12 maja 2007 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyła się druga runda cyklu Speedway Grand Prix w sezonie 2007. Były to 7 zawody o Wielką Nagrodę Europy, w tym po raz czwarty rozegrane we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska wówczas po raz dziewiąty gościła najlepszych żużlowców świata w ramach turniejów SGP (w tym pięć rund w ramach SGP Polski).

Ceny biletów na SGP we Wrocławiu w 2007 r:

NormalnyUlgowy
Trybuna główna – VIP600 zł
Trybuna główna300 zł225 zł
Sektory 22-23160 zł120 zł
Siedzące100 zł75 zł
Stojące60 zł40 zł

Duńczyk Nicki Pedersen wygrał drugą rundę cyklu Speedway Grand Prix w 2007 r.  i ze straconym jednym punktem (przegrał w biegu 7 z Matejem Žagarem) przewodził wówczas stawce żużlowców w klasyfikacji przejściowej. Później mimo kilku słabszych rund nie oddał prowadzenia do końca cyklu. Ze 196 punktami na koncie został Indywidualnym Mistrzem Świata.

Ostatecznie 12 maja 2007 r na podium tego wieczora stanęli Nicki Pedersen, który wygrał te zawody. Drugi był jego rodak Hans Andersen (który do półfinałów awansował z zaledwie sześcioma punktami) oraz debiutujący w roli stałych uczestników Brytyjczyk Chris Harris. Podobnie jak w pierwszej rundzie miejsca na podium zabrakło dla Jasona Crumpa – IMŚ z 2006 r..

Żaden z Polaków nie awansował do półfinałów. Najbliżej awansu był jadący z dziką kartą Sebastian Ułamek (który zdobył również 6 punktów, ale w przypadku równiej ilości trójek, dwójek, jedynek i zer przegrał z Andersenem w 8. Biegu, stąd zająl 9 pozycję). Kolejne trzy miejsca zajęli Polacy: Jarosław Hampel, Rune Holta oraz Wiesław Jaguś (wszyscy zdobyli po 6 punktów). Trzynasty był Tomasz Gollob (3 punkty), a szesnasty debiutant w Grand Prix Tomasz Gapiński (1 punkt w jednym biegu). Tomasz Jędrzejak nie miał okazji do startu.

W dniu zawodów nad Wrocławiem przeszły dwie ulewy i na godzinę przed rozegraniem zawodów, tor przypominał raczej kałużę. Ten fakt sprawił, że przez pierwsze cztery biegi nie było żadnych wyprzedzeń na dystansie (o kolejności na mecie decydował start i pierwszy łuk). W zawodach doszło do kilku upadków (główne z udziałem polskich reprezentantów): „świeca” na pierwszy łuku Holty w 6. biegu, zamykający stawkę Hampel w 7, czy prowadzący Hampel w 13. (atakowany przez Harrisa).

Dwa groźne upadki miały miejsce w 15. biegu. W pierwszym podejściu na trzecim okrążeniu upadł Adams. W powtórce równo ze startuj wyszedł N. Pedersen oraz Jonsson. Szwed próbując zablokować Pedersena najechał na jego deflektor i stracił równowagę. Upadł, a rozpędzony motocykl ciągnął go jeszcze przez 30 metrów. Szwed stracił przytomność, a po jej odzyskaniu został odwieziony do szpitala jednak wstępne badania nie wykazały żadnych złamań.

Zaskakujący przebieg miał drugi półfinał (22. bieg). Ze startu najlepiej wyszedł Greg Hancock a ostatni Chris Harris. Już na drugim łuku Harris wyprzedził Adamsa. Na trzecim łuku jadącemu przy krawężniku Andersenowi postawiło w poprzek motocykl, na skutek czego rytm jazdy stracił Hancock i spadł na drugą lokatę. Rozpędzony Harris zbliżył się do Hancocka i zaatakował go na przedostatnim okrążeniu, wyprzedził Hancocka i tym samym awansował po raz pierwszy do Wielkiego Finału w zawodach Grand Prix.

Wyniki Grand Prix Europy 12 maja 2007 Stadion Olimpijski Wrocław:
1. Nicki Pedersen (Dania) – 23 pkt.
2. Hans N. Andersen (Dania) – 13
3. Chris Harris (Wielka Brytania) – 15
4. Jason Crump (Australia) – 13
5. Greg Hancock (USA) – 15
6. Leigh Adams (Australia) – 10
7. Bjarne Pedersen (Dania) – 8
8. Matej Zagar (Słowenia) – 7
9. Sebastian Ułamek (Polska) – 6
10. Jarosław Hampel (Polska) – 6
11. Rune Holta (Polska) – 6
12. Wiesław Jaguś (Polska) – 6
13. Scott Nicholls (Wielka Brytania) – 6
14. Andreas Jonsson (Szwecja) – 5
15. Tomasz Gollob (Polska) – 3
16. Tomasz Gapiński (Polska) – 1
17. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 0
18. Tomasz Jędrzejak (Polska) – ns