Nie tak miało wyglądać przedstawianie sylwetek zawodników biorących udział w Memoriale Jakuba Kroczaka. W momencie, gdy narodził się pomysł by taki turniej zorganizować Mateusz bez wahania zgłosił chęć startu w tych zawodach.

Od jakiegoś już czasu Mateusz wspólnie z Marcinem Szymańskim trenował na torze we Wrocławiu. Po wyremontowaniu w 2015 r z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego toru na Sępolnie nic praktycznie na tym obiekcie się nie działo. Jako pierwszy na treningach pojawiał się indywidualny mistrz świata. Wiosną 2019 r. dołączył do niego Mateusz Ślęzak. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż Mateusz by dotrzeć na trening we Wrocławiu ma do przejechania prawie 100 km.

W jednym z wywiadów, tak ocenił wspólne treningi z Marcinem Szymańskim:

„Dzięki Marcinowi mogę szybciej wracać do formy, jego pomoc jest nieoceniona. Praktycznie na każdym treningu wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami na temat treningu jak i sprzętu.”

We Wrocławiu trwają bardzo intensywne prace, by powstał nowy klub Szarża Wrocław. W obecnym sezonie odbyła się druga edycja prestiżowego cyklu Best of Pairs. Jest to impreza w której ekipy składające się z trzech zawodników rywalizują ze sobą wg zasad zawodów dla par. W tym sezonie odbyły się trzy takie turnieje. Gdy poszukiwano zawodników chcących reprezentować Hydro-Bud Szarżę Wrocław, Mateusz bez problemu wyraził zgodę na starty w ekipie wrocławskiej.

Drużynę Szarzy reprezentowali w tym cyklu: Mateusz Ślęzak i Piotr Jamroszczyk. Zgłoszony jako trzeci w ekipie wrocławskiej Szymon Kowalczyk mógł wystartować tylko w pierwszej rundzie w Kaletach.

18.07 w Kaletach para Jamroszczyk-Ślęzak zajęła trzecie miejsce. Mateusz zdobył 14 pkt + bonus w 7 startach. Pierwsze zawody zapowiadały walkę o najwyższe cele w Best of Pairs.

Niestety w kolejnym turnieju w Świętochłowicach 15.08. Mateusz w swoim czwartym starcie upadł. Podczas upadku nabawił się kontuzji nogi, która, jak się okazało, wyeliminowała go ze startów do końca sezonu. Rywalizacja w cyklu Best of Pairs zakończyła się niepowodzeniem dla ekipy wrocławskiej.

Niestety Mateusza zabraknie również 26.09.br na starcie Memoriału Jakuba Kroczaka. Jednak zapewne zobaczymy go we Wrocławiu podczas tego turnieju, w zupełnie innej roli.

W bieżącym sezonie Mateusz Ślęzak reprezentuje barwy ASEKO Orła Gniezno

Ze średnią 3,182 pkt/bieg jest na 9 pozycji wśród zawodników niesklasyfikowanych CS Superligi.

Wystartował w 11 biegach, zdobywając 34 punkty i jeden bonus.

W Drużynowych Mistrzostwach Polski sezonu 2019, również w barwach Orła Gniezno, Matusz zdobył 59 punktów i 4 bonusy w 24 biegach i ze średnią 2,625 pkt./bieg został sklasyfikowany na 22 miejscu wśród wszystkich zawodników.

W innych startach w 2019 r Mateusz uzyskał następujące wyniki:

Indywidualne Mistrzostwa Świata w Lesznie:

el. MŚ (2,4,2,1,3) 12 pkt. +4

Ćwierćfinał MŚ (3,1,3,4,2) 13 pkt.

Półfinał MŚ (1,2,1,2,1) 7 pkt.

Gala Ligi (2,3) 5 pkt.

Mateusz Ślęzak od wielu lat należy do czołówki polskich speedrowerzystów.

