Henryk Glücklich urodził się 22 stycznia 1945 roku w Rybniku. Tam zaczęła się jego pasja związana z motocyklami. Pracował w warsztacie motocyklowym w Rybniku. Po ukończeniu 16 lat zapisał się do szkółki żużlowej przy klubie Górnik Rybnik. Z tym klubem był związany do 1963 roku. W maju 1963 trafił do Polonii Bydgoszcz, w której występował aż do końca kariery w 1981 roku. Z Polonią związał swoje całe sportowe życie. Przez wiele lat był liderem startującego w ówczesnej 1. lidze zespołu.

Z pomocą bydgoskiego żużlowca Mieczysława Połukarda ustabilizował formę. Przez bydgoskich kibiców, ze względu na niski wzrost, nazywany był „małym wojownikiem”, a lepsze wyniki osiągał stojąc na motorze podczas zawodów. Pierwszy znaczący sukces odniósł 21 września 1969 w Rybniku – został Drużynowym Mistrzem Świata. Trofeum to zdobył wspólnie z Andrzejem Wyglendą, Stanisławem Tkoczem, Andrzejem Pogorzelskim i Edwardem Jancarzem. Henryk Glücklich wywalczył 3 punkty wygrywając z Ivanem Maugerem. Na torze zawsze walczył do ostatnich metrów. Jego ulubioną akcją była jazda pod bandą. Jak sam mówił, to była jego specjalność. Właśnie te umiejętności pozwoliły podczas DMŚ w 1969 roku w Rybniku pokonać w 12. biegu sławnego Nowozelandczyka Ivana Maugera. Zwycięstwo Gluecklicha dało reprezentacji Polski prowadzenie i późniejszą wygraną. Ciekawostką jest jednak to, że w całych zawodach były to jedyne punkty zdobyte przez żużlowca. Wcześniej w dwóch startach jego motocykle defektowały, gdy był na prowadzeniu.

Oprócz tego miał na koncie jeszcze cztery brązowe medale DMŚ (1968 Londyn, 1970 Londyn, 1971 Wrocław, 1972 Olching).

Największy indywidualny sukces Glücklich odnosi w 1970 we Wrocławiu. Podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata rozegranych na Stadionie Olimpijskim zdobył 9 pkt. i zajął 5. miejsce. W finale IMŚ wystąpił ponadto jeszcze w 1969 roku (Wembley, 12 miejsce) oraz w 1976 roku (Wembley, 16 miejsce).

W 1971 stał na czele „złotej drużyny” – Polonia Bydgoszcz pod przewodnictwem Glücklicha zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski. W 1972 w trakcie finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, rozgrywanych w Bydgoszczy, zdobył brązowy medal. Wówczas na torze Polonii tylko pech w postaci defektu motocykla na prowadzeniu odebrał mu mistrzowską koronę.W sumie aż jedenaście razy startował w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski.

W 1974 roku w Bydgoszczy wraz ze Stanisławem Kasą zdobył pierwsze w historii Mistrzostwo Polski Par Klubowych dla bydgoskiej drużyny. Był Gluecklich wielokrotnym reprezentantem kraju w wielu mistrzowskich i towarzyskich imprezach.

Henryk Glucklich w 1978 roku startował na Wyspach Brytyjskich w barwach Reading. Wówczas wystąpił w 19 meczach ligowych zdobywając łącznie 39 pkt. W drużynie Reading jeździli wówczas min.: Hans Wassermann, John Davis, Dave Jessup, Dough Underwood, Bernie Leigh i Bob Humphreys.

Do końca lat siedemdziesiątych był liderem bydgoskiej Polonii i etatowym kadrowiczem. Karierę zakończył po 18 latach startów w Bydgoszczy, w 1981.

Tak Henryka Gluecklicha wspomina jego kolega z kadry, Zenon Plech: Mówili o nim chory kot, bo był chudy i wymizerowany. Heniek nie miał żużlowej sylwetki. Opowiadał za to niesamowite kawały, z których się pierwszy śmiał. Uwielbiał dowcip z monetą. Ktoś ją chował, a on udawał, że szuka, a właściwie to smarował gościowi twarz beretem umazanym w sadzy.

W 1995 roku wyjechał do Niemiec, jak sam mówił w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Tam zajmował się remontowaniem mieszkań. Kila lat przed śmiercią chorował. Zmarł w Berlinie w wieku 69 lat, we wtorek nad ranem 23 września 2014 po ciężkiej chorobie.

Zdjęcia: fb Henryk Glucklich – legendarny zawodnik Polonii Bydgoszcz