Matej Ferjan urodził się 5 stycznia 1977 w Lublanie. Zmarł 22 maja 2011 w wieku zaledwie 34 lat w Gorzowie Wielkopolskim.

Swoją karierę sportową zaczął od narciarstwa klasycznego. W barwach reprezentacji Słowenii startował w zawodach Pucharu Świata. Jednak z powodu kontuzji kolana musiał zrezygnować z uprawiania tego sportu. Następnie zaczął uprawiać żużel. Był reprezentantem Słowenii i Węgier w tej dyscyplinie sportu.

Od początku przejawiał w tej dyscyplinie sportu spory talent. W 1998 r zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów rozegranych w Pile (wówczas IMŚJ został Robert Dados). Ferjan wówczas w Pile w pokonanym polu zostawił min Nickiego Pedersena, który zgromadził jedno oczko mniej od Słoweńca.

W 2004 r zdobył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. Triumfator Indywidualnych Mistrzostw Słowenii (1997 – 2001) i Indywidualnych Mistrzostw Węgier (2003 – 2004, 2006 – 2007), a także złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Wielkiej Brytanii (2004).

Przez dwa sezony – w latach 2001 i 2002 był stałym uczestnikiem cyklu Speedway Grand Prix. Później jeszcze w 2006 r wystąpił w GP Słowenii. Ogółem w SGP wystąpił w 17 turniejach.  Nie odniósł w nich ani jednego zwycięstwa. Nie zakwalifikował się ani razu do finału. Najwięcej punktów zdobył w GP Niemiec i Wielkiej Brytanii w 2001 r – po 7 punktów. W sumie we wszystkich swoich startach w SGP uzbierał 46 punktów.

W Polsce występował w drużynach z Grudziądza, Zielonej Góry, Częstochowy, Opola, Ostrowa Wielkopolskiego, Krosna, Gniezna, Gorzowa Wielkopolskiego i Rzeszowa.

W lidze brytyjskiej reprezentował barwy Belle Vue, Poole, Ipswich, Peterborough, Oksfordu i Newcastle.

W dniu 22 maja 2011 o godz. 8:30 ciało martwego Mateja Ferjana znalazła w jego samochodzie partnerka życiowa Słoweńca. W jego organizmie wykryto środki odurzające. Sekcja zwłok wykluczyła udział osób trzecich w zakresie spowodowania obrażeń wewnętrznych lub zewnętrznych; urazów takich nie stwierdzono.

Zwłoki znajdowały się w busie zaparkowanym w garażu pod blokiem wielorodzinnym w Gorzowie, gdzie mieszkał. Dostęp do tej kondygnacji mieli jedynie mieszkańcy bloku – powiedział wówczas Sławomir Konieczny, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Smutne jest to, iż z Finału Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów rozegranych 1 sierpnia 1998 r w Pile nie żyje już aż trzech żużlowców: ówczesny IMŚJ Robert Dados, trzeci zawodnik tej imprezy Matej Ferjan i siódmy wówczas – Lee Richardson z Wielkiej Brytanii.