Koncepcja modernizacji Stadion im. Alfreda Smoczyka w wywołała szeroką dyskusję wśród mieszkańców Leszna oraz środowiska sportowego. Projekt zakłada nie tylko przebudowę jednego z najbardziej znanych stadionów żużlowych w Polsce, ale także kompleksową zmianę zagospodarowania całego obszaru sportowego wokół obiektu.
Jak podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lesznie Krzysztof Barczak, obecna koncepcja ma przede wszystkim charakter planistyczny i wyznacza kierunek ewentualnych inwestycji na przyszłość.
Materiał pochodzi z rozmowy przeprowadzonej przez WP SportoweFakty.
Stadion i całe sportowe zaplecze miasta
Według przedstawionej koncepcji plan nie dotyczy wyłącznie stadionu żużlowego, na którym swoje mecze rozgrywa Unia Leszno. Projekt obejmuje znacznie szerszy obszar infrastruktury sportowej znajdującej się w tej części miasta.
Dyrektor MOSiR w Lesznie wyjaśnia:
„Koncepcja zagospodarowania wygląda bardzo ambitnie. Jej opracowanie zlecił Wydział Architektury, Planowania Przestrzennego i Budownictwa Urzędu Miasta Leszna. Generalnie koncepcja obejmuje nie tylko stadion imienia Alfreda Smoczyka, ale także tereny wokół stadionu. Jest to drogowskaz, mapa drogowa, na podstawie, której można planować etapy ewentualnej modernizacji. Mamy nadzieję, że kiedyś te poszczególne etapy będą realizowane, na ten moment miasto nie dysponuje takim budżetem, by zrealizować cały projekt. Trzeba szukać finansowania zewnętrznego. Zalążkiem koncepcji była wizja Leszczyńskiego Centrum Sportu w miejscu, gdzie jest tzw. „biały budynek”, który powstał kilkanaście lat temu i znajduje się w wale stadionu. Już wówczas przewidywano, że znajdzie się tam miejsce dla innych klubów sportowych i funkcjonalności takich jak: kręgielnia, sala szermiercza, muzeum, ale nie udało się tego zrealizować. Biorąc pod uwagę usytuowanie stadionu mamy naprawdę wielkie możliwości i faktycznie Wydział Architektury podjął się zadania, żeby przygotować taką koncepcję planistyczno-urbanistyczną. Mowa nie tylko o stadionie żużlowym, ale też terenów pływalni odkrytej, kręgielni, stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego, budynku administracyjnego, lodowiska, toru speedrowerowego.”
Inwestycja warta nawet 500 milionów złotych
Szacunkowa wartość całego przedsięwzięcia ma wynosić nawet 500 milionów złotych. Warto jednak podkreślić, że mowa o kompleksowym projekcie realizowanym etapami, który obejmowałby wiele elementów infrastruktury sportowej.
W planach znajduje się m.in.:
- modernizacja stadionu wraz z zadaszeniem trybun,
- nowe funkcje w koronie stadionu,
- budowa hali sportowej,
- powstanie hotelu,
- modernizacja istniejącego lodowiska,
- nowe obiekty rekreacyjne i sportowe.
Dyrektor MOSiR podkreśla, że bez wsparcia zewnętrznego realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie będzie możliwa.
„500 milionów to jest szacunkowa wartość inwestycji, która miałaby być realizowana w etapach. Przypominam, że ta kwota zakłada modernizację stadionu wraz z jego zadaszeniem i z funkcjonalnościami w jego koronie, typu strzelnica sportowa, kręgielnia, bieżnia lekkoatletyczna, dodatkowo budowa hali sportowej i hotelu, modernizacja lodowiska. Po modernizacji stadion służyłby nie tylko do imprez sportowych, ale także innych wydarzeń, koncertów. Wiadomo, że do pełnej realizacji przedsięwzięcia będzie potrzebne wsparcie z zewnątrz, miasto samo takich inwestycji nie poczyni. Gwarantuję jednak, że na bieżąco obserwujemy programy dofinansowań. Poza tym być może któryś etap mógłby być realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym.”
Dyskusja o stanie stadionu
Debata o przyszłości stadionu w Lesznie pojawiła się także w kontekście obecnego stanu infrastruktury. W ostatnich latach modernizowano m.in. oświetlenie obiektu, jednak – jak wskazują rozmówcy – jest to tylko niewielki element potencjalnych zmian.
Dyrektor MOSiR nie uważa jednak, aby dyskusja o inwestycji była problemem.
„Nie nazwałbym tego w ten sposób. bo władze miasta zdają sobie sprawę z tego, w jakim stanie jest stadion oraz towarzysząca infrastruktura. Dyskusja została wywołana i dobrze, bo te obiekty potrzebują modernizacji.”
Co z meczami Unii Leszno?
Jednym z ważnych pytań pojawiających się w kontekście inwestycji jest przyszłość meczów Unii Leszno w czasie ewentualnych prac modernizacyjnych.
Na razie jednak nie ma konkretnych planów dotyczących przenosin drużyny na inny stadion.
„Rozmawialiśmy również o tym, że korzystanie z obiektu przy ewentualnej realizacji koncepcji może być utrudnione, ale w tym momencie nie ma żadnych takich planów.”
Duże zainteresowanie kibiców
Koncepcja nowego zagospodarowania stadionu i jego okolic wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców oraz kibiców żużla.
„Projektem interesują się nie tylko kluby sportowe, ale mamy także zapytania od kibiców oraz mieszkańców. Widać, że wieść się niesie, ludzie się tym interesują. Koncepcja ma naprawdę pozytywny odbiór.”
Stadion na około 16 tysięcy miejsc
Jednym z elementów dyskusji jest także przyszła pojemność stadionu.
Według wstępnej koncepcji liczba miejsc dla kibiców miałaby pozostać zbliżona do obecnej.
„Temat pojemności stadionu to temat otwarty. Koncepcja zakłada utrzymanie liczby siedzeń w okolicach 16 tysięcy.”
Stadion również z funkcją schronu
Jednym z ciekawszych elementów projektu jest plan uwzględnienia w infrastrukturze stadionu przestrzeni mogącej pełnić funkcję schronu.
„W koncepcji są zaplanowane miejsca pod schron, na to kładzie się dziś nacisk. Tym bardziej, że stadion znajduje się w centrum miasta, więc to idealne miejsce na schron. Na tego typu inwestycje są obecnie dofinansowania, a to daje dodatkowe możliwości.”
Długofalowa wizja
Na razie koncepcja modernizacji stadionu im. Alfreda Smoczyka pozostaje projektem urbanistycznym i planistycznym. Nie ma jeszcze decyzji o rozpoczęciu inwestycji ani konkretnych terminów realizacji.
Jedno jest jednak pewne – dokument przygotowany przez władze miasta wyznacza kierunek rozwoju infrastruktury sportowej w Lesznie na wiele lat. Jeśli choć część przedstawionych pomysłów zostanie zrealizowana, może powstać jeden z najbardziej nowoczesnych kompleksów sportowych w tej części Polski.
Zdjęcie: publiczny Fb Leszno24.pl








