Michaił Duplew to urodzony w 1962 roku Rosjanin, który uprawiał w swoim życiu zarówno ice-speedway jak i klasyczny żużel, long track a nawet motocross. W pamięci kibiców pozostał głównie jako specjalista od wyścigów na lodzie.

W roku 1989, reprezentując Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich wystąpił w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice-speedwayu. Zapraszam do lektury wywiadu z zawodnikiem.

Paweł Wittchen: W jakich latach Pan startował?
Michaił Duplew: Ze sportami motorowymi związałem się, gdy miałem 10 lat, pierwszy mój motocykl był czymś w rodzaju „Rygi 3”. Kiedy miałem 14 lat, zacząłem jeździć w zespole motokrosowym w Krasnojarsku i na żużlu na długim torze. W wieku 17 lat zacząłem jeździć na lodowych torach na motocyklach o pojemności „125” i „175” ccm.

PW: Ilu wówczas zawodników uprawiało ice-speedway w ZSRR?
MD: Było bardzo dużo zawodników, rywalizacja rozpoczynała się już od 1/8 finału Mistrzostw Rosji a w Mistrzostwach ZSRR startowali najlepsi zawodnicy z Rosji i innych republik.

PW: Jak Pan wspomina tamte czasy?
MD: to był naprawdę wspaniały czas. Kiedy pozostali nie mogli jeździć do innych krajów, my zawodnicy podróżowaliśmy po całym świecie. Poznałam wielu ciekawych ludzi, nową kulturę, nowych przyjaciół.

PW: W 1989 roku zajął Pan 7 miejsce w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata. Był to największy Pana sukces w karierze. Jak Pan wspomina te zawody?
MD: Zawody były dla mnie ciężkie, wcześniej w Holandii doznałem kontuzji ręki. Mój wynik mógł być lepszy. Byłem rozczarowany moim wynikiem. Ale to był bardzo szczęśliwy rok w moim prywatnym życiu. Mój syn urodził się, kiedy byłem w Ałmatach (na finale IMŚ przyp.red.) i teraz pomaga mi w tym wywiadzie (śmiech).

PW: Czy jest Pan zadowolony ze swojej kariery czy jednak pozostaje niedosyt?
MD: Zakończyłem karierę wcześnie. W ZSRR był kryzys, brakowało pieniędzy na sport i musiałem iść do pracy.

PW: Czy miał Pan jakieś poważniejsze kontuzje?
MD: Miałem wiele różnych kontuzji, zarówno cięższych jak i lżejszych. Ale żyję (śmiech).

PW: Czy startował Pan także w klasycznym żużlu?
MD: Tak, startowałem między innymi w półfinale ZSRR w 1983 roku w Leningradzie.

PW: Dziękuję za wywiad.

Galeria zdjęć: