Marek Podpora urodził się 3 października 1960 roku we Wrocławiu. Do wrocławskiej Sparty trafił w 1980 roku. Wówczas wrocławski klub borykał się z problemami kadrowymi. Brakowało przede wszystkim zawodników młodzieżowych.

Przypomnijmy, iż w rozgrywkach ligowych w Polsce do 1980 roku zawodnikami młodzieżowymi byli żużlowcy, którzy nie ukończyli 23 roku życia. Od 1981 roku do dziś obowiązują przepisy, iż młodzieżowcem są zawodnicy, którzy nie ukończyli 21 roku życia w danym roku kalendarzowym.

W 1980 roku do wrocławskiej Sparty trafiło dwóch wychowanków Unii Leszno: Rafał Andrzejewski (ur 28.07.1960 r w Lesznie) oraz Marek Kowalski (ur. 07.07.1960 w Lesznie), który w rozgrywkach o DMP w 1979 roku w barwach Unii Leszno uzyskał średnią 1,280 pkt/bieg.

Oprócz tego w Sparcie byli wychowankowie klubu Henryk Jasek oraz Wojciech Kończyło (obaj ur. 1958 r.), a także Marek Kałuża (ur. w 1957) oraz Henryk Fiedor (ur. 1961). W Drużynowych Mistrzostwach Polski wprowadzono zmianę polegającą na tym, iż w ramach meczu ligowego odbywały się dwa biegi młodzieżowe, a całe spotkanie ligowe składało się z 18 biegów. W drużynie ligowej na każdy mecz można było wystawić 9 zawodników, z tym, że zawodnik rezerwowy musiał być juniorem.

Marek Podpora dołączył do drużyny w trakcie sezonu. Jego debiut wypadł w Rybniku na mecz 11 rundy pomiędzy ROW-em a Spartą. Gospodarze wygrali ten mecz bardzo wysoko 74-34. Podpora wystąpił w czterech biegach zdobywając 2 punkty plus bonus (0,2*,u,0).Swoje pierwsze punkty zdobył w 1 biegu młodzieżowym (M1). Wówczas przyjechał za plecami swojego klubowego kolegi Marka Kowalskiego. Wrocławianie pokonali wówczas parę gospodarzy Henryk Bem-Antoni Skupień.

W pierwszym sezonie Marek Podpora wystąpił także w wygranym meczu we Wrocławiu. W 16 rundzie DMP Sparta podejmowała Wybrzeże Gdańsk i wygrała to spotkanie 62-46. Młodzieżowiec Sparty zdobył wówczas jeden punkt z bonusem w trzech startach.

Według źródeł średnia biegowa Marka Podpory w pierwszym sezonie startów w rozgrywkach DMP wyniosła 0,625 pkt/bieg. Wg źródeł do których dotarliśmy wynosi ona 0,714 pkt/bieg – Marek Podpora wystąpił w 7 biegach (2 mecze ligowe) i zdobył 3 punkty plus 2 bonusy.

Jednak w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski wrocławska Sparta spisywała się bardzo dobrze. Wrocławianie wygrali półfinałową grupę 4 i awansowali do czterozespołowego finału MDMP, który składał się z czterech rund – po jednym czwórmeczu na torze każdego finalisty.

W finałach Wrocławianom nie poszło już tak dobrze i Sparta zajęła 4 miejsce. Do 1993 roku, kiedy to Sparta zdobyła brązowy medal MDMP, było to najlepsze osiągnięcie Wrocławian.

W finałowych turniejach Sparta występowała w składzie: Marek Podpora, Rafał Andrzejewski, Marian Bębas, Marek Kowalski, Marek Kałuża, Henryk Jasek, Henryk Fiedor. Oczywiście w jednym czwórmeczu mogło wystąpić maksymalnie 5 zawodników. Młodzieżowym Drużynowym Mistrzem Polski został wówczas Falubaz Zielona Góra, przed Wybrzeżem Gdańsk, Startem Gniezno i Spartą Wrocław.

W kolejnych sezonach Sparta Wrocław przeżywała największy kryzys w historii klubu. Marek Podpora występował jeszcze przez 3 sezony. Jednak po spadku Wrocławian do drugiej ligi w 1981 roku nie startował na żużlowych torach.

W 1982 roku wystąpił w 2 meczach i odjechał 5 biegów. Zdobył 5 punktów i bonus, co dało mu średnią 1,200 pkt/bieg. Co ciekawe zarówno w 1982 jak i w 1983 roku ani razu nie przyjechał do mety na czwartej pozycji. (w 1982 r oku zanotował jeden defekt).

Sezon 1993 był najlepszy w całej karierze Marka Podpory. Zawodnik wystąpił w dwóch meczach i odjechał 5 biegów., z których dwa wygrał, dwa razy był drugi i raz dotarł do mety na trzeciej pozycji. Zdobył 11 punktów i bonus co dało mu średnią 2,400 pkt/bieg i była to najlepsza średnia w zespole Sparty . Jednak co jest oczywiste nie był klasyfikowany.

Kolejny sezon był ostatnim w karierze Marka Podpory.  Zawodnika nie omijały kontuzje – wynikające przez, niezawinione przez niego, wypadki na torze.

Przez trzy sezony startów w 2 lidze wystąpił w 7 meczach. Po taśmą startową stanął 16 razy. 2 razy był pierwszy, 3 razy ukończył bieg na drugiej pozycji, 5 razy był trzeci, 5-ciokrotnie kończył bieg na czwartej pozycji i miał jeden defekt. Zdobył 17 punktów i 2 bonusy co dało mu średnią 1,188 pkt/bieg podczas startów w II lidze żużlowej.