Marian Kaiser urodził się 14 stycznia 1933 roku w Kołodziejowie. Zmarł w wieku 58 lat 10 kwietnia 1991 roku w Ratyzbonie w Niemczech (dawniej RFN).

18 sierpnia 1957 roku na torze w Rybniku osiągnął swój największy sukces indywidualny. Z kompletem punktów został indywidualnym mistrzem Polski. Reprezentując barwy CWKS Warszawa pokonał takich zawodników jak Joachim Maj z Rybnika czy Edward Kupczyński z Wrocławia, którzy zajęli wówczas odpowiednio drugie i trzecie miejsce. A tak o jego triumfie pisał wówczas Przegląd Sportowy:

Indywidualnym mistrzem Polski na rok 1957 został Marian Kajzer, uzyskując maksymalną ilość punktów (…). Już w pierwszym wyścigu doskonałą formę zasygnalizował Maj ocierając się o rekord toru (…) Ale zawodnik Górnika Rybnik natrafił na jeszcze lepiej dysponowanego przeciwnika. Był nim Marian Kajzer. Obaj ci zawodnicy spotkali się w wyścigu VI. Maj po doskonałym starcie objął prowadzenie, jednak na wirażu wyrzuciło go trochę i musiał zatoczyć większy łuk. Wykorzystał to natomiast Kajzer i wysunął się na pierwsze miejsce, utrzymując minimalna przewagę aż do mety. Jak się okazało w tym biegu rozstrzygnęły się losy mistrzowskiej szarfy

Stał się liderem drużyny CWKS Warszawa. Jego doskonała jazda w lidze sprawiła, że został powołany do reprezentacji Polski. W 1960 roku Kaiser po kilku próbach awansował do finału indywidualnych mistrzostw świata na mitycznym stadionie Wembley w Londynie.

Jego największym sukcesem drużynowym był złoty medal drużynowych mistrzostw świata zdobyty w dramatycznych okolicznościach na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu 3 września 1961 roku. Kaiser był najlepszym zawodnikiem polskiej reprezentacji zdobywając 10 punktów w czterech startach (3,3,1,3). Zawody odbyły się w dramatycznych okolicznościach. Ekipa Szwedów spóźniła się (awaria samolotu). 60 tysięcy widzów cierpliwie czekało na przyjazd Skandynawów na stadion. Gdy zrobiło się ciemno sędzia zawodów Władysław Pietrzak poprosił właścicieli aut by ustawili swoje samochody na pasie bezpieczeństwa w ten sposób rozświetlając tor. Polacy byli lepsi od Szwedów o jedno oczko…

Marian Kaiser swoją przygodę z żużlem rozpoczął w Gorzowie. Już w 1951 roku w mistrzostwach okręgu zielonogórskiego zajął trzecie miejsce.

Później jego kariera potoczyła się szybko. Przenosi się do Stali Ostrów i Śląska Świętochłowice. Służbę wojskową odbywa w CWKS Wrocław (1953-1955). Następnie występuje w CWKS (Legia) Warszawa (1956-1959). Ostatecznie po likwidacji żużla w stolicy przenosi się do Legii (Wybrzeża) Gdańsk gdzie startuje w latach 1960 – 1966 aż do wyjazdu z Polski.

1959 rok okazał się przełomowym w karierze Mariana Kaisera. Zawodnik oficjalnie wyjechał do Anglii by startować w tamtejszej lidze żużlowej – wtedy najlepszej na świecie. Pierwotnie zamiast Kaisera jeździć tam miał Florian Kapała. Jednak jego macierzysty klub Stal Rzeszów nie puściło zawodnika na wyspy. Wiązało się to niemożliwością startów w polskiej lidze przez cały sezon. A tak tygodnik Motor pisał w 1959 roku o startach pierwszego Polaka (oficjalnych) na Wyspach Brytyjskich:

Zamiast Kapały pojedzie więc Marian Kaiser z Legii. Godną pochwały jest decyzja Legii, która mając w tym sezonie szansę na zdobycie tytułu DMP osłabiła poważnie swój zespół godząc się na wyjazd swojego zawodnika do Anglii, ponieważ widzi dobro i zawodnika i całego żużla.
Będzie on startował w barwach Leicester. Kaiser zabiera ze sobą 1 motocykl, nowy silnik oraz trochę zapasowych części.
Kaiser szybko zaaklimatyzował się w Anglii. Mieszka u rodziny emigrantów, a wśród angielskiej publiczności zdobył sobie dużo sympatii. Angielska prasa wyraża się o polskim zawodniku z dużym uznaniem.

Jednak rok 1959 zapisał się także tragicznie w pamięci Mariana Kaisera. 12 lipca 1959 roku na torze w Rzeszowie podczas meczu towarzyskiego Stali z Legią śmiertelnie potrąci Eugeniusza Nazimka, który upadł wcześniej na tor.

Po Tadeuszu Teodorowiczu, który w 1958 roku pozostał poza granicami Polski i Marian Kaiser postanowił zmienić swoje życie. W wieku 34 lat, w 1967 opuścił nasz kraj i wyjechał do RFN.

Władza nie wybaczała zdrady (jak traktowano wyjazd Kaisera do Niemiec). Polski Związek Motorowy oraz Główna Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki odebrały mu „za zachowanie niegodne sportowca i obywatela PRL” jak można było przeczytać w wydanych po raz pierwszy oficjalnych Wynikach Sportu Żużlowego w 1968 roku, zdobyte zaszczyty i odznaczenia, między innymi cenione wyróżnienie „Mistrz Sportu” oraz medale „Za wybitne osiągnięcia sportowe”.

Marian Kaiser do końca swojego życia pozostał w Niemczech.

Osiągnięcia sportowe:
dwukrotny finalista indywidualnych Mistrzostw Świata (1960- 15 m., 1966 – 11 m.)
medalista Drużynowych Mistrzostw Świata (1961 – 1 m., 1962 – 3 m.)
medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (1957 – 1 m., 1960 – 2 m., 1961 – 2 m., 1963 – 3 m.)
zdobywca Złotego Kasku (1962).

Źródło: Robert Borowy – „Żużlowe podróże w czasie”

Zdjęcia: fb Żużel moja miłość