Sezon 2023 zakończony. Powoli opadają emocje z nim związane. Niedługo ruszy karuzela transferowa, która kręci się już od dawna. W zasadzie wszystkie najważniejsze przejścia zawodników są już znane.

My wracamy jeszcze do tegorocznych rozgrywek. Ciekawe statystyki ligowego sezonu przedstawiono (jak zwykle) na stronie gurustats.

Autorzy strony wzięli pod lupę najlepsze i najgorsze wyniki uzyskiwane w poszczególnych biegach ligowego meczu w 2023 roku.

Nie dziwi fakt, iż w ośmiu z 15 biegów dominowali zawodnicy Platinum Motoru Lublin. Dodatkowo druzynowi mistrzowie Polski wraz z ebut.pl Stalą Gorzów okazywali się najlepsi w obu biegach nominowanych. Średnia uzyskana przez obie ekipy w 14 i 15 biegu wynosi 3,4 pkt/bieg. Z kolei najmniej skuteczną drużyną w wyścigach nominowanych był brązowy medalista tegorocznych zmagań ligowych – For Nature Solutions Apator Toruń. Zawodnicy z Grodu Kopernika mogą „pochwalić się” średnia z 14 i 15 biegu równą 2,68 pkt/bieg.

Oprócz żużlowców z Lublina zwycięzcami poszczególnych biegów w całym minionym sezonie były pary z ebut.pl Stali Gorzów (wyścig 1 i 15), Betard Sparty Wrocław (bigi 5 i 13), ZOOleszcz GKM-u Grudziądz (bieg 6 i 12) oraz Tauron Włókniarza Częstochowa (bieg 11).

W przypadku zespołu spod Jasnej Góry osiągnięty wynik nie dziwi. Zawodnicy Włókniarza wygrali Puchar Eleven, który dotyczył właśnie 11 wyścigu meczu ligowego.

Jak widać w przekroju całego sezonu zawodnicy Fogo Unii Leszno, FNS Apatora Toruń i Cellfast Wilków Krosno nie wygrali żadnego z biegów – na podstawie średnich uzyskanych w poszczególnych wynikach.

Najwyższą średnią z 2023 roku w konkretnym biegu uzyskali żużlowcy Betard Sparty Wrocław. Zawodnicy ze stolicy Dolnego Śląska legitymują się średnią z piątego biegu na poziomie 4,10 pkt. Oznacza to że Spartanie wygrywali ten bieg przeciętnie w każdym meczu w stosunku co najmniej 4-2 lub wyżej.

Na drugim biegunie znajdują się żużlowcy Fogo Unii Leszno i ZOOleszcz GKM-u Grudziądz. Zawodnicy tych klubów w aż pięciu (z 15) biegach uzyskiwali w 2023 roku najgorszą średnią biegową. Zespół beniaminka – Cellfast Wilków Krosno w czterech przypadkach miał najgorsze średnie w pojedynczym biegu.

Najwyższe porażki ponosili w piątym biegu zawodnicy z Grudziądza. Zdobywali średnio 2 punkty w tym wyścigu, co oznacza że w przekroju całego sezonu kończyli przeciętnie ten bieg z porażką 2-4.

Grafika – gurustats:

Zdjęcie: Bogielczyk Foto