W piątek 04.10.2019 na torze w Pardubicach odbył się ostatni turniej w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w sezonie 2019.

Głównymi kandydatami do tytułu mistrzowskiego byli Polacy: Maksym Drabik ze Sparty i zawodnicy Unii Leszno: Dominik Kubera i Bartosz Smektała. Polakom mógł pomieszać szyki jedynie Gleb Czugunov, który wygrał turniej w Lublinie, a zupełnie położył zwody w Gustrov. Przed ostatnim turniejem Kubera miał punkt przewagi nad Drabikiem, osiem nad Smektałą i dziesięć punktów przewagi nad Czugunovem. Pozostali uczestnicy zawodów w Pardubicach mieli tylko iluzoryczne szanse na mistrzostwo świata juniorów. Dość powiedzieć, iż Robert Lambert (zdobywca 11 punktu w Pardubicach) do mistrza świata juniorów Maksyma Drabika, w końcowej klasyfikacji mistrzostw stracił aż 17 punktów.

Tor w Pardubicach jest bardzo szeroki, przystosowany do wyścigów z udziałem sześciu zawodników. Mniej więcej do 10 biegu liczył się dobry start – najlepiej z jednego z dwóch pól wewnętrznych. W pierwszej części zawodów i Kubera i Czugunov startowali z zewnętrznych pól startowych. Lepiej poradził sobie Kubera, który po dwóch seriach startów miał 5 punktów, podobnie jak Smektała, Drabik i Czech Jan Kvech. Robert Lambert po dwóch seriach był niepokonany, a Gleb Czugunov nie zdobył nawet punktu. Czuję się dobrze. Przyjechałem z zamiarem, że jak wyjdzie, tak wyjdzie. Bo przed sezonem taki wynik wziąłbym w ciemno. Mimo takich słów, widać było, iż Dominik Kubera jest bardzo zestresowany i przeżywa te zawody, jak żadne inne.

Maksym Drabik kontrolował przebieg zawodów. Przywoził „swoje” punkty. Jechał bez szału – ale jechał po swoje – po tytuł IMŚJ. W biegu piętnastym doszło do spotkania faworytów do złota – Drabika, Kubery oraz Smektały. Stawkę uzupełniał waleczny Czech Jan Kvech.

Drabik wygrał bez problemu start i założył wszystkich zawodników i bez problemów pognał do przodu. Smektała był drugi, a Kubera ostatni.

Niestety zawody na szerokim torze w Pardubicach nie były zbyt ciekawe. Mało było biegów, w których zawodnicy się wyprzedzali. Fakt, często żużlowcy jechali w kontakcie, ale trzymali się wewnętrznej części toru.

Od swojego trzeciego staru znakomicie pojechał Gleb Czugunov. W pięciu ostatnich swoich startach zdobył 13 punktów, wygrywając bieg finałowy. Gleb wyprzedził po zewnętrznej Smektałę, który ostatecznie był drugi, a na trzecim miejscu w finał ukończył nowy/stary Indywidualny Mistrz Świata – Maksym Drabik.

Bardzo ciekawy skład zawodników był w finałowym biegu pardubickich zawodów. Z pól wewnętrznych stratowali zawodnicy Unii Leszno Bartosz Smektała i świetnie dysponowany w Pardubicach Jaimon Lidsey. Na torach zewnętrznych ustawili się zawodnicy Sparty – Maksym Drabik i Gleb Czugunov. Ten ostatni w zasadzie jako jedyny w biegu finałowych wyprzedził B. Smektałę po zewnętrznej. Finał zakończył się następująco: Czugunov, Smektała, Drabik, Lidsey.

Tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów w sezonie 2019 zdobył Maksym Drabik. Mistrzostwo zapewnił sobie, zajmując drugie miejsce w biegu półfinałowym. Zawodnik Sparty Wrocław jest jedynym Polakiem, który ma dwa tytuły Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów.

Maksym Drabik zdobywając tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów stał się jednym z dwóch najbardziej utytułowanych zawodników na świecie w gronie zawodników do lat 21. Rezultat Drabika szybko przez polskich juniorów nie zostanie osiągnięty…

Maksym Drabik wspólnie z Darcym Wardem są na czele tabeli wszech czasów Mistrzostw Świata Juniorów. Obaj mają po 2 złote medale i jeden srebrny. Trzeci w tej klasyfikacji jest Emil Sayfutdinov z dwoma złotymi medalami.

Do będącego na czwartym miejscu Macieja Janowskiego z jednym złotym medalem i dwoma srebrnymi, dołączył Bartosz Smektała. Swojego wyniku w tej kategorii wiekowej już nie poprawi.

Obecnie 24 zawodników z Polski ma co najmniej jeden medal w Mistrzostwach Świata Juniorów

Rok 2019 to już trzeci sezon z rzędu, w którym zawodnik z Polski zostaje Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów.

Ponadto Maksym Drabik, Bartosz Smektała i Dominik Kubera powtórzyli wyczyn Patryka Dudka, Piotra Pawlickiego i Kacpra Gomólskiego, którzy zajęli całe podium Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w 2013 roku.

Polska jest zdecydowanym liderem klasyfikacji medalowej wszech czasów indywidualnych mistrzostw świata juniorów na żużlu. Łącznie mamy aż 34 medale w 43 letniej historii Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów na żużlu (wcześniej były to Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów)

LpPaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1Polska1413734
2Dania77919
3Australia64515
4Wielka Brytania57921
5Szwecja46313
6ZSRR / Rosja325
7Czechosłowacja/Czechy2417
8Stany Zjednoczone224
9Nowa Zelandia22
10Norwegia112
10Chorwacja112
12Słowenia22
13Finlandia11
13Łotwa11
13Niemcy11