W ubiegłorocznej edycji SEC Nicky Pedersen po przegranym biegu barażowym z Bartoszem Smektałą zajął szóste miejsce i nie miał zagwarantowanego udziału w tegorocznych turniejach o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. W związku z koronawirusowymi obostrzeniami odwołano eliminacje do tegorocznego SEC. Pisaliśmy o tym w artykule Rundy kwalifikacyjne SEC odwołane.

Dzięki organizatorom zmagań o tytuł IME Nicky Pedersen został stałym uczestnikiem tegorocznego cyklu turniejów o tytuł indywidualnego mistrza Europy. Trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata oraz Indywidualny Mistrz Europy z 2016 roku, Nicki Pedersen wystąpi w Speedway Euro Championship 2021 zastępując Grigorija Lagutę – co nie jest dla nas za bardzo zrozumiałe.

W poprzednim sezonie Pedersen zajął szóste miejsce – pierwsze, które nie gwarantowało udziału w tegorocznych zmaganiach. Przez większą część cyklu Duńczyk bił się o najwyższe lokaty, jednak wskutek upadku podczas zmagań w Gnieźnie, wycofał się po drugiej serii startów, co przekreśliło jego szansę na końcowy triumf. Walka o medale SEC 2021 zamieniła się w walkę o utrzymanie w cyklu. Tę przegrał w wyścigu dodatkowym, ulegając Bartoszowi Smektale.

To będzie siódmy cykl zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy w którym wystąpi Nicki Pedersen. Duńczyk startował w cyklu SEC w latach 2013-2016 oraz 2019-2020. Jak dotąd, trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata zdobył cztery medale Speedway Euro Championship – jeden złoty, dwa srebrne oraz jeden brązowy.

Najcenniejszy z nich zdobył przed pięcioma laty, kiedy to w Rybniku doszło do niezwykłego wydarzenia. Przed finałową rundą zmagań, liderem klasyfikacji przejściowej był Antonio Lindbaeck, a Nicki Pedersen znajdował się wówczas na dziewiątym miejscu. Wspaniały występ Duńczyka (w którym zdobył 17 punktów) sprawił, że to Pedersen stanął na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Europy.

Statystyki Nickiego Pedersena w cyklu SEC:
– 24 turnieje
– 131 wyścigów
– 261 punktów

– średnia na bieg: 1,99 pkt.
– średnia na turniej: 10,875 pkt.
– 4 medale (1 złoty, 2 srebrne, 1 brązowy)

W związku ze zmianami, pewnymi miejsca w Speedway Euro Championship 2021 są Robert Lambert, Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Bartosz Smektała oraz Nicki Pedersen.

Tegoroczne zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy rozpoczną się 12 czerwca w Bydgoszczy. Następnie zawodnicy walczyć będą o punkty w Güstrow (26 czerwca) oraz Gdańsku (3 lipca). Finałowa runda Speedway Euro Championship 2021 odbędzie się 10 lipca w Rybniku.