Dziś 10 września o godz. 19:00 w Bydgoszczy odbędzie się najważniejsza drużynowa impreza zawodników młodzieżowych.

Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów rozgrywane są od 2005 r. W pierwszej edycji tych zawodów, która odbyła się w Pardubicach wygrali Polacy przed Szwecją i Danią. Nasi młodzieżowcy na 16 dotychczasowych edycji DMŚJ tylko raz – w 2011 r nie zdobyli medalu. W Finale rozegranych w Bałakowie Polacy nie wystąpili.

Reprezentacja Polski ma na swoim koncie 13 złotych jeden srebrny i jeden brązowy medal. Nasi młodzieżowcy dominują w tych rozgrywkach nieprzerwanie od 2014 r.

Żeby przerwać monopol Polaków w tej rywalizacji władze światowego żużla postanowiły zmienić reguły tych rozgrywek. Podobnie jak w rozgrywkach seniorskich rywalizacja o drużynowe mistrzostwo świata juniorów odbywać się będzie w siedmiozespołowej formule.

Tegoroczny finał DMŚJ odbędzie się na wzór zawodów Speedway of Nations. Drużyny będą się składać z dwóch zawodników plus rezerwowy.

Nieco inna jest punktacja w tych zawodach. Za pierwsze miejsce zawodnik otrzyma 4 punkty. Drugie miejsce to 3 zdobyte oczka, trzecie – dwa punkty, a ostatnie miejsce nie daje zawodnikowi żadnych punktów.

Po fazie zasadniczej najlepsza drużyna automatycznie awansuje do finału. Pary z drugiego i trzeciego miejsca rozegrają baraż o finał. Zwycięzca tej rywalizacji psotka się w decydującym o mistrzostwie biegu.

W polskiej reprezentacji wystąpi dwóch najlepszych juniorów w Polsce: Jakub Miśkowiak i Wiktor Lampart. Byli oni też członkami drużyny, która zdobyła drużynowe mistrzostwo Europy Juniorów u23. Skład uzupełnia Mateusz Cierniak.

Dziś w Bydgoszczy, mimo zmian regulaminowych, to Polacy są głównymi kandydatami do mistrzostwa. Na pewno sporo do powiedzenia będą mieli Duńczycy, Anglicy oraz Łotysze.

Lista startowa finału DMŚJ – Bydgoszcz, 10 września 2021 godz.19:00:

Łotwa:
1. Francis Gusts
2. Ricard Ansviesulis
3. Daniił Kołodinski

Dania:
1. Mads Hansen
2. Tim Soerensen
3. Marcus Birkemose

Czechy:
1. Daniel Klima
2. Jan Macek
3. Petr Chlupac

Polska:
1. Jakub Miśkowiak
2. Wiktor Lampart
3. Mateusz Cierniak

Wielka Brytania:
1. Tom Brennan
2. Drew Kemp
3. Leon Flint

Szwecja:
1. Philip Hellstroem-Bangs
2. Alexander Woentin
3. Jonatan Grahn

Australia:
1. Matthew Gilmore
2. Keynan Rew
3. Brayden McGuinness


Sędzia: Mikka Laukkanen (Finlandia)