4 czerwca 1972 roku w Bydgoszczy odbył się drugi półfinał Indywidualnych Mistrzostw Świata. Dzień wcześniej po turnieju półfinałowym w Pradze udział w Finale Kontynentalnym zapewnili sobie Edward Jancarz oraz Zenon Plech. Wówczas w Polsce bezkonkurencyjny okazał się Marek Cieślak, który podobnie jak Jancarz w Pradze zwyciężył z kompletem punktów.

Drugą pozycję zajął Paweł Waloszek, a trzeci był Henry Gluecklich (obaj Polska). Awans wywalczyli także pozostali reprezentanci biało-czerwonych, którzy walczyli w tych zawodach. Zygfryd Friedek był piąty, a Jerzy Szczakiel zajął ósmą, ostatnią premiowaną awansem do półfinału, pozycję. W zawodach z powodu kontuzji nie mógł wystartować Andrzej Wygelnda. Startujący z rezerwy toru Andrzej Koselski zdobył 8 punktów. Jednak jego wyniki (jako rezerwowego) nie wliczał się do klasyfikacji generalnej turnieju.

Niestety, Finał Kontynentalny rozgrywano w dalekim Czerkiesku w ZSRR. Turniej zdominowali gospodarzy, których aż sześciu wywalczyło awans do Finału Europejskiego. Paweł Waloszek z 9 oczkami zajął siódme miejsce. Aż pięciu startujących wówczas Polaków odpadło z dalszej rywalizacji. W Czerkiesku z powodu kontuzji nie wystartował Jerzy Szczakiel. Ostatecznie w Finale Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu w 1972 r wystąpi ł jeden Polak. Paweł Waloszek 16 września 1972 r na stadionie Wembley w Londynie Polak z 6 punktami na koncie zajął ósme miejsce

Wyniki Półfinału Kontynentalnego IMŚ, 4 czerwca 1972, Bydgoszcz:
1. Marek Cieślak (Polska) – 15 pkt.
2. Paweł Waloszek (Polska) – 13
3. Henryk Gluecklich (Polska) – 11
4. Wiktor Kałmykow (ZSRR) – 11
5. Zygfryd Friedek (Polska) – 11
6. Grigorij Chłynowski (ZSRR) – 10
7. Władimir Paznikow (ZSRR) – 8
8. Jerzy Szczakiel (Polska) – 8
9. Aleksander Pawłow (ZSRR) – 6
10. Oleg Dziadyk (ZSRR) – 6
11. Jan Verner (Czechosłowacja) – 6
12. Miroslav Verner (Czechosłowacja) – 3
13. Janos Szoke (Węgry) – 2
14. Jan Holub (Czechosłowacja) – 1
15. Istvan Sziraczki (Węgry) – 0
Rez. Toru. Andrzej Koselski (Polska) – 8
Rez. Toru. Benedykt Kosek (Polska) – 1