W najnowszym komunikacie ekstraligi żużlowej ogłoszono nową nazwę rywalizacji żużlowców w pierwszej lidze.

Jest to bardzo dziwna sytuacja, której w środowisku żużlowym nie spodziewano się. Przypomnijmy, iż od 2024 roku zarówno ekstraligą żużlową, jak i 1 ligą żuzlową zarządza ten sam podmiot Ekstraliga Żużlowa, która już wprowadza zmiany w rozgrywkach ligowych w Polsce. Od przyszłego sezonu w dalszym ciągu najwyższy szczebel drużynowej rywalizacji w dalszym ciągu będzie ekstraligą, ale już pierwsza liga w 2024 roku będzie nazywać się Speedway 2. Ekstraliga.

Szczegółowo o zmianach poinformowano na stronie ekstraliga.pl:

Od sezonu 2024 Ekstraliga Żużlowa obejmuje wspólne zarządzanie Speedway Ekstraligą i Speedway 2. Ekstraligą. Tym samym nie będzie już funkcjonowała dotychczasowa 1. Liga Żużlowa.

Od sezonu 2024 w systemie ligowym polskiego żużla znajdzie się przestrzeń dla dwóch odrębnych lig, ale zarządzanych przez jeden podmiot.

Pod auspicjami Ekstraligi Żużlowej znajdą się Speedway Ekstraliga (funkcjonująca od 2007 roku), obecnie występująca pod nazwą PGE Ekstraliga (niedawno podpisano umowę ze sponsorem tytularnym PGE – Polską Grupą Energetyczną do 2027 roku) oraz Speedway 2. Ekstraliga (zastępuje dotychczasową 1. Ligę Żużlową).

W ramach obu klas rozgrywkowych powstała nowa identyfikacja wizualna.

Nasze logo jest otwarte na funkcjonowanie w przestrzeni sponsoringowej, a więc mamy komercyjną nazwę rozgrywek – PGE Ekstraligę – najwyższą klasę rozgrywkową oraz aktualnie Speedway 2. Ekstraligę, przy czym prowadzimy już od jakiegoś czasu zaawansowane rozmowy dotyczące sponsoringu tytularnego z bardzo poważnym graczem na rynku. Nie jest wykluczone, że w nowym sezonie rozgrywki drugiego szczebla ligowego będą miały nazwę nowego podmiotu komercyjnego – powiedział Wojciech Stępniewski, Prezes Zarządu Ekstraligi Żużlowej.

LOGO_PGE Ekstraliga

LOGO Speedway 2. Ekstraliga

LOGO U24 Ekstraliga

Źródło: ekstraliga.pl