Rozgrywki o Złoty Kask organizowane są przez Polski Związek Motorowy od 1961. Celem tych zawodów było wyłonienie najlepszego zawodnika danego sezonu, który potrafił utrzymać wysoką formę przez niemal cały sezon. Pierwsze edycje Złotego Kasku przypominały cykl Grand Prix. Złoty Kask składał się z siedmiu-dziewięciu turniejów.
Jego zasady zmieniały się na przestrzeni lat. Do roku 1976 w klasyfikacji Złotego Kasku odliczano jeden lub dwa najsłabsze występy wszystkich zawodników walczących w tym cyklu. Liczyły się więc tylko te udane występy. Najlepsi żużlowcy biorący udział w turniejach ZK byli brani pod uwagę przede wszystkim w późniejszym wyłanianiu reprezentacji Polski.
Od 1976 w turniejach o Złoty Kask wprowadzono istotne zmiany. Zmieniły się zasady punktacji i od tej pory jeźdźcy nie mogli pozwolić sobie na słabsze występy, bowiem do końcowej klasyfikacji liczono wszystkie punkty uzyskane we wszystkich turniejach Złotego Kasku. Wprowadzono również eliminacje które wyłaniały uczestników czterech turniejów finałowych.
Począwszy od 1976 roku, Złoty Kask przestał być turniejem wyłącznie dla elity, co miało wpływ na poziom sportowy poszczególnych zawodów. Wyniki turniejów przestały być też decydującym czynnikiem przy powoływaniu kadry narodowej. A ponieważ możliwości zarobkowe w tych zawodach były mniejsze niż w lidze, nie wszyscy żużlowcy traktowali je poważnie.
15 lipca 1976 roku w Gorzowie Wlkp. odbył się trzeci finał zawodów o Złoty Kask. Po dwóch pierwszych turniejach rozegranych w Opolu i Lesznie na czele klasyfikacji Złotego Kasku znajdował się Edward Jancarz. Powszechnie uważano, że zawodnik Stali Gorzów po zawodach na domowym torze powiększy przewagę nad rywalami.
W Gorzowie Wielkopolskim trzeci finał zawodów o Złoty Kask wygrał jednak z kompletem punktów (co było istotne w klasyfikacji generalnej ZK) Marek Cieślak z Włókniarza Częstochowa. Cieślak w poprzednich dwóch turniejach zajmował miejsca w czołówce zdobywając po 12 oczek. Drugie miejsce zajął Jerzy Rembas, zawodnik Stali Gorzów. Trzeci był jego kolega klubowy Edward Jancarz, który zdobył 11 punktów.
W efekcie po trzech turniejach Złotego Kasku 1976 r. na prowadzenie wyszedł Marek Cieślak z 39 punktami. O dwa oczka wyprzedzał drugiego Jancarza.
Ostatni turniej Złotego Kasku odbył się 29 lipca na torze w Częstochowie. Marek Cieślak również na swoim obiekcie zdobył komplet punktów.
Wyniki zawodów o Złoty Kask 15 lipca 1976 r Gorzów Wlkp:
1. Marek Cieślak (Częstochowa) – 15 pkt.
2. Jerzy Rembas (Gorzów Wlkp.) – 13
3. Edward Jancarz (Gorzów Wlkp.) – 11
4. Jan Mucha (Świętochłowice) – 11
5. Mieczysław Woźniak (Gorzów Wlkp.) – 10
6. Andrzej Jurczyński (Częstochowa) – 8
7. Zbigniew Studziński (Lublin) – 7
8. Bernard Jąder (Leszno) – 7
9. Piotr Bruzda (Wrocław) – 6
10. Jerzy Szczakiel (Opole) – 6
11. Jerzy Kowalski (Leszno) – 6
12. Jerzy Padewski (Gorzów Wlkp.) – 5
13. Ryszard Fabiszewski (Gorzów Wlkp.) – 5
14. Zbigniew Jąder (Leszno) – 4
15. Bogusław Nowak (Gorzów Wlkp.) – 4
16. Czesław Piwosz (Leszno) – 1
Rez. Bolesław Rzewiński (Gorzów Wlkp.) – ns
Rez. Marek Towalski (Gorzów Wlkp.) – w
Klasyfikacja końcowa Złotego Kasku w 1976 – Turnieje w Opolu, Lesznie, Gorzowie Wlkp., oraz Częstochowie
1. Marek Cieślak (Włókniarz Częstochowa)
2. Edward Jancarz (Stal Gorzów)
3. Jerzy Rembas (Stal Gorzów)