Ponieważ żużel świętuje swoje 100-lecie sezonu, FIMSpeedway.com spogląda wstecz na pięć najlepszych momentów świętowanych na każdym z naszych torów FIM Speedway 2023.

Z okazji obchodów 100 lecia sportu żużlowego FIMSpeedway.com prezentuje pięć najważniejszych wydarzeń na arenach, które są gospodarzami jednej z rund tegorocznego cyklu SGP.

Dziś prezentujemy Speedway Stadion Milenium, na którym 29 kwietnia br. odbędzie się FIM Speedway GP Chorwacji 2023 – Donji Kraljevec.

1. WYGRANA HANCOCKA – 2010
Kiedy amerykańska legenda Greg Hancock przybył do Chorwacji na pierwsze w tym kraju zawody Speedway GP, niektórzy obawiali się, że jego pierwsza wizyta na Speedway Stadionie Milenium może być także jego ostatnią.

Po dotarciu do zaledwie dwóch półfinałów i jednego finału w pierwszych siedmiu rundach, SGP 2010 żużlowcowi, który do tej pory występował we wszystkich zawodach Speedway GP, groziło, że nie zakwalifikuje się do cyklu w 2011 roku. Impreza w Chorwacji została przełożona z powodu ulewnych opadów deszczu w sobotę. Następnego dnia Hancock udowodnił, że cały czas należy do czołówki światowej żużlowców.

Grin odniósł słynne zwycięstwo, które odegrało kluczową rolę w tym, iż sezon 2010 zakończył na wysokim piątym miejscu – z jednym zwycięstwem SGP – właśnie w Gorican.

To był dzień, w którym Hancock udowodnił, że wciąż ma nie tylko szybkość, ale także chęć rywalizacji z najlepszymi na świecie. To naprawdę był początek czegoś wyjątkowego…

2. HANCOCK TWORZY HISTORIĘ – 2011
Ściganie się zawodników po czterdziestce stało się ostatnio normą w świecie żużla – ale tylko jeden zawodnik wygrał Mistrzostwa Świata FIM na żużlu po ukończeniu 40. urodzin.

Ci, którzy zakładali, że Hancock po zdobyciu w 1997 roku tytułu mistrza świata na żużlu, nie będzie już najlepszym zawodnikiem świata, byli zaskoczeni, gdy Kalifornijczyk pokonał wszystkich żużlowców w 2011 roku.

Do tej pory najdłuższa przerwa między tytułami IMŚ to było siedem lat. Dokonał tego Peter Craven, brytyjska legenda speedwaya zostając najlepszym zawodnikiem świata w finałach IMŚ w 1955 i 1962 roku.

Hancock podwoił ten rekord do 14 lat. zajmując trzecie miejsce

Amerykanin w biegu 20, rundy SGP w Gorican zajął trzecie miejsce, co wystarczyło, aby przypieczętował zdobycie swojego drugiego tytułu indywidualnego mistrza świata w wieku 41 lat. Hancock wówczas był na Stadionie Milenium czwarty.

Grin w latach 2014 i 2016 zdobył jeszcze dwa tytuły mistrza świata na żużlu. W SGP ścigał do października 2018 roku. Oficjalnie zawiesił swoją karierę na kilka miesięcy przed swoimi 50. urodzinami na początku 2020 roku.

3. NOWA ERA, ZNANY WYNIK – 2022
Chorwacja była nie tylko areną odrodzenia Grega Hancocka. Było to również miejsce, w którym nowy globalny promotor Discovery Sports Events rozpoczął nową erę FIM Speedway w 2022 roku.

Speedway Stadion Milenium został przekształcony w zupełnie nowy obszar boksów dla zawodników, strefę kibica, scenę centralną, czy też studio telewizyjne, gdy Discovery po raz pierwszy przedstawiło światu swoją wizję FIM Speedway SGP.

W 2022 roku trybuny stadionu w Gorican były wypełnione po brzegi podczas pierwszego chorwackiego GP na żużlu od 2012 roku. Fani zostali nagrodzeni jednymi z najlepszych wyścigów, jakie kiedykolwiek oglądali na torze w Chorwacji.

Polska ikona Bartosz Zmarzlik nie ukrywał, że ciasny i techniczny tor Speedway Stadionu Milenium nie jest jego ulubionym torem.

Nie przeszkodziło mu to jednak w rozpoczęciu sezonu od dużej wygranej, która zapewniła mu pierwsze miejsce w tabeli. I pozostał na szczycie aż do końca sezonu, zdobywając swój trzeci tytuł mistrza świata w ciągu czterech lat.

4. AJ W POSZUKIWANIU SREBRA – 2011
Pośród radości z tytułu triumfu Hancocka łatwo zapomnieć, że w Chorwacji w 2011 roku był inny wielki zwycięzca – szwedzka gwiazda Andreas Jonsson.

W swojej życiowej formie Jonsson odniósł trzecie zwycięstwo w GP na żużlu w ciągu zaledwie pięciu rund, pokonując w finale Brytyjczyka Chrisa Harrisa, Szweda Freddiego Lindgrena i Hancocka, a następnie przypieczętował srebro w mistrzostwach świata.

Gdyby Jonsson odtworzył sezon w tak wybornej formie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trofeum Speedway GP w 2011 roku zdobyłby raczej urodzony w Sztokholmie zawodnik, a nie Hancock.

5. PEDERSEN W NATARCIU – 2012
W 2012 roku Jonsson był bliski dwóch zwycięstw Chorwacji z rzędu. Ale duńska ikona Nicki Pedersen miał inne zdanie, gdy w 2012 rywalizował w Speedway GP o tytuł mistrza świata.

Pedersen zajął pierwsze miejsce na podium przed Szwedem, Tomaszem Gollobem i Juricą Pavlicem, który wówczas rywalizował z dziką kartą na torze zbudowanym, będącym własnością i obsługiwanym przez jego rodzinę.

W Chorwacji Pedersen zdobył 19 punktów i to sprawiło, że aż do ostatniej rundy liczył się w walce o tytuł IMŚ. Ostatecznie o osiem punktów przegrał wówczas rywalizację z Chrisem Holderem.

Bilety na tegoroczną rundę SGP w Chorwacji zaplanowaną na sobotę, 29 kwietnia. są już dostępne online tutaj: https://www.entrio.hr/event/fim-speedway-grand-prix-of-croatia-12783

Źródło: fimspeedway.com