Tegorocznych Mistrzów Europy w sidecar-speedwayu na torze trawiastym poznamy 21 sierpnia 2022 r. w holenderskim Eenrum. Niestety w ostatnich dwóch latach z powodu pandemii rywalizację odwołano.

Miejmy nadzieję iż w roku obecnym zawody się już odbędą. Tradycyjnie zaplanowano półfinał oraz zawody finałowe. Półfinał odbędzie się dnia 13 sierpnia w niemieckim Bad Hersfeld. Najlepszych 6 załóg z zawodów z Niemiec awansuje do holenderskiego finału w którym rozstawionych będzie już 6 załóg.

Pewny udział w finale mają 2 załogi z Wielkiej Brytanii, 2 z Holandii oraz po 1 załodze z Niemiec oraz Francji. Mistrzostwa Europy w sidecar-speedwayu na torze trawiastym rozgrywane są od 1980 roku. Zdecydowanie najczęściej triumfowały w nich duety z Niemiec.

Wielka szkoda, iż te widowiskowe wyścigi (niekoniecznie w ramach Mistrzostw Europy lecz w ogóle) nie odbywają się w naszym kraju. Oprócz torów trawiastych zawody takie (różnej rangi) odbywają się także na nawierzchniach żużlowych (choćby w niemieckim Herxheim czy francuskim Tayac).

W Mistrzostwach Europy w każdym biegu startuje zazwyczaj aż 6 załóg, bywa jednak że tylko 4. W całych zawodach (zarówno półfinałowych jak i finałowych) startuje natomiast 12 dwuosobowych zespołów.