ciosem dla żużla. Umiejętności i odwaga Petera Cravena na torze na długo zostaną zapamiętane”.