Wszelakie rankingi sportowe są zawsze subiektywne. Zdaję sobie sprawę iż każdy fan żużla ma prawo do posiadania własnego zdania. Pomimo tego podjąłem się roli stworzenia rankingu 5 najsilniejszych państw w historii żużla.

Zestawiając go kierowałem się przede wszystkim prestiżem danych rozgrywek, wyżej „licząc” zwycięstwo w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, aniżeli zwycięstwo w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Triumf w DMŚ uznałem z kolei za „ważniejszy” niż w Mistrzostwach Świata Par.

W rankingu nie ma reprezentacji Polski pomimo wspaniałego sukcesu Bartosza Zmarzlika w roku obecnym oraz ubiegłym. Jako Polak czuję się zobowiązany do krótkiego wyjaśnienia. Żużlowcy z orzełkami na plastronach zapisali piękną kartę w historii Drużynowych Mistrzostw Świata, triumfując w nich aż trzynastokrotnie.

Zznacznie gorzej w historii wypadali jednakże w Indywidualnych Mistrzostwach Świata (podobnie w Mistrzostwach Świata Par) a rywalizacja ta od zawsze uchodzi w świecie żużla za zdecydowanie najbardziej prestiżową.

Nie docenienie znacznie większej liczby złotych medali IMŚ Nowozelandczyków czy Amerykanów byłoby nie fair względem tych krajów a staram się robiąc wszelakie rankingi być jak najbardziej obiektywny.

Sporządzając ranking nie kierowałem się rozgrywkami juniorów, gdyż po pierwsze przez większość historii żużla takowych na poziomie Mistrzostw Świata nie było a ponadto są one znacznie mniej prestiżowe aniżeli rywalizacja seniorów.

1. Dania

Duńczycy zdobyli dotychczas aż 14 złotych medali Indywidualnych Mistrzostw Świata, 11 srebrnych i tyleż samo brązowych. Są najlepszym krajem w historii Drużynowych Mistrzostw Świata – 15 zwycięstw, 9 srebrnych medali i 7 brązowych. Także w Mistrzostwach Świata Par, rozgrywanych w latach 1970-1993 wygrali najwięcej razy a mianowicie aż 8. Trzykrotnie byli wicemistrzami a sześciokrotnie na ich szyjach zawisły krążki w kolorze brązowym. Nazwiska Nielsena czy Gunderesna są doskonale znane każdemu kibicowi „czarnego sportu”

2. Szwecja

Szwedzi tak jak Duńczycy aż 14 razy zdobyli złote medale IMŚ. Przewodzą nawet w klasyfikacji generalnej tej rywalizacji, gdyż zdobyli dotychczas 14 medali srebrnych i 12 brązowych. W Drużynowych Mistrzostwach Świata zdobyli nawet więcej medali od Duńczyków (35) ale mniej złotych – 11. Szwedzi byli jednak wyraźnie słabsi w MŚP – zwyciężając 4 razy i tyleż samo razy zdobywając srebro i brąz. Najlepszymi Szwedami w historii są Tony Rickardsson i Ove Fundin.

3. Wielka Brytania/Anglia

Klasyfikuję reprezentacje Wielkiej Brytanii i Anglii jako jedną, gdyż w latach 1970-1979 w Mistrzostwach Świata Par Anglicy i Szkoci wystawiali oddzielne reprezentacje , ponadto należy zaznaczyć iż w latach 1962-1973 w DMŚ w reprezentacji Wielkiej Brytani startowali Nowozelandczycy (między innymi sam Ivan Mauger) oraz Australijczycy co było dla niej dużym wzmocnieniem. Jednocześnie kraje te nie wystawiały oczywiście swoich reprezentacji, przez co nie mogły polepszyć w tych czasach swoich statystyk w DMŚ.

Brytyjczycy zdobyli dotychczas aż 12 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych medali IMŚ. Jest to dorobek bardzo imponujący. W DMŚ zwyciężyli 9 razy, 15 razy zajęli drugie i 9 razy trzecie miejsce. W Mistrzostwach Świata Par ( jak już wspomniałam w latach siedemdziesiątych startowali jako Anglia) wygrali aż 7 razy, 6 razy byli drudzy i dwukrotnie na trzeciej pozycji. Najlepszym Brytyjczykiem w historii jest Tai Woffinden.

4. Nowa Zelandia

Tak wysokie miejsce Nowej Zelandii może zapewne zaskoczyć niejednego młodego fana żużla. Zawodnicy z tegoż odległego dla nas kraju aż 12 razy zdobywali złote medale IMŚ. Sześciokrotnie dokonał tego Ivan Mauger, czterokrotnie Barry Briggs i dwukrotnie Ronnie Moore. Ponadto zdobyli oni w tych rozgrywkach aż 9 srebrnych i 5 brązowych medali. Nowozelandczycy jak już wspomniałem wyżej nie mieli możliwości zdobycia medalu w DMŚ w latach 1962-1973, pomimo tego raz triumfowali w tych rozgrywkach (w roku 1979) i był to jedyny ich medal w światowej „drużynówce” . Ich dorobek w DMŚ prezentuje się więc skromnie, w przeciwieństwie do IMŚ. Ponadto zawodnicy z tegoż kraju zdobyli dotychczas 1 złoty, 4 srebrne i 2 brązowe medale w parowym czempionacie, to mniej niż np. Polska która ma tych złotych medali łącznie 18 (licząc IMŚ , DMŚ i MŚP) jednakże jak wiadomo medale IMŚ są znacznie bardziej cenione i prestiżowe aniżeli DMŚ i MŚP pomimo, iż lepszym wykładnikiem faktycznej siły reprezentacji jest zawsze rywalizacja drużynowa.

Sporządzając klasyfikację kierowałem się jednak prestiżem danej rywalizacji gdyż to on przesądza o mierze sukcesu.

5. Stany Zjednoczone

Żużlowcy z USA aż 9 razy zdobywali złote medale IMŚ co stawia ich w czołówce klasyfikacji wszechczasów IMŚ. Oprócz 9 triumfów zdobyli w tej rywalizacji 6 srebrnych i 11 brązowych medali. W „drużynówce” zwyciężyli 5 razy a w parach trzykrotnie. To daje łącznie aż 17 złotych medali. Najlepszym Amerykaninem w historii jest Greg Hancock, który złoto w IMŚ zdobył czterokrotnie.