Michael Andrew Lee urodził się  11 grudnia 1958 r. w Cambridge w Anglii.  To były brytyjski żużlowiec  , który zdobył mistrzostwo świata w 1980 r. Kontrowersyjna postać speedwaya. Na początku lat osiemdziesiątych został zawieszony w prawach zawodniczych za rzekome zagrażanie innym żużlowcom.

Michael Lee jest synem byłego dobrze znanego brytyjskiego motocrossowca Andy’ego Lee.

Lee rozpoczął swoją profesjonalną karierę żużlową w 1975 roku w Bostonie w National League w drugiej lidze żużlowej w Wielkiej Brytanii. W swoim debiutanckim sezonie zanotował imponującą średnią punktów 9,13 pkt/mecz. Wystepował też gościnnie w najwyższej klasie rozgrywkowej w King’s Lynn.

W 1976 roku Lee przeniósł się do zespołu ligi brytyjskiej King’s Lynn i zakończył sezon ze średnią 9,22 pkt/mecz. W tym roku był także mistrzem Wielkiej Brytanii juniorów.

Pod koniec sezonu 1977 Lee został najlepszym zawodnikiem ligi brytyjskiej ze średnią 10,64 pkt/mecz. Zdobył także pierwszy ze swoich dwóch tytułów British Speedway Championship. Lee wygrał Drużynowy Puchar Świata z Anglią, a także po raz pierwszy wystąpił w finale Mistrzostw Świata.

W 1979 roku Lee zajął trzecie miejsce w światowym finale IMŚ, pokonując Kelly Morana, Billy’ego Sandersa i Ole Olsena w wyścigu o brązowy medal. W następnym roku Lee po raz pierwszy zdobył mistrzostwo świata w Göteborgu, wyprzedzając kolegę z zespołu King’s Lynn, Dave’a Jessupa. Ponownie triumfował z Anglią w Drużynowym Pucharze Świata. W 1981 roku został pierwszym brytyjskim żużlowcem, który wygrał mistrzostwa świata na długim torze, zdobywając tytuł w Gornja Radgona przed Christophem Betzlem i Andersem Michankiem.

Lee zdecydował się na zmianę klubu w 1983 roku i przeniósł się do Poole Pirates. Miał kolejny udany rok, kończąc sezon ze średnią 10,43 pkt/mecz. Na początku sezonu 1984 Lee brał udział w incydencie, w wyniku którego został wyrzucony z żużla na rok. W meczu pucharowym z byłym klubem King’s Lynn Lee został wykluczony w połowie wyścigu za wykroczenie na starcie w biegu 5. Po biegu w boksach, rzekomo zmuszał innych jeźdźców do zaprotestowania i nie wyjeżdżania więcej na tor w tym meczu. Pomimo tego, że trzej inni zawodnicy i promotor gospodarzy zeznali, że tego nie robił ani nie wygrażał kierował gróźb w stronę zawodników, zarządający Speedwayem na Wyspach ukarali go grzywną i zdyskwalifikował na 5 lat. W wyniku odwołania Lee, później kara została zmniejszona. Wiele osób w tamtym czasie, w tym sam Lee, uważało, że incydent i długość zakazu zostały wykorzystane jako pretekst do zmuszenia go do wycofania się ze sportu.

W 1983 roku Lee wystąpił w swoim ostatnim finale światowym na torze Motodrom Halbemond w Norden w Niemczech Zachodnich. Przed mistrzostwami był jednym z faworytów do złota. W najbardziej zaciętym światowym finale od wielu lat, Lee zajął trzecie miejsce z 11 punktami za lokalnym faworytem Egonem Müllerem (15 pkt) i australijczykiem Billym Sandersem (12 pkt). Lee zajął również drugie miejsce w drużynie angielskiej w finale Drużynowego Pucharu Świata 1983 w Vojens w Danii.

Po zakończeniu zakazu startów Lee wrócił do King’s Lynn na dwa sezony. Ale zawodnik otrzymał kolejną grzywnę po tym, jak nie pojawił się na meczu w czerwcu 1986 roku i najwyraźniej porzucił sport żużlowy.

Lee kolejny raz powrócił do żużla 16 lutego 1991 roku, startując w West End Speedway International na Wayville Showground w Adelajdzie w Australii Południowej, gdzie zajął czwarte miejsce w finale za lokalnym jeźdźcem Shane’em Bowesem, Toddem Wiltshire i Szwedem Dennisem Lofqvistem. Następnie zajął trzecie miejsce za Wiltshirem i mistrzem Australii z 1986 roku Troyem Butlerem w turnieju „Mr Melbourne” na Royal Melbourne Showgrounds, zanim wrócił do Anglii, by na krótko bronić barw King’s Lynn.

Lee został skazany za uprawę konopi na własny użytek w 2007 roku, ale uniknął kary więzienia. Następnie został ukarany grzywną za posiadanie marihuany i amfetaminy w lipcu 2013 r. W dniu 8 października 2013 r. Lee został oskarżony o gwałt i inne przestępstwa seksualne, ale został oczyszczony z zarzutów na rozprawie w maju 2014 r.

A tak o posiadaniu narkotyków przez byłego mistrza świata pisała brytyjska prasa 26 lipca 2013 roku:

Były mistrz świata na żużlu Michael Lee został ukarany grzywną za posiadanie narkotyków znalezionych w jego domu w Suffolk.

Lee, lat 54, z Worlington, jest obecnie jednym z promotorów Mildenhall Fen Tigers.

Stanął przed sędziami w Bury St Edmunds i przyznał się do posiadania marihuany i amfetaminy.

Został ukarany grzywną w wysokości 600 funtów, musi zapłacić 80 funtów kosztów i 30 funtów dopłaty dla ofiar. Narkotyki skonfiskowano.

Policja znalazła 12,44 g (0,4 uncji) marihuany i 1,12 g (0,04 uncji) amfetaminy w domu Lee.

Lee został indywidualnym mistrzem świata na żużlu w Göteborgu w Szwecji w 1980 roku i jeździł dla takich drużyn jak King’s Lynn, Poole i Boston. Reprezentował również Anglię.

Współpromotorzy Mildenhall, Chris Louis i Kevin Jolly, wydali oświadczenie, w którym powiedzieli, że są „zszokowani i rozczarowani” przestępstwem narkotykowym i „chcą wyjaśnić, że w żaden sposób nie popierają jego działań”.

Dodali: „[Chcemy] teraz dać Michaelowi krótki okres na zastanowienie się nad sytuacją i potencjalnymi konsekwencjami jego działań, po czym klub wyda dalsze oświadczenie”.

*****

*****