Kilkukrotnie mieliśmy już przyjemność pisać dla Państwa na temat sidecar-speedwaya. Są to wyścigi duetów w których jeden z zawodników kieruje motocyklem a drugi z nich balansuje, mocno przechylając się. Tekst ten ma na celu dalsze przybliżenie czytelnikom tematyki tych ekscytujących wyścigów.

Sidecar-speedway ma na świecie kilka odmian. Najpopularniejszą chyba odmianą są wyścigi sidecar-speedwaya na torze klasycznym. Zawody odbywają się zazwyczaj na tych samych torach co klasyczny żużel. Biegi odbywają się w obsadzie 4 załóg na 4 okrążenia.

Maszyny tak jak w klasycznym żużlu nie mają hamulców lecz skręcają…w prawo i mają pojemność 1000 centymetrów sześciennych.
Rokrocznie w tej odmianie speedwaya rozgrywa się zawody Pucharu Świata a nawet Pucharu Oceanii. Aktualnie na świecie najmocniejsi są Australijczycy, którzy często „zgarniają” komplet medali, czołówkę tworzą także reprezentanci Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Drugą odmianą sidecar-speedwaya znaną w wielu krajach są wyścigi na torze trawiastym, maszyn o pojemności 500 centymetrów sześciennych i skręcających w lewo. W biegach startuje 6 załóg, oczywiście na 4 okrążenia. W tej odmianie sidecar-speedwaya od roku 1980 rozgrywa się Mistrzostwa Europy.
Prym w całej historii rywalizacji wiodą Niemcy, którzy zdobyli zdecydowanie najwięcej medali w historii. Drugą nacją pod względem osiągnięć są Holendrzy. W tej odmianie sidecar-speedwaya bywa iż zawodnikiem balansującym jest kobieta. Kobiety nie tylko startują w tej odmianie wyścigów ale bywa że i…wygrywają.

Lata 2016-2019 to absolutna dominacja holenderskiego mieszanego duetu – William Matthijssen, Sandra Mollema. Załoga ta przez te cztery lata nieprzerwanie zdobywała złote medale, w roku 2020 nie mieli na to szans gdyż z powodu pandemii mistrzostwa odwołano.

Istnieją także wyścigi sidecar-speedwaya na torze trawiastym w klasie 1000 centymetrów sześciennych i to w 2 odmianach – maszyn skręcających w lewo jak i maszyn skręcających w prawo. Wyścigi te odbywają się w Wielkiej Brytanii, nie udało ustalić mi się dotychczas czy są one rozgrywane także poza „wyspami”.

Jak widać w sidecar speedwayu liczą się także kraje, które aktualnie nie są mocne sportowo w klasycznym żużlu, czyli Nowa Zelandia (w pierwszej opisanej w tekście odmianie) jak i Holandia (w drugiej opisanej odmianie).

Niestety jak dotychczas nie mamy w Polsce sidecar-speedwaya w żadnej z opisanych powyżej odmian, oby ten stan rzeczy uległ kiedyś zmianie!

Galeria zdjęć: