Tak w skrócie można nazwać Mistrzostwa Europy w czasie pandemii korona wirusa, a wszystkie turnieje Speedway Euro Cup zostaną rozegrane w Polsce.

Poniżej terminarz SEC 2020:

  • 4 lipca, sobota – Toruń,
  • 8 lipca, środa – Bydgoszcz,
  • 15 lipca, środa – Gniezno,
  • 22 lipca, środa – Rybnik,
  • 29 lipca, środa – Toruń.

Z powodu koronawirusa odwołane zostały rundy eliminacyjne oraz SEC Challenge, które miały wyłonić stawkę zawodników biorących udział w serii czterech turniejów Tauron SEC 2020. Tym razem, w cyklu wystąpią zawodnicy, którzy zostali powołani przez krajowe federacje do reprezentowania swojego kraju w Indywidualnych Mistrzostwach Europy.

Pierwotnie planowane turnieje główne SEC 2020 w Vojens, Łodzi, Gorican z finałem na Stadionie Śląskim w Chorzowie zostały odwołane. Środowe terminy nie są może atrakcyjne dla kibiców czarnego sportu, ale organizatorzy robili wszystko by uratować ten cykl rozgrywek w bieżącym sezonie. Jest to pierwszy przypadek, by cała edycja rozgrywek o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy została rozegrana w różnych miastach w jednym kraju.

Prezes Zarządu One Sport Sp. z o.o., Karol Lejman o tegorocznym SEC:

– Tak jak większość organizatorów zmagań sportowych, musieliśmy zmienić nasze plany na nadchodzący sezon. Szukaliśmy nowych rozwiązań, dzięki czemu udało się wypracować naszym zdaniem dobry plan. Forma zmagań, która została przyjęta wcześniej, musiała ewoluować, stąd pomysł, żeby wszystkie rundy odbyły się w Polsce. Udało nam się zbudować schemat, który daje zawodnikom możliwość jazdy o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cały cykl odbędzie się w lipcu. Mimo wszelkich trudności, żużel ma szansę na dalszy rozwój. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tworzenie tego projektu. Wielkie słowa uznania kieruję w stronę firmy Tauron, która trzeci rok z rzędu wspiera nas w działaniach. Chciałbym podziękować Polskiemu Związkowi Motorowemu, Panu Michałowi Sikorze, dzięki któremu mogliśmy wypracować odpowiednie rozwiązania na nadchodzący cykl. Bardzo dziękuję Panu Ryszardowi Czarneckiemu, za jego zaangażowanie w cykl Indywidualnych Mistrzostw Europy. Chciałbym podziękować organizatorom poszczególnych rund cyklu, bez których to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

Tak oto o mechanizmie wyboru zawodników do tegorocznego SEC oraz o samych zawodach wypowiada się Piotr Szymański Przewodniczący Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe:

– Niestety, nie mogliśmy przeprowadzić czterech rund eliminacyjnych oraz SEC Challenge, który miał odbyć się w Krsko. W związku z tym, poprosiliśmy krajowe federacje o wyselekcjonowanie dwóch kandydatów do udział w tegorocznych zmaganiach. Mieliśmy do zaoferowania pięć miejsc, bo jak wiadomo, pierwsze pięć należy do najlepszych zawodników TAURON SEC 2019. Stworzyliśmy ranking zawodników z ostatnich trzech lat, który opierał się na ilości zdobytych punktów, średniej biegowej oraz sukcesach w tych sezonach.
Ruszamy 4 lipca. Z punktu marketingowego, jak i dla kibiców to bardzo ciekawa inicjatywa. Wszystkie rundy odbędą się na przestrzeni jednego miesiąca, zawody odbywać się będą tydzień w tydzień, atmosfera będzie zbliżona do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wszystko odbędzie się bardzo szybko, co sprawia, że o TAURON SEC będziemy mogli dyskutować na bieżąco.

Tytułu mistrzowskiego bronić będzie Mikkel Michelsen. W tegorocznych zmaganiach udział wezmą mistrzowie z poprzednich lat: Leon Madsen, Andzejs Lebedevs oraz Nicki Pedersen. Nie zabrakło także medalistów Tauron SEC, Grigorija Łaguty, Vaclava Milika, Krzysztofa Kasprzaka czy Roberta Lamberta. Stawkę tegorocznych zmagań uzupełnią Kacper Woryna, Bartosz Smektała, Michael Jepsen Jensen, Adrei Kudryashov, Kai Huckenbeck, David Bellego oraz Peter Ljung.

Podium SEC 2019 w Chorzowie: 1. M. Michelsen, 2. G. Łaguta, 3. L. Madsen

Wszystkie rundy Tauron Speedway Euro Championship będą transmitowane na żywo, za pośrednictwem stacji Eurosport.

Stali uczestnicy Tauron SEC 2020:
1. Mikkel Michelsen
2. Grigorij Laguta
3. Leon Madsen
4. Kacper Woryna
5. Bartosz Smektała
6. Andzejs Lebedevs
7. Nicki Pedersen
8. Vaclav Milik
9. Krzysztof Kasprzak
10. Michael Jepsen Jensen
11. Robert Lambert
12. Andrei Kudryashov
13. Kai Huckenbeck
14. David Bellego
15. Peter Ljung