Jakiś czas temu miałem przyjemność zaprezentować Państwu mój osobisty ranking pięciu najsilniejszych państw w historii żużla a także long tracku. Teraz przyszła kolej na ice-speedway.

Zaznaczam tradycyjnie iż każdy ranking jest subiektywny i każdy kibic ma prawo do własnego zdania. A więc zaczynamy…

1.Rosja/ZSRR Rosjanie to absolutni „dominatorzy” w historii tej dyscypliny a ich przewaga nad resztą jest kolosalna. Zwyciężali w zdecydowanej większości edycji Indywidualnych Mistrzostw Świata oraz Drużynowych Mistrzostw Świata. Najlepszym Rosjaninem w historii a także najlepszym zawodnikiem w historii tegoż sportu jest Nikołaj Krasnikow – ośmiokrotny IMŚ a tytułów miałby zapewne jeszcze znacznie więcej jakby nie zakończenie międzynarodowej kariery w młodym wieku. Wszystkie osiem tytułów zdobył zresztą z rzędu co najdobitniej świadczy o jego niesamowitej sportowej klasie. Rosjanie mieli oczywiście całą masę znakomitych zawodników jak chociażby Gabdrachman Kadyrow – sześciokrotny IMŚ, czy współcześnie startujący Danił Iwanow, mający na swoim koncie dotychczas 4 tytuły ale łącznie aż 11 medali w IMŚ.

2. Szwecja Szwedzi zdobyli dotychczas 4 złote, 4 srebrne i 5 brązowych medali IMŚ. Ponadto 3 razy byli Drużynowymi Mistrzami Świata i aż…23 razy Wicemistrzami. Najlepszym Szwedem w historii jest Per-Olof Serenius, który dwukrotnie zdobył złoty medal IMŚ i trzykrotnie srebrny. Szwedzi najmocniejsi byli w latach osiemdziesiątych, w których zdołali 2 razy triumfować w IMŚ i raz w DMŚ.

3. Czechosłowacja/Czechy Nasi południowi sąsiedzi zdołali zdobyć sporo medali tak indywidualnie jak i drużynowo. Zarówno w IMŚ jak i w DMŚ mają w dorobku 9 medali, indywidualnie – 2 złote, 3 srebrne i 4 brązowe, w „drużynówce” – 5 srebrnych i 4 brązowe. Jak widać Czesi nie zdołali dotychczas zdobyć drużynowego złota, tym niemniej ich dorobek w wielkich imprezach jest całkiem imponujący. Najwyższy poziom sportowy prezentowali w latach siedemdziesiątych oraz na początku lat osiemdziesiątych. Najmocniejszymi przedstawicielami tegoż kraju w historii są Antonín Šváb oraz Milan Špinka, obaj zdołali zdobyć po jednym medalu złotym, srebrnym i brązowym IMŚ.

4. Austria Austriacy zdobyli dotychczas aż 14 medali DMŚ, z czego ani jednego złotego ale za to aż 8 srebrnych. Ich dorobek w tych rozgrywkach jest więc imponujący. Znacznie jednak gorzej wiodło im się w indywidualnym czempionacie w którym mają na koncie zaledwie 1 srebrny i 2 brązowe medale. Wszystkie te krążki zdobył zresztą Franz Zorn, którego tym samym można uznać za zdecydowanie najlepszego Austriaka w historii. Te dane wskazują jasno iż Austriacy często mieli mocną drużynę lecz nie mieli nigdy (poza wspomnianym Zornem) wybitnych indywidualności.

5.RFN/Niemcy Nasi zachodni sąsiedni zdobyli dotychczas 5 medali IMŚ – 2 srebrne i 3 brązowe. To lepszy wynik niż czwartych w rankingu Austriaków. Mają od nich także nieco więcej medali DMŚ, bo 16 a nawet raz zdołali zwyciężyć. Dlaczego są więc za Austrią w rankingu? Austriacy byli aż 8 razy Wicemistrzami w drużynie. Niemcy byli jak już wspomniałem raz Mistrzami ale także tylko raz Wicemistrzami, pozostałe ich medale DMŚ to aż 14 brązowych. Najwybitniejszym Niemcem w historii był…Rosjanin Wiaczesław Nikulin, który od roku 2000 reprezentował Niemcy, zdobywszy dla tegoż kraju po jednym srebrnym i brązowym medalu IMŚ.