13 listopada 1955 roku na torze w Łodzi odbył się IV Memoriał Tadeusza Kołeczka. Zawody miały bardzo silną obsadę. Z medalistów IMP sezonu 1955 nie wystartował tylko Andrzej Krzesiński z Unii Leszno. A z pięciu pierwszych zawodników IMP 1955 wystartowało czterech. Najlepszy z  kompletem punktów okazał się zawodnik Sparty Wrocław Edward Kupczyński. Był to niejako rewanż, za porażkę wrocławskiego zawodnika w ostatnim finale IMP, który tydzień wcześniej rozegrano na torze Stadionu Olimpijskiego. Wówczas z kompletem punktów wygrał Szwendrowski, a Kupczyński przez defekt w pierwszym swoim starcie zaprzepaścił miejsce na podium w zawodach we Wrocławiu a także w klasyfikacji generalnej IMP w 1955 r. Na drugim miejscu zawodu ukończył Zbigniew Raniszewski z Gwardii Bydgoszcz. Włodzimierz Szwendrowski ze Sparty Łódź stanął na najniższym stopniu podium. O miejscach 2-4 decydowała suma czasów uzyskana przez poszczególnych zawodników we wszystkich biegach Memoriału.

Nie były to ostatnie zawody w 1955 r. Wówczas na zakończenie sezonu ligowego odbywały się bardzo ciekawe mecze z międzypaństwowymi włącznie. 4 grudnia 1955 rozegrano Turniej Barbórkowy na torze w Rybniku. Ale o tym przy innej okazji.

W Memoriale Tadeusza Kołeczka wystartowało 13 zawodników i turniej odbywał się wg tabeli 13-to biegowej. Każdy z uczestników startował po 4 razy.

Wyniki zawodów:
1. Edward Kupczyński (Sparta Wrocław) – 12 pkt.
2. Zbigniew Raniszewski (Gwardia Bydgoszcz) – 9
3. Włodzimierz Szwendrowski (Sparta Łódź) – 9
4. Florian Kapała (Kolejarz Rawicz) – 9
5. Jan Krakowiak (Sparta Łódź) – 7
6. Norbert Świtała (Gwardia Bydgoszcz) – 7
7. Eugeniusz Wróżyński (Sparta Łódź) – 6
8. Zbigniew Sander (CWKS Warszawa) – 4
9. Tadeusz Teodorowicz (Sparta Wrocław) – 3
10. Jan Strzelecki (Sparta Łódź) – 2
11. Jerzy Sałabun (Sparta Łódź) – 2
12. Marian Stawecki (Sparta Łódź) – 1
13. Kazimierz Bentke (CWKS Warszawa) – 1

Urodzony w 1922 r Tadeusz Kołeczek sport żużlowy uprawiał zaledwie 3 lata (1948-1950). Występował w Tramwajarzu Łódź. W 1950 r w rozegranym w Krakowie Finale Indywidualnych Mistrzostw Polski zajął drugie miejsce. Reprezentował Polskę w meczach przeciwko Czechosłowacji, Szwecji oraz Holandii. Zmarł 29 grudnia w wyniku wybubuchu butli z acetylenem, podczas robót remontowych jakie wykonywał w łódzkim zoo.

W następnych latach organizowano w Łodzi Memoriał Żużlowy im. T. Kołeczka.