W 1987r., czyli ostatnim roku swoich startów wraz z Andrzejem Huszczą i Zbigniewem Błażejczakiem zajął V miejsce w MPPK w Ostrowie. Tragiczny dla Wiesława rok był najlepszy w jego wykonaniu.

Wiesław Pawlak po raz ostatni pod taśmą stanął 4 sierpnia 1987. Przed XII wyścigiem ligowego pojedynku Falubaz Zielona Góra – Apator Toruń.

Wypadek widziałem, bo uczestniczyłem w tym meczu – opowiada Sławomir Dudek, w latach 80. i 90. jeden z liderów Falubazu.

To był spokojny facet, trochę inny niż wszyscy żużlowcy, niż na przykład Stefan Żeromski, który ciągle żartował.-Wiesiek podchodził z dystansem. W stosunku do nas, młodych nigdy nie był ordynarny, nie ganiał nas, nie wykorzystywał, nie pomiatał nami. Czasami poprosił, żeby mu w czymś pomóc. To był mistrz treningu, potrafił wygrać ze wszystkimi, ale na zawodach już tak świetnie mu nie szło, choć oczywiście miewał dobre momenty. W tamtym sezonie wraz z Andrzejem Huszczą miał być jednym z liderów, prowadzić do boju. Kurczę, Wiesiek jeździł asekuracyjnie, przymykał gaz. Ale wtedy nie przymknął, poszedł na całość…

– dodaje Sławomir Dudek.

Podczas karambolu w XII biegu spotkania Falubaz –Apator, leżało trzech zawodników. 28-letni żużlowiec Falubazu upadł na przeciwległej prostej do wieżyczki sędziowskiej, gdyż przy bandzie nie zostawił mu miejsca Krzysztof Kuczwalski. Pawlak zahaczył hakiem o bandę. Na torze leżeli także obaj zawodnicy z Torunia: Krzysztof Kuczwalski i Stanisław Miedziński. Ale to Wiesław odniósł największe obrażenia uderzony w głowę motocyklem nadjeżdżającego przeciwnika.

Od tego uderzenia w głowę Wiesław Pawlak miał uszkodzony pień mózgu. Mimo usilnych starań lekarzy nie zdołano uratować życia 28 letniego zawodnika. Zmarł dziewięć dni po wypadku 13 sierpnia 1987 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym położonym nieopodal stadionu żużlowego w Zielonej Górze.

Od 1988 roku w Zielonej Górze rozgrywany był turniej poświęcony pamięci Wiesława Pawlaka. W latach 1988-1990 memoriałowy turniej rozgrywano w formie zawodów 20-biegowych. W roku 1991 zawody nie odbyły się, a w latach 1992-94 organizowano turniej złożony jedynie z trzech biegów (dwa biegi eliminacyjne i jeden finałowy) po zakończeniu meczów ligowych. Aktualnie, od sezonu 2013, na zielonogórskim torze co roku rozgrywany jest Memoriał Rycerzy Speedwaya.

Wiesław Pawlak urodził się 16. marca 1959 w Zawadzie. Pierwszym trenerem Wiesława był Stanisław Sochacki. Licencję „Ż” uzyskał w wieku 19 lat w 1978 r.

Barwy Falubazu reprezentował w latach 1978-87. Pawlak nigdy nie osiągał wielkich sukcesów, więc zawsze był w cieniu swoich znakomitych rówieśników (m.in. Huszczy, Jaworka czy Olszaka).

Jednak Wiesław Pawlak był  także współtwórcą największych sukcesów zielonogórskiej drużyny. Był tym brakującym elementem który zawsze dorzucał do dorobku kilka ważnych oczek. Jego średnia biegowa w każdym sezonie oscylowała na poziomie między 1,3 (’82) a 1,84 (’84). Wyjątek stanowił sezon ’80, w którym średnia ta wyniosła 1,0.

Do pierwszych sukcesów Pawlaka należy zdobycie brązu w MDMP w 1979. Z Falubazem trzykrotnie zdobywał tytuł Drużynowego Mistrza Polski w latach 81-82′ i 85′. Do tych medali „dorzucił” jeszcze dwa brązowe krążki z DMP w 1979 i 1984 r.

W 1980 r wraz z kolegami zdobył złoty medal Młodziezowych Drużynowych Mistrzostw Polski. W ekipie zielonogórskiej jeździli wtedy: Henryk Olszak, Maciej Jaworek, Alfred i Jan Krzystyniakowie, Wiesław Pawlak, Grzegorz Malinowski, Andrzej Jarząbek, Andrzej Skoniecki. Młodziezowcy Falubazu wygrali wszystkie cztery turnieje finałowe.

Oprócz tego startował kilkakrotnie w Indywidualnych Mistrzostwach Polski, niestety bez sukcesów. W finałach tych zawodów najwyższym dla Niego miejscem była pozycja 15. w roku 1985. Rok wcześniej zwyciężył w jednym z czterech ćwierćfinałów IMP rozgrywanym w Zielonej Górze i był to jedyny zwycięski turniej indywidualny w karierze Wieśka.

W 1987r., czyli ostatnim roku swoich startów wraz z Andrzejem Huszczą i Zbigniewem Błażejczakiem zajął V miejsce w MPPK w Ostrowie. Tragiczny dla Wiesława rok był najlepszy w jego wykonaniu.

Wyścig z udziałem Wiesława Pawlaka (mecz z 1987 roku Falubaz – Ponia Bydgoszcz):