Jednak jego kariera sportowa nie jest usłana różami. Do wszystkiego musi dochodzić ciężką i wytrwałą pracą. Pytany o to, czy jest coś czego żałuje w swojej karierze, Ślęzak bez wahania odpowiedział: „Jeśli mam być szczery, to żałuję podpisania jednego z kontraktów w moim rodzinnym mieście.”

Nie od dziś wiadomo o konflikcie Mateusza z władzami leszczyńskiego klubu. Po tryumfach jakie święcił z Szawerem w DMP, obecnie Ślęzak jest personą non grata w leszczyńskim klubie. Nawet jako zawodnik drużyny przyjezdnej w ramach walki o DMP 2019, słyszał wykrzyczane w swoją stronę groźby przedstawicieli leszczyńskiego klubu. Zdarzenie jest opisane w pomeczowym protokole z tych zawodów. Całe szczęście, iż spokojnie może sobie Mateusz zasiąść na trybunach i jako kibic oglądać mecze speedrowerzystów w tym mieście.

Na pytanie dotyczące powstania Szarży we Wrocławiu, Mateusz odparł: „Bardzo się cieszę, że liga może wzbogacić się o kolejną drużynę. Wpłynie to na pewno na rozwój naszej dyscypliny.”

Swoją przyszłość, nasz bohater  wiąze oczywiście ze speedrowerem. A czy w drużynie Szarży? „Od pewnego czasu z Marcinem marzyłem o tym, aby we Wrocławiu powstała drużyna składająca się z pasjonatów, którzy będą oddawać serce tej dyscyplinie. Jeśli pojawi się taka okazja, chętnie usiądę do rozmów.” – kwituje temat swoich startów w przyszłym sezonie Mateusz.

Swoją przygodę ze speedrowerem Mateusz zaczął w 2006 roku, w klubie UKS Tornado Poniec. Tam również odjechał swoje pierwsze zawody. Niestety, obecnie klubu oraz toru w Poniecu już nie ma…

Największe drużynowe sukcesy Ślęzak święcił z Szawerem Leszno.

W sierpniu tego roku jego drużyna Na wirażu zajęła pierwsze miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Wrocławia.

Dotychczasowe osiągnięcia Mateusza:

Drużynowy Mistrz Polski – 2011, 2012

Drużynowy v-ce Mistrz Polski – 2013

Puchar Polski – 2013

Puchar Polski Juniorów – 2011

Drużynowy Mistrz Polski Młodzieżowców – 2014

Drużynowy II v-ce Mistrz Polski Młodzieżowców – 2011, 2013

Drużynowy Mistrz Polski Juniorów – 2011

v-ce Mistrz Polski Par Klubowych – 2014

II v-ce Mistrz Polski Par Klubowych – 2016

Mistrz Polski Par Klubowych Młodzieżowców – 2014

v-ce Mistrz Polski Par Klubowych Młodzieżowców – 2011, 2012

v-ce Mistrz Polski Par Klubowych Kadetów – 2009

II v-ce Mistrz Polski Juniorów – 2011

v-ce Mistrz Okręgu Centralnego Kadetów – 2008

II msc Puchar Prezesa PFKS Kadetów – 2009

II msc Puchar RSM – 2010

II v-ce Mistrz Polski Młodzików – 2006

Mistrz Okręgu Centralnego Młodzików – 2006

Półfinalista Mistrzostw Europy – 2012

Półfinalista Mistrzostw Świata – 2019

.

Kluby, w których występował Mateusz:

2006 – 2007 UKS Tornado Poniec

2008 – 2010 RKS Pavart Rawicz

2011 – 2016 LKS Szawer Leszno 

2019 GKS Orzeł Gniezno 

2020 KS ASEKO Orzeł Gniezno 

.

Prywatnie jest tatą wspaniałej córeczki. Lubi oglądać koszykówkę i żużel. Kibicuje klubom: Polonia Leszno i Unia Leszno.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i sukcesów w nowym speedrowerowym sezonie 2021!