10 lutego 2023 przypada 67 rocznica urodzin i zarazem 17 śmierci Mariusza Okoniewskiego. O żużlowcu tym pisaliśmy w artykule Dziś jest rocznica urodzin i śmierci Mariusza Okoniewskiego. Ale 31 lat po urodzinach wychowanka Unii Leszno na świat przyszedł inny zawodnik rodem z Wielkopolski. Dziś przybliżamy sylwetkę wychowanka klubu z Ostrowa Wielkopolskiego

Mateusz Szczepaniak urodził się 10 lutego 1987 roku w Ostrowie Wlkp. Na żużlowych torach zadebiutował w wieku 16 lat. Było to podczas meczu 12 rundy drużynowych mistrzostw Polski dnia 13 lipca 2003 roku. Polonia Piła walczyła na wyjeździe z Włókniarzem Częstochowa. Mecz zakończył się pogromem przyjezdnych 68-22. Mateusz Szczepaniak na tor wyjechał trzy razy i nie zdobył żadnego punktu. W swoim debiutanckim biegu zanotował upadek.

W sezonie 2003 częściej w pilskiej ekipie jeździł jego cztery lata starszy brat Michał. W kolejnym sezonie Mateusz wraz ze swoim bratem reprezentuje barwy DMP z 2003 roku drużyny Włókniarza Częstochowa. W wieku 17 lat uzyskał średnią z całego sezonu 0,619 pkt/bieg. Wystąpił w 19 meczach i odjechał 21 biegów. Pierwszy ligowy punkt zdobył w meczu 2 rundy DMP 4 kwietnia 2004 roku na torze w Częstochowie podczas meczu Włókniarz – Apator.

Największe sukcesy odnosił w kategorii młodzieżowej. Zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się 23 września 2007 roku w niemieckim Abensbergu. Rok wcześniej w Gorican został jedenastym zawodnikiem Indywidualnych Mistrzostw Europy do lat 19 (2006).

Pozostałe sukcesy Mateusza Szczepaniaka to: dziesiąte miejsce w  Indywidualnych Mistrzostw Polski (Zielona Góra 2010), dziewiąte w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (Rybnik 2008), czwarte w Indywidualnych Mistrzostw Ligi Juniorów (2008), czwarte w Srebrnym Kasku (2008) i dziewiąte w Złoty Kasku (2011).

Z Drużynowych Mistrzostw Polski Mateusz Szczepaniak ma trzy medale – wszystkie zdobyte w barwach Włókniarza Częstochowa (2004 – 3 m., 2005 – 3 m., 2006 – 2 m.). W swoim dorobku posiada także dwa krążki Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (2003 – 1 m. z Polonią Piła , 2008 – 3 m. z Włókniarzem Częstochowa).

Posiada Brązowy Kask za zwycięstwo w tych zawodach w 2006 roku rozegranych w Opolu. Podczas swojej długoletniej kariery reprezentował kluby z Piły, Częstochowy, Poznania, Łodzi, Bydgoszczy, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa, Rybnika, Krosna a w sezonie 2023 będzie startował w barwach GKM Grudziądz. W lidze brytyjskiej występował w klubie z King’s Lynn.

Pobytu w Wilkach Krosno zawodnik nie będzie miło wspominał. Na zakończenie sezonu 2022 Mateusz Szczepaniak zawarł wstępne porozumienie z Wilkami Krosno i na początku września był pewny, że w sezonie 2023 będzie startował w klubie z Krosna. Ale Wilki po awansie do PGE Ekstraligi ostro wzmacniały swój skład. Do drużyny dołączyli Jason Doyle oraz wyciągnięty z GKM-u Grudziądz Krzysztof Kasprzak. Dla Szczepaniaka zabrakło już miejsca. Trafił więc do GKM-u Grudziądz.

Mateusz Szczepaniak powiedział:

Cała sytuacja wyszła dość późno. To media podały, że Krzysztof Kasprzak jest w Krośnie i stąd się o wszystkim dowiedziałem. Gdyby nie to, to o swojej przyszłości dowiedziałbym się w listopadzie. Wówczas wszystkie kluby miały już składy pozamykane, a zawodnicy byli dogadani. Ja byłem bez klubu, a Grudziądz został bez polskiego zawodnika. Tak to wygląda, że została wymuszona zamiana zawodników.

A tak zawodnik skomentował przejście do Grudziądza:

Ekstraliga to dużo wyższy poziom. Trzeba wszystkiego dopilnować do najmniejszego szczegółu. Mam ambicję i zawsze zawieszałem wysoko poprzeczkę. Oglądałem dużo żużla z Grudziądza. Byłem na torze parę razy po przebudowie. Lubię twarde tory i mam nadzieję, że dopasuję się do niego szybko. Mam nadzieję, że dużo czasu mi nie zajmie szukanie ustawień. Jak widzieliśmy, to w Grudziądzu mijanki były. Start jest ważny, ale mając szybki motocykl można każdego wyprzedzić. Byłem w Holandii u mojego tunera. Rozmawialiśmy na temat silników na przyszły sezon. Będę lepiej przygotowany. Sprzętu będzie dużo. Nie będę odbiegał od innych